Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

PiS znalazł sposób na powstrzymanie dysproporcji pomiędzy subregionem radomskim, a resztą województwa mazowieckiego?

Roksana Kowalewska 2013-01-15 16:23:00

Zarząd Okręgowy Prawa i Sprawiedliwości opracował uchwałę, w której zgłasza trzy postulaty mające uchronić subregion radomski przed systematycznie roznącymi dysproporcjami w odniesieniu do pozostałych regionów województwa mazowieckiego.

Treść nowej uchwały została zaprezentowana podczas wtorkowej konferencji 15 stycznia. Propozycje Zarządu Okręgowego Prawa I Sprawiedliwości przedstawili posłowie Zbigniew Kuźmiuk I Marek Suski oraz senator Wojciech Skurkiewicz. Postulat pierwszy dotyczy włączenia subregionu radomskiego do programu operacyjnego, będącego kontynuacją lub odpowiednikiem Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w ramach nowej perspektywy finansowej 2014-2020.

Drugą propozycją jest uruchomienie tzw. mechanizmu elastyczności. - W związku z przepisami Unii Europejskiej, które dopuszczają zastosowanie tzw. Mechanizmu elastyczności, postulujemy jego zastosowanie w stosunku do województwa mazowieckiego. Pozwoliłoby to na przesunięcie do województwa mazowieckiego 3% alokacji z pozostałych 15 regionów. Środki przesunięte w ten sposób do województwa mazowieckiego powinny zostać rozdysponowane pomiędzy dwa subregiony, które najbardziej potrzebują pilnego wsparcia:  radomski i ostrołęcko-siedlecki – tlumaczą plitycy.

Trzeci postulat dotyczy natomiast nowego podziału województwa mazowieckiego na jednostki statystyczne NUTS 2 i NUTS 3. NUTS (z jęz. franc. Nomenclature des Unites Territoriales Statistique) to Klasyfikacja Jednostek Terytorialnych do Celów Statystycznych. Jest to system stworzony w Unii Europejskiej na potrzeby identyfikowania statystycznych jednostek terytorialnych. Wyróżniono 3 poziomy NUTS, z których najważniejsze są NUTS 2 oraz NUTS 3 – służące identyfikacji obszarów kwalifikujących się do wsparcia w ramach polityki strukturalnej UE. Na poziomie NUTS 2 wspierane są obszary problemowe o niskim poziomie rozwoju, a na poziomie NUTS 3 – obszary wymagające restrukturyzacji oraz regiony przygraniczne. Rozporządzenie w sprawie klasyfikacji NUTS dopuszcza istnienie jednostek nie pokrywających się z granicami administracyjnymi. Określa minimalne i maksymalne progi populacji poszczególnych poziomów w danym państwie i tak NUTS-1 od 3 do 7 milionów, NUTS-2 od 800 000 do 3 milionów.

- Prawdopodobne jest, że na  potrzeby perspektywy finansowej 2014-2020 województwo mazowieckie otrzyma status regionu przejściowego, co oznacza redukcję środków co najmniej o połowę w stosunku do obecnej perspektywy finansowej. Jednak po roku 2020 nasze województwo utraci zapewne status regionu przejściowego, co w istotny sposób zablokuje  możliwość absorpcji środków unijnych przez Mazowsze. Tym samym subregion radomski, który wymaga szczególnego wsparcia może zostać pozbawiony środków pomocowych. Żeby temu przeciwdziałać należy dokonać nowego podziału województwa mazowieckiego na jednostki statystyczne – dodają politycy.

Podstawowym celem klasyfikacji NUTS jest rozwiązanie problemu różnorodności podziałów administracyjnych krajów członkowskich UE i nieuniknionych zmian tych podziałów co zagraża dostępności i porównywalności danych statystycznych w przestrzeni i czasie. Podział NUTS nie zawsze odpowiada więc podziałowi administracyjnemu kraju. - Zwracamy się z prośbą, aby rząd uwzględnił te postulaty. Warszawa nie będzie juz mogła korzystać ze środków Unii Europejskiej, a co za tym idzie, zostanie poszkodowana reszta województwa. W 2010 roku rząd podjął już takie działania, ale efektów tej pracy nie widać do dziś. Stoimy nad przepaścią I trzeba się wziąć do roboty. To ostania sznasa. Apelujemy do Ewy Kopacz by zainteresowała się regionem, z którego jest posłąnką – mówił podczas konferencji poseł Marek Suski.

- Dwa pierwsze wnioski nie wymagają negocjacji z Brukselą, ponieważ dla Unii nie jest istorne w jaki sposób państwo dzieli pieniądze na dane regiony. Inaczej wygląda sytuacja z trzecim postulatem. Będziemy prosić inne gminy I powiaty by kierowały takie uchwały do Ministra Rozwoju, bo wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Przedstawiając tę uchwałę wyręczamy rząd – mówił poseł Zbigniew Kuźmiuk. - Tak naprawdę chodzi oinny podział środków. Warszawa już je przekroczyła wobec czego nie dostanie ich więcej. W takiej sytuacji reszta województwa zostanie zdegradowana. Nie dostaniemy pieniędzy mimo że jesteśmy biednioejsi niż ściana wschodnia Polski. Dochód Warszawy zawyża dochody całego województwa – dodał. Jak zapowiadają politycy I kwartał 2013 roku to ostatni dzwonek, aby podjąć działania w tej sprawie.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych