Radni Kazimierz Woźniak i Zenon Krawczyk pełnią funkcje (odpowiednio:) prezesa i wiceprezesa spółdzielni mieszkaniowych. Nie jest zarządzaniem działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy zarządzanie spółdzielnią mieszkaniową, która jest administratorem budynków, w których gmina jest jednym z członków wspólnoty mieszkaniowej. Radny Dariusz Wójcik pełni funkcję „pełnomocnika zarządu – głównego specjalisty ds. organizacji i rozwoju” w spółce, której jedynym udziałowcem jest gmina. Przedstawione dokumenty pozwalają przyjąć, że jest on jej pracownikiem etatowym, do którego obowiązków nie należy reprezentowanie spółki w charakterze pełnomocnika w rozumieniu Kodeksu cywilnego.
W związku ze zgłoszonymi wojewodzie wątpliwościami, dotyczącymi możliwego naruszenia przez radnych Kazimierza Woźniaka i Zenona Krawczyka zakazu zarządzania działalnością gospodarczą z wykorzystaniem mienia gminy oraz możliwego naruszenia przez radnego Dariusza Wójcika zakazu bycia pełnomocnikiem w prowadzeniu takiej działalności, 27 lipca 2012 r. wojewoda mazowiecki zwrócił się do Rady Miejskiej w Radomiu o wyjaśnienie sytuacji i przedstawienie stanowiska. Po ponagleniu, odpowiedź wpłynęła 5 września 2012 r. Nie zawierała stanowiska Rady, lecz składała się z trzech opinii prawnych i dokumentacji.
Procedura w przypadku wątpliwości odnośnie możliwości sprawowania mandatu przez radnych / funkcji przez wójta, burmistrza, prezydenta, organem właściwym do wyjaśnienia jest rada gminy/powiatu: jeśli zostaną potwierdzone przesłanki prawne do wygaszenia mandatu a rada nie podejmuje działań, wówczas wojewoda wszczyna postępowanie nadzorcze. Wzywa radę do wygaszenia mandatu, a w przypadku bezczynności rady, wygasza go rozstrzygnięciem nadzorczym.
Obecnie wojewoda mazowiecki prowadzi 15 postępowań w związku z otrzymanymi sygnałami o możliwym konflikcie z ustawowymi warunkami sprawowania mandatu lub funkcji.
Komentarze trzech radnych wkrótce.