Wtorek 22 kwietnia
Leona, Kai, Heliodora

PILNE! Decyzja ministra sprawiedliwosci: sądy rejonowe w Lipsku, Szydłowcu i Zwoleniu jednak zostaną zniesione!

kt 2012-10-06 06:00:00

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podpisał w piątek rozporządzenie, do którego dotarlismy, znoszące 79 sądów rejonowych, a wśród nich także sądy w Lipsku, Szydłowcu i Zwoleniu.

W projekcie rozporządzenia czytamy m.in.:

„Znoszone zostaną następujące sądy rejonowe (w nawiasie wskazana została liczba etatów sędziowskich wg stanu na dzień 31 grudnia 2011 roku oraz sąd rejonowy obejmujący obszar likwidowanej jednostki) w obszarze właściwości Sądu Okręgowego w Radomiu:

a) Sąd Rejonowy w Lipsku (5 sędziów, Sąd Rejonowy w Kozienicach),
b) Sąd Rejonowy w Szydłowcu (5 sędziów, Sąd Rejonowy w Przysusze),
c) Sąd Rejonowy w Zwoleniu (7 sędziów, Sąd Rejonowy w Kozienicach)”.

W rozporządzeniu znajduje się także m.in. punkt mówiący o wpływie regulacji na rynek pracy. Oto jak brzmi analiza tego problemu:

„Projekt rozporządzenia nie powinien mieć negatywnego wpływu na rynek pracy. Wskutek przygotowanej reorganizacji, sędziowie zatrudnieni w znoszonych sądach będą orzekali w utworzonych wydziałach zamiejscowych, a w razie potrzeby także we właściwych wydziałach jednostki macierzystej.

Pracownicy administracyjni zatrudnieni w wydziałach orzeczniczych znoszonych sądów będą w dalszym ciągu wykonywali swe obowiązki w ramach wydziałów zamiejscowych. Z kolei urzędnicy agend administracyjnych znajdą zatrudnienie w wydziałach orzeczniczych wymagających wzmocnienia lub też ewentualnie w agendach administracyjnych jednostek macierzystych".

Oszczędności pojawią się na skutek likwidacji stanowisk prezesa i wiceprezesa każdego z 79 znoszonych w Polsce sądów (w naszym regionie wymienionych trzech), gdyż po zmianach osoby te będą pełniły funkcje przewodniczących wydziałów. Różnica w dodatku funkcyjnym prezesa i przewodniczącego wydziału wynosi 250 zł miesięcznie. Ponadto w znoszonych sądach likwidacji ulegną stanowiska kierownika oddziału administracyjnego i głównego księgowego. Oszczędności z tego tytułu wyniosą średnio 500 zł na etat miesięcznie.

Generalnie uzasadnienie zmian w sądownictwie zawarte w rozporządzeniu mówi o tym, że „potrzeba przeprowadzenia reformy struktury organizacyjnej sądownictwa powszechnego wynika przede wszystkim z nieefektywności sądów spowodowanej nierównomiernym obciążeniem pracą kadry orzeczniczej, którego powodem jest zróżnicowanie wielkości i nadmierne rozdrobnienie jednostek sądowych”.

W rozporządzeniu ustala się też siedziby i obszary właściwości  sądów apelacyjnych. Obszar właściwości Sądu Okręgowego w Radomiu będzie nadal obejmował Sąd Apelacyjny w Lublinie.

Z kolei Sąd Okręgowy w Radomiu będzie teraz obejmował obszar właściwości sądów rejonowych w Grójcu, Kozienicach, Przysusze i Radomiu.

Siedziby i obszary właściwości sądów rejonowych zlokalizowanych w regionie radomskim natomiast będą się teraz kształtowały następująco:

Sąd Rejonowy w Grójcu – dla gmin: Belsk Duży, Białobrzegi, Błędów, Chynów, Goszczyn, Grójec, Jasieniec, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilicą, {Pniewy, Promna, Radzanów, Stara Błotnica, Stromiec, Tarczyn, Warka i Wyśmierzyce.

Sąd Rejonowy w Kozienicach – dla miasta Pionki oraz dla gmin: Chotcza, Ciepielów, Garbatka-Letnisko, Głowaczów, Gniewoszów, Gózd, Grabów nad Pilicą, Iłża, Kazanów, Kozienice, Lipsko, Magnuszew, Pionki, Policzna, Przyłęk, Rzeczniów, Sieciechów, Sienno, Solec nad Wisłą, Tczów i Zwoleń.

Sąd Rejonowy w Przysusze – dla gmin: Borkowice, Chlewiska, Gielniów, Jastrząb, Klwów, Mirów, Odrzywół, Orońsko, Potworów, Przysucha, Rusinów, Szydłowiec, Wieniawa, Wierzbica Wolanów.

Sąd Rejonowy w Radomiu dla miasta radom oraz gmin: Jastrzębia, Jedlińsk, Jedlnia-Letnisko, Kowala, Przytyk, Skaryszew i Zakrzew.  

Zmiany wejdą w życie 1 stycznia 2013 roku. Solidarność Sądowa już zapowiedziała wznowienie akcji protestacyjnej i zaostrzenie protestu generalnego zaplanowanego na 26 października 2012 roku. 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap