Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Piłeś? Nie zabijaj!

Redakcja 2014-01-30 18:11:00

Ta akcja radomskich mediów ma uświadomić, że tylko solidarne działanie wszystkich kierowców pozwoli zmniejszyć liczbę pijanych szaleńców, którzy od lat zbierają na polskich drogach zbyt krwawe żniwo.

Mimo licznych apeli, w dalszym ciągu zdarzają się nieodpowiedzialni kierowcy, którzy wsiadają do swoich pojazdów na „podwójnym gazie". Według przepisów w Polsce dopuszczalna ilość alkoholu we krwi nie może przekraczać 0,2 promila. A co dzieje się z naszym organizmem, gdy ilość alkoholu we krwi rośnie?

0,3 promila - już przy tej ilości oko dostrzega gorzej rodzaj i kształt przedmiotów ukazujących się w głębi pola widzenia. Obniża się zdolność dostrzegania ruchomych źródeł światła.

0,4 promila - przy tej dawce nasze oczy po oślepieniu (na przykład reflektorami samochodu jadącego z naprzeciwka) adaptują się o około 2/3 dłużej.

0,5 promila - opóźnia się czas reakcji na nowe bodźce wzrokowe. O 1/3 obniża się zdolność dostrzegania ruchomych świateł. Z opóźnieniem i osłabieniem dostrzegamy przedmioty na obwodzie pola widzenia. Tutaj są niezauważeni piesi i rowerzyści.

Przy stężeniu między 0,3 a 0,5 promila pojawia się nieznaczne zaburzenie równowagi. Rośnie poczucie euforii i obniża się krytycyzm.

Przy stężeniu między 0,5 a 0,7 promila występują zaburzenia sprawności ruchowej, łatwo niezauważalne przez samego pijącego, bo jednocześnie pojawia się nadmierna pobudliwość i gadatliwość. Do tego dochodzi obniżenie samokontroli i błędna ocena własnych możliwości. Na tym poziomie pijący fałszywie oceniają sytuacje na drodze i czują się świetnymi kierowcami.

Przy stężeniu między 0,7 a 2,0 promila pojawia się lub nasila cała gama niebezpiecznych objawów. Jest to: zaburzenie równowagi, sprawności i koordynacji ruchowej, a ponadto obniżenie progu bólu. Występują błędy w logicznym rozumowaniu, skutkiem czego jest złe wyciąganie wniosków. Wydatnie spowalnia się czas reakcji, a w miejsce euforii występuje drażliwość mogąca prowadzić do zachowań agresywnych. Rośnie ciśnienie krwi i przyspiesza się akcja serca.

Przy stężeniu między 2,0 a 3,0 promila mowa staje się bełkotliwa, występują zaburzenia równowagi i senność. Znacznie obniża się zdolność kontroli zachowań. Na tym poziomie następuje tak zwane „urwanie filmu”.

Przy stężeniu między 3,0 a 4,0 promila obniża się ciepłota ciała, spada ciśnienie krwi i następuje zanik odruchów fizjologicznych. Występuje też głębokie zaburzenie świadomości.

Stężenie powyżej 4,0 promila jest stanem zagrożenia życia. Zaburzeniu ulegają czynności ośrodka oddechowego i naczyniowo-ruchowego.

Akcję zainicjowało Radia Plus Radom,a włączyły się: Echo Dnia, Radom24.pl, Pionki24.pl, Radio Rekord, Tygodnik 7 dni, Tygodnik Ziemia Radomska, Cozadzień.pl, Gość Niedzielny i Portal Szydłowiecki. Akcji patronują: Adam Struzik, Marszałek Mazowsza, Przewodniczący Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Drogowego, Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki i Andrzej Kosztowniak - Prezydent Miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych