- To największy projekt finansowy w historii Radomia. Pod względem poziomu rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej jesteśmy w elicie Europy - mówi Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak. - Tego rodzaju inwestycje nie są może na co dzień bardzo widoczne, bo z natury rzeczy są w większości ukryte pod ziemią. Ale to właśnie one, tworząc miejską infrastrukturę, decydują o tym, gdzie naprawdę przebiegają granice miasta.
- Zachęcam radomian do picia wody z kranu, jest nie tylko dobrej jakości ale zawiera też dużo magnezu - stwierdził z przekonaniem prezes Wodociągów Miejskich, Leszek Trzeciak, który szczegółowo opowiadał o inwestycji w radomską sieć wodociągowo-kanalizacyjną i oczyszczalnię ścieków.
Inwestycja podzielona została na dwa etapy. Pierwszy - modernizacja i rozbudowa systemu wodno-kanalizacyjnego na terenie gminy Radom, zapoczątkowany przygotowaniem projektu w 2002 roku, został już zrealizowany.
Jego całkowita wartość wyniosła blisko 56 mln euro, z czego pozyskane dofinansowanie europejskie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko sięgnęło ponad 26 mln euro.
Drugi etap modernizacji i rozbudowy gospodarki wodno-ściekowej na terenie aglomeracji Radom jest w stadium zaawansowanej realizacji. Jego całkowita wartość przekracza 56 mln euro (prawie 225 mln zł), w tym kwota dofinansowania sięga blisko 35 mln Euro (prawie 138 mln zł).
- Dzięki realizacji wszystkich założeń projektu, Radom zyskuje zmodernizowane i nowo wybudowane odcinki sieci kanalizacyjnej w centrum miasta, a także w nowych dzielnicach - podkreśla Leszek Trzeciak. Jak dodaje, Radom zyskał również nowe ujęcie wody w Sławnie, trzy wysokowydajne studnie głębinowe, a zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Lesiowie jest obecnie jedną z najnowocześniejszych w Polsce.
Wraz z nową linią do osuszania i odwadniania odpadów spełnia europejskie standardy jakościowe i technologiczne. Zresztą Europa to doceniła, przyznając w 2009 roku na Międzynarodowym Sympozjum Wodnym w Cannes nagrodę Grand Prix dla Wodociągów Miejskich.
To wielkie miastotwórcze przedsięwzięcie objęło budowę kanalizacji oraz wodociągów na obrzeżach miasta, modernizację sieci kanalizacyjnej w centrum Radomia, dokończenie remontu oczyszczalni ścieków oraz ujęć wody. Do miejskiej sieci podłączane są tereny na Firleju i Wincentowie, w okolicy Młynka Janiszewskiego, w Rajcu Poduchownym i Nadleśnictwie, Starej i Nowej Woli Gołębiowskiej, Pruszakowie, Kierzkowie, Młodzianowie. W ramach projektu przewidziano także modernizację istniejącej, starej już sieci wodociągowej i kanalizacyjnej w centrum miasta.
Do tematu wrócimy.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>