W niedzielne popołudnie przy placu dworcowym w Radomiu zdumienie przechodniów wywołała blisko siedemdziesięcioosobowa grupa otaczająca ławeczkę, na której spoczęła imponująca kolekcja aparatów Panasonic Lumix. O 14:30 rozpoczął się pierwszy z pięciu Fotospacerów po Fotograficznych Perłach Polski.
- Radom przywitał nas wieloma niespodziankami, ale były to bardzo przyjemne niespodzianki. Nie oczekiwaliśmy tak licznego uczestnictwa oraz nie przypuszczaliśmy, że informacja o tym Fotospacerze tak mocno zainteresuje mieszkańców Radomia. Tymczasem to właśnie oni stanowili większość naszej fotograficznej grupy. Pogoda także była dla nas przychylna, ale największą atrakcją okazało się samo miasto. Wspaniałomyślnie ujawniło nam swoje tajemnice, które nas kompletnie oczarowały” – przyznaje Tomasz Kulas, główny organizator Fotospacerów.
Radom, którego historia sięga X wieku naszej ery, okazała się prawdziwą, choć ukrytą perłą. Jak opisują nasze miasto organizatorzy? Ich zdaniem w naszym mieście w niepozornych, często chylących się ku upadkowi zaułkach, kryją się takie unikaty, jak relikty Domu wielkiego, pozostałego po Zamku Królewskim, klasztor i kościół ojców Bernardynów - jeden z najlepiej zachowanych zespołów klasztornych w Polsce, czy przepięknie zdobiony pałac Karschów i Wickenhagenów.
- Spodziewaliśmy się, że Fotospacer po Radomiu przyciągnie wiele osób, ale nie oczekiwaliśmy aż takiej frekwencji - przyznaje Klara Ufnalewska, PR Manager w Panasonic Polska. – Przygotowaliśmy ponad czterdzieści modeli aparatów Lumix, ale okazało się, że chętnych do ich przetestowania było zdecydowanie więcej - dodaje.
Tradycyjnie już, organizatorzy zadbali o dodatkowe atrakcje. W parku im. Teadeusza Kościuszki, który organizatorzy określili jako "uroczy", w altance z 1911 roku czekała na Fotospacerowiczów niespodzianka – przesympatyczna Emilia z kolorową parasolką. Sesja z modelką wśród zieleni nie była jedyną okazją do przetestowania możliwości aparatów Lumix. Przepiękne zdjęcia portretowe powstawały także na ulicy Żeromskiego oraz przy starej drukarni Trzebińskiego. Prawdziwy test bojowy sprzęt Panasonica przeszedł jednak w nieużytkowanej już hali Fabryki Broni „Łucznik”. Mroczne i opuszczone wnętrza nadawały wyjątkowego charakteru wykonywanym fotografiom.
Fotospacer po Radomiu prowadził przewodnik Jacek Duda. Znajomość tajemnic Radomia, jego historii i anegdot urzekły uczestników przechadzki. Niektóre przedstawiane przez niego fakty były nieznane nawet wieloletnim mieszkańcom miasta, z którego wywodzili się Jacek Malczewski, Leszek Kołakowski czy Tytus Chałubiński. Czas minął szybko, ale wiele osób czuło niedosyt. Być może Fotospacery.pl wrócą jeszcze do Radomia?
Kolejny Fotospacer z cyklu Panasonic Lumix: Fotograficzne Perły Polski odbędzie się już 21 czerwca. Uczestnicy odwiedzą bajeczną Dolinę Chochołowską. Zgodnie z zapowiedzią do pozostałych Fotograficznych Pereł Fotospacery dotrą 19 lipca (Barczewo), 16 sierpnia (Iłża) i 20 września (Park Narodowy Gór Stołowych).
Wszystkie wydarzenia poprzedzą zapisy ogłoszone na stronie fotospacery.pl i na Facebooku. Aby obejrzeć więcej fantastycznych zdjęć z Radomia, kliknij tutaj i tutaj.
Informacje o projekcie: To wspólne dzieło grupy zapaleńców – miłośników zwiedzania i pasjonatów fotografii. W ramach Fotospacerów i innych kreowanych przez nas wydarzeń przekazujemy zarówno wiedzę o oglądanych miejscach i zabytkach, jak i uczymy konkretnych technik fotograficznych. Przede wszystkim jednak dzielimy się naszą pasją do fotografowania i spacerowania z aparatem w dłoniach!
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>