Bractwo Kurkowe Św. Sebastiana w Radomiu to jedna z najmłodszych organizacji pozarządowych w Radomiu, ale zarazem mogąca pochwalić się niemałym dorobkiem w zakresie działań promujących kulturę i działalność filantropijną.
- To był dla nas dobry rok – mówi stojący na czele bractwa Sławomir Adamiec. Zawsze, kiedy ludzie podejmują się budowania organizacji od „zera” istnieje ryzyko, że trudności organizacyjne i finansowe, czasami mogą doprowadzić do zniechęcenia członków i powolnego obumierania, choćby najcenniejszej inicjatywy. W tym przypadku tak się nie stało. Członkowie bractwa bardzo mocno poczuli nie tylko wspólnotę celów, ale przede wszystkim siłę tradycji, jaka od setek lat budowała w bractwach więź przyjaźni i zaufania - dodaje Adamiec
W czasie mszy w kościele św. Wacława, poprzedzającej walne zebranie o. Józef Wręczycki OFM, przypomniał, że równo temu, bracia kurkowi proklamowali bractwo, którego głównym celem, za wzorem św. Sebastiana, jest służba innym ludziom i rodzimej kulturze. W minionym roku bracia kurkowi wybrali również I. Radomskiego Króla Kurkowego, którym na strzelnicy PZŁ w Piastowie został Paweł Murawski.
Bractwo w ostatnim roku, stało się jedną z najbardziej rozpoznawalnych organizacji pozarządowych w Radomiu, dzięki organizacji koncertu charytatywnego dla Elizy i Nikoli, z udziałem gwiazd polskiej sceny rockowej (IRA-y, Carrion, Szymona Wydry & Carpe Diem oraz Pawła Kukiza), koncertów muzyki poważnej (m.in. R.O.K. Quartet, dedykowanego śp. bpa Edwarda Materskiego) czy ofiarowaniu parafii św. Wacława dużych szkiców rekonstrukcyjnych prof. W. Zina, w oparciu o które najstarsza radomska świątynia została odbudowana w dzisiejszym kształcie. Bractwo było również organizatorem kilku turniejów szachowych, poświęconych m.in. pamięci Jana Pawła II oraz dla uczczenia rocznicy odzyskania niepodległości. Jedną z najlepiej zorganizowanych inicjatyw, była wystawa w radomskiej Łaźni poświęcona J. I. Paderewskiemu, we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz inscenizacja przed premierowym pokazem „Bitwy pod Wiedniem 1683r.”, we współpracy z Radiem Plus Radom i kinem Helios.
- Chcemy te wszystkie działania, które dobrze służyły naszemu miastu, kontynuować w roku 2013 – mówi Sławomir Adamiec. - Będziemy organizatorami dwóch wystaw we współpracy z Muzeum Niepodległości w Warszawie i radomską Łaźnią; poświęconych 70. rocznicy tragedii na Wołyniu (1943), połączonej z koncertem Roberta Grudnia oraz Romanowi Dmowskiemu z okazji Święta Niepodległości. Będziemy także uczestniczyć w przygotowaniach wystawy w Muzeum J. Malczewskiego w Radomiu, poświęconej Sarmacji na Ziemi Radomskiej, w związku z rocznicą 400 – lecia Trybunału Skarbowego Koronnego, działającego w Radomiu. Oczywiście rozwiniemy jeszcze działalność filantropijną, pomagając w zbiórce środków dla jednej z wielodzietnych rodzin znajdujących się w bardzo trudnej sytuacji, po śmierci ojca pięciorga dzieci, które samotnie wychowuje matka oraz wspomagając finansowo działania Hospicjum Ojca Pio i Hospicjum Królowej Apostołów. Będą jeszcze inne przedsięwzięcia „pro publico bono”, wśród których wybierzemy również w czerwcu II Radomskiego Króla Kurkowego na strzelnicy PZŁ w Piastowie – podsumowuje Hetman Bractwa Sławomir Adamiec.
Atrakcją piątkowej uroczystości I Rocznicy Bractwa Kurkowego w Radomiu, była prezentacja brackiej armaty wiwatowej, noszącej imię „Święty Sebastian A.D. 2013”, która w przyszłości będzie towarzyszyła uroczystościom i inscenizacjom brackim i miejskim.
Więcej zdjęć z pierwszych urodzin Bractwa nasi Czytelnicy znajdą w Galerii .