Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Pedagodzy uliczni pokazują jak żyć bez nałogów

Marek Wiatrak 2013-06-16 13:39:00

Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowym obejmuje wiele form działań. Jedną z nich jest finansowanie pedagogów ulicznych, którzy pracują bezpośrednio wśród dzieci i młodzieży zagrożonej patologiami. Jak ważna i potrzebna jest ich praca przekonaliśmy się przy okazji niedawnego Dnia Dziecka.

Pedagodzy uliczni pracujący na osiedlu przy ul. Marii Gajl oprócz codziennej pracy z podopiecznymi organizują co jakiś czas imprezy, dzięki którym ich podopieczni integrują się z kolegami i koleżanki z innych dzielnic Radomia. Jedną z takich imprez był turniej dzikich drużyn zorganizowany z okazji Dnia Dziecka. Na orliku PG 5 przy ul. Warszawskiej spotkała się rekordowa liczba 15 zespołów z różnych dzielnic Radomia. W sumie w turnieju wzięło udział ponad 150 osób w wieku do 15 r. życia.

Szacunek dla każdego

Nad całością czuwali kierownik pedagogów ulicznych Mariusz Mędra oraz Martyna Rolnik i Radosław Witkowski. Dzięki nim przez kilka godzin 150 dzieciaków miała ciekawe, wciągające zajęcie. Brawo!

- Turniej rozpoczął się od minuty ciszy w intencji zmarłego taty naszego przyjaciela, który kilkakrotnie jako zawodowy sędzia pomagał na każdym turnieju organizowanym przez podopiecznych pedagogów ulicznych. Ten obraz pozostanie nam pedagogom ulicznym do końca życia, kiedy 150 osób zamarło na minutę - mówi Marusz Mędra.

Organizator przypomniał obecnym na boisku o zasadach fair play i postawie najsłynniejszego piłkarza świata - Pele. Pedagodzy uliczni złożyli wszystkim dzieciom życzenia z okazji ich święta i poprosili o szacunek dla każdego zawodnika.

Najlepsza Filtrowa

W czasie meczów było sporo dobrych akcji, wielu zawodników pokazało swe nie małe umiejętności. Gra przyniosła wszystkim wiele pozytywnych emocji. W emocjonującym finale zwyciężyła drużyna FC Filtrowa pokonując gospodarze turnieju – FC Wyspa z ul. Marii Gajl. Trzecie miejsce zajął zespół z ul. Wolanowskiej (FC Meksyk).

Kolejne lokaty zajęły ekipy: FC Wernera, FC Niedziałka, XV – lecie, FC Magistraty, Mroza Street, Czerwone Diabły, Football Team, FC Wola, MKB Radom, FC Wernera B, WKS Wyspa oraz drużyna dziewcząt z Wyspa Leydis.

Najlepszym piłkarzem turnieju został Kuba z Football Team, a bramkarzem Dominik z FC Meksyk. Wyróżniona została również najmłodsza zawodniczka Klaudia S. (Czerwone Diabły).

Wolontariusze po przejściach

Kierownik Mędra uważa, że na największe uznanie zasługują jednak wszyscy uczestnicy, bo po obfitej ulewie i brodzeniu w wodzie po kostki zdecydowali się grać do końca. - Za tą wytrwałość otrzymali największą nagrodę - słońce na zakończenie rozgrywek - mówi Mariusz Mędra,

Dodaje, ze turniej nie odbyłby się bez pomocy wolontariuszy. - To byli podopieczni pedagogów ulicznych z ul. Wernera 8, którzy wcielili się w rolę sędziów. To pokazuje, że nasze działania mają sens. To co my im przekazujemy, przenoszą później na starsze życie, zaczynają pomagać młodszym, którzy są podobni do nich za młodszych lat - zauważa Mędra.

Kierownik przypomina, że głównym przesłaniem turnieju było zaszczepienie wśród najmłodszych mieszkańców naszego miasta zdrowej rywalizacji sportowej, a także zapewnienie im aktywnego sposobu spędzania czasu wolnego bez nałogów.

Zapraszają na śluby i chrzciny

- Brak alternatywy na pozytywne, prawidłowe i zdrowe, spędzanie czasu wolnego to największy problem takich miejsc, jak ulice Marii Gajl, Potkanowska, Mroza - uważa Mariusz Mędra. Jak zaznacza właśnie z tego powodu pojawiają się takie "nieciekawe sytuacje jak kradzieże, włamania, podpalenia i oczywiście nałogi - narkotyki i alkohol, który niestety jest wszechobecny.

- Choć na tych ulicach mieszkają też bardzo dobrzy ludzie, którzy znaleźli się na nich, bo stracili pracę, to ogólnie jednak dzieciaki mają negatywny obraz dorosłych, gdyż w większości nie dają oni dobrego przykładu. Poprzez stałą pracę z dzieciakami, trzy, cztery razy w tygodniu, po przez codzienne działania po akcje, festyny rodzinne, wyjazdy, warsztaty rzeźbiarskie pokazujemy, im że można żyć inaczej. I wielu idzie inna drogą. Ogromną satysfakcje sprawia, że o nas nie zapominają i gdy dorosną zapraszają nawet na śluby i chrzciny - kończy Mariusz Mędra.

Patrząc na emocje i radość jakie towarzyszyły biorącym w turnieju dzieciom i młodzieży, ma się poczucie, że pieniądze wydane na program profilaktyczny w tym przypadku na pewno się zwracają.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOKU. ZRÓB TO TERAZ >>>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych