Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Pedagodzy ulicy byli, są i będą potrzebni

Roksana Kowalewska 2012-11-23 09:30:00

Podczas konferencji "Pedagogika uliczna-alternatywa dla dzieci i młodzieży dziś i jutro", która odbyła się ostatnio w Radomiu,  pedagodzy wymienili informacje na temat sukcesów i porażek odnoszonych w tej pracy. Organizatorem konferencji była radomska Caritas.

- Takie spotkania są niezwykle ważne ponieważ wymieniamy się informacjami na temat sukcesu i porażek bo takie też się w naszej pracy zdarzają. Takie spotkania są ważne, żeby wzmocnić w społeczeństwie przekaz odnośnie istoty problemu. Zmienia nam się społeczeństwo bo zmieniają się ludzie, dlatego trzeba mówić o organizacjach i o konkretnych osobach, które wspierają te środowiska, które są dla nas trudne – mówi pedagog ulicy Iwona Kuc, która współpracuje ze Stowarzyszeniem „Podwórkowe Anioły”.

Największym wyzwaniem, jak mówi Kuc, jest dbałość o dzielnice, w których występuje problem. - Nadal wspólnie z organizacjami, tymi większymi i mniejszymi oraz władzami miasta, powinniśmy dbać o środowiska i te tereny, które nazywamy dzielnicami socjalnymi. Jak zaznacza Iwona Kuc ważne jest, aby zadbać o środowisko, które będzie tętniło życiem. - O ile trudno jest zaprosić osoby spoza środowiska, to warto te miejsca odwiedzać i otwierać świetlice w tych miejscach. Istotą jest, aby grupa ludzi i placówek, które ze sobą współpracują, wzajemnie się wspierali – dodaje pedagog.

Mariusz Mendra, kierownik pedagogów ulicy, zauważa, że jest coraz większe zainteresowanie pedagogami ulicy, nie tylko ze strony urzędników ale także Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. - Od każdej strony staraliśmy się pokazać czym jest pedagogika uliczna, na czym ona polega, czym jest partnerstwo dla dzieci oraz jak sobie radzić z trudnościami. Jest coraz więcej dzieciaków, które wolny czas spędza na ulicy lub na terenach pustostanów. Mam nadzieję, że dzięki pomocy z Urzędu Miejskiego i dofinansowaniu uda nam się dotrzeć do większej liczby dzieciaków.

Przy radomskiej Caritas również działają pedagodzy ulicy. W sumie jest ich sześciu. Jak zaznacza dyrektor Caritas, celem konferencji było pokazanie perspektyw. - Pedagogika ulicy to specyficzna praca, która polega na kontakcie z tą młodzieżą i dziećmi, które nie radzą sobie z życiem. To jest praca bezpośrednio na ulicy, w bramie, na podwórku. Ta praca wymaga dużo samozaparcia i bardzo dużo pasji. Pedagodzy ulicy byli potrzebni, są i będą potrzebni, a dzieci, które potrzebują ich j pomocy est coraz więcej – mówi ks. Grzegorz Wójcik dyrektor Caritas Diecezji Radomskiej.

Pedagogika ulicy w Polsce pojawiła się w latach 90. Fundacja „Droga ulicy” zainteresowała się tym tematem w 2006 roku. Od tamtego czasu, w całej Polsce, zostało przeszkolonych około 90 pedagogów ulicy.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych