Radomska Letnia Szkoła Archeologii to wspólne przedsięwzięcie Wydziału Edukacji, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego oraz Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk. Archeolodzy z Instytutu, którzy od kilku lat prowadzą badania w mieście, zaproponowali radomskiej młodzieży zainteresowanej historią, atrakcyjną formę spędzenia wakacji. Uczestnicy Radomskiej Letniej Szkoły Archeologii już po raz drugi przez dwa tygodnie brali udział w pracach wykopaliskowych na grodzisku „Piotrówka”.
Liczba zainteresowanych letnią przygodą z archeologią rośnie: w ubiegłym roku było 14 uczestników, w tym – już 19. Pod okiem wykwalifikowanych archeologów, uzbrojeni w specjalistyczne narzędzia, w głębi ziemi poszukiwali śladów przeszłości. Dodatkowo, pogłębiali swoją wiedzę historyczną podczas prowadzonych przez archeologów z IAE PAN warsztatów tematycznych, przybliżających najnowsze techniki badań i najciekawsze odkrycia archeologiczne ostatnich lat. I z całą pewnością przeżyli fascynujące dwa tygodnie, których nigdy nie zapomną.
- Popularność letniej szkoły archeologii wyszła już poza granice Radomia - mówi dr Dariusz Kupisz. - Od tego tygodnia arkana archeologii zgłębiają na Piotrówce pod okiem naukowców uczniowie z Orońska.
Przypomnijmy: Miasto Radom i Polska Akademia Nauk od kilku lat współpracują w zakresie badań naukowych nad początkami i wczesną historią Radomia. Prace te stanowią wstępny etap do utworzenia w Radomiu parku kulturowego – skansenu archeologicznego, planowanego na tym obszarze.
Park Kulturowy „Stary Radom” ma powstać w granicach ulic Dębowej, Garbarskiej, Okulickiego i Maratońskiej. Będzie to nie tylko kolejny, zwyczajny park miejski, ale także skansen archeologiczny ukazujący początki Radomia, w którym mają być zrekonstruowane obiekty archeologiczne i częściowo odtworzony pierwotny wygląd grodziska Piotrówka.
Jak podkreślają archeolodzy, radomska Piotrówka to wspaniale zachowany zespół wczesnomiejski w okresie narodzin. Grodzisko istniało i prosperowało jako ważny ośrodek administracyjny i handlowy jeszcze zanim powstało Państwo Polskie. Takich miejsc jest w kraju zaledwie kilka, Radom jest pod tym względem tak samo wyjątkowy i fascynujący, jak np. Poznań, Biskupin czy Gniezno.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Pasjonaci wykopalisk odebrali certyfikaty Letniej Szkoły Archeologii
Umorusani, w upale pracujący łopatami, ale uśmiechnięci i spełnieni. Przeżyli fascynującą przygodę, szukając skarbów ukrytych pod ziemią na radomskiej Piotrówce. 19 młodych pasjonatów archeologii otrzymało certyfikaty uczestnictwa w Letniej Szkole Archeologii, dzięki której młodzi ludzie mieli unikatową możliwość zasmakowania prawdziwych wykopalisk pod okiem naukowców. Warsztatom dla młodzieży patronowali historyk dr Dariusz Kupisz i archeolog dr Maciej Trzeciecki.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu