Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Otwarcie dworca PKP bez władz miejskich

mag 2013-07-25 08:00:00

Na 31 lipca zaplanowano otwarcie wyremontowanego dworca PKP. Jednak spółka Polskie Koleje Państwowe nie przewiduje z tej okazji uroczystego otwarcia z  udziałem przedstawicieli władz miasta.

Przypomnijmy, remont dworca rozpoczął się w I kwartale 2011 roku. Jednak pod koniec  września 2012 r. PKP S.A. odstąpiło od umowy z wykonawcą - białostocką firmą Mostostal.  Pomimo, że PKP na bieżąco wywiązywała się ze swoich zobowiązań finansowych, w trakcie remontu Mostostal Białystok zaczął być niewypłacalny.

W drodze przetargu kolejnym wykonawcą została spółka komandytowa SKB z Radomska.

- Musieliśmy być bardzo staranni przy wyborze nowego wykonawcy. Nie może być już mowy o podobnej sytuacji, jak z Mostostalem Białystok. SKB, która z sukcesem zrealizowała już dla nas dwie inwestycje, daje pewność wysokiej jakości i terminowości zakończenia tego zadania. Już pod koniec maja 2013 roku radomianie powinni korzystać ze zmodernizowanego budynku dworca – mówił pod koniec 2012r. Szymon Konop, dyrektor departamentu inwestycji Polskich Kolei Państwowych.

Remont dworca zgodnie z umową z pierwszym wykonawcą miał być wykonany w pierwszym kwartale 2012 roku.  

- Odstąpienie od umowy zawsze jest trudną decyzją dla publicznego inwestora. Nie sposób w takiej sytuacji uniknąć opóźnień, które są dodatkowo potęgowane długą drogą proceduralną takiego postępowania. Ponadto istnieje poważne zagrożenie wzrostu kosztów inwestycji – tłumaczył w grudniu Szymon Konop.

Nowa umowa gwarantowała nieprzekroczenie przez PKP S.A. wartości kosztorysowej całego projektu przebudowy dworca kolejowego w Radomiu. Zgodnie z nią prace miały zakończyć się w marcu tego roku roku. Następnie, przez około półtora miesiąca miały trwać wszystkie odbiory techniczne i formalności związane z uzyskaniem zgody na użytkowanie.

Zgodnie z planami, zabytkowy dworzec dostosowano do nowoczesnej obsługi pasażerów. Odnowiono elewacje zachowując historyczny rys z lat 80. XIX wieku. Dodatkowo podkreślono je świetlną iluminacją. Zachowane zostały architektoniczne detale oraz tablice pamiątkowe.

Wewnątrz budynku są lokale przeznaczone na punkty gastronomiczne i usługowe. Dla pasażerów dużą zmianą będzie również nowy, czytelny i przyjazny system informacji wizualnej oraz... brak głośników na zewnątrz dworca.

- Praktykujemy instalowanie megafonów w halach dworców oraz na peronach. Komunikaty słyszalne poza wspomnianym obszarem mogłyby przeszkadzać okolicznym mieszkańcom - wytłumaczyła Aleksandra Dąbek z biura prasowego PKP.

Wartość remontu radomskiego dworca wyniosła 10,5 mln zł.

Warto dodać, że Stowarzyszenie Radomskie Inwestycje analizując otoczenie wyremontowanego dworca zaproponowało wprowadzenie dodatkowego obiektu - słupa z przytwierdzonymi drogowskazami, wskazującymi ważniejsze miasta europejskie, który miałby dodatkowo urozmaicić i wzbogacić przestrzeń publiczną.

Słup taki zwieńczony byłby napisem „Radom” wykonanym historyzującą czcionką oraz herbem miasta. W piśmie wysłanym do prezydenta Radomia, dotyczącym postawienia słupa, przedstawiciele stowarzyszenia, przekonują, że ''w miejscach tego rodzaju stosunkowo często fotografują się przyjezdni. Proponowany obiekt nie byłby zatem wyłącznie estetyzującym dodatkiem do przestrzeni placu, ale miałby również swój walor promocyjny."

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? DOŁĄCZ DO NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych