- Wszyscy, którzy odwiedzą wystawę będą mogli zobaczyć materiały z Archiwum Państwowego w Radomiu. Pierwsze plansze są poświęcone gimnazjum męskiemu, ponieważ trudno byłoby zacząć wystawę od 1918 roku nie zaczynając od korzeni. Kolejne plansze to gimnazjum męskie oraz żeńskie. Następne to już walka o szkołę polską i dokumenty przedstawiające zmiany jakie wprowadzili Austriacy – mówi Anna Jankowska z Archiwum Państwowego w Radomiu, kurator wystawy.
Kolejne materiały są z okresu 20- lecia między wojennego. Po kolei są przedstawione plakaty zapraszające do konkursów w jakich młodzież szkolna brała udział.
- Można zobaczyć również materiały ze szkoły muzycznej, Czachowskiego oraz dokumenty ze szkół technicznych. W gablotach znajdują się również dokumenty z przedszkoli. Od niedawna jesteśmy w posiadaniu fotografii na których znajduje się gimnazjum żydowskie. Również można je zobaczyć na wystawie – mówi Anna Jankowska.
"Oświata Radomia w pierwszej połowie XX w."
W Resursie odbyło się otwarcie wystawy przygotowanej przez Archiwum Państwowe w Radomiu. Wystawa poświęcona jest oświacie radomskiej od korzeni, aż po 20-lecie między wojenne.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu