Część osób rozliczana jest w swoim miejscu pracy, część zleca to księgowym. Są też tacy, którzy chcą się rozliczyć na własną rękę, jednak nie wiedzą od czego zacząć. Z pomocą przychodzi Centrum Organizacji Pozarządowych, które udziela bezpłatnych porad w tym zakresie. Z pomocy Centrum można skorzystać jeszcze dziś do godziny 15.30.
- Na tę chwilę rozliczyło się 219 osób, to lepszy wynik niż w ubiegłym roku. W 2012 roku liczba ta nie przekroczyła 200 osób. W tym roku mieszkańcy więcej pieniędzy przekazują na radomskie organizacje pozarządowe. Im bardziej możliwość przekazania 1% na ten cel jest nagłośniona tym jest lepszy efekt. Cześć ludzi choć przekazała swój podatek na rzecz ogólnopolskiej fundacji „Zdążyć z pomocą”, to było to nakierowana na dziecko z Radomia, więc pieniądze i tak zostały w naszym mieście. Od kilku lat pracuję w COP i zauważyłem, że co roku z naszej pomocy korzystają te same osoby – mówi Rafał Zimkiewicz z Centrum Organizacji Pozarządowych.
Z bezpłatnej pomocy Centrum mogą skorzystać mieszkańcy pragnący przekazać 1% podatku na rzecz wybranej przez siebie radomskiej organizacji pozarządowej. Na miejscu (w COP) można zapoznać się z ofertą 31 organizacji pozarządowych z Radomia uprawnionych do otrzymywania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych.
Dla zabieganych dobrą alternatywą jest rozliczenie się drogą elektroniczną. Choć w tym roku system e-Deklaracji działa dużo wolniej, ze względu na przeciążenie serwerów i awarie spowodowane rekordową liczbą złożonych w ten sposób zeznań, Ministerstwo Finansów informuje, że podatnicy nie będą obciążeni konsekwencjami wynikającymi z problemów systemu. - Ministerstwo Finansów informuje, że występujące okresowe trudności w dostępie do usługi e-Deklaracje będą stanowiły okoliczność usprawiedliwiającą w przypadku analizy przez organy podatkowe terminowości składania deklaracji podatkowych – czytamy na stronie MF. Oznacza to, że podatnicy nie poniosą żadnych konsekwencji jeśli wysłane przez nich PIT-y dotrą z opóźnieniem, mimo że zostaną wysłane w terminie.
Również z końcem kwietnia mija ustawowy termin przekazania oświadczeń majątkowych przez samorządowców. Samorządowcy do oświadczenia dołączyć powinni zeznanie (PIT) o wysokości dochodu w ubiegłym roku. Jeden egzemplarz oświadczenia majątkowego przekazany będzie do urzędu skarbowego, drugi natomiast poddany zostanie analizie wojewody.
Informację o osobach, które nie złożą oświadczeń w terminie, bądź u których stwierdzono w zeznaniach nieprawidłowości, wojewoda przekaże odpowiednim organom (sejmik województwa, rada powiatu, gminy, miasta, dzielnicy).
Według danych I Urzędu Skarbowego w Radomiu, z roku na rok liczba osób wspomagających organizacje pozarządowe rośnie, jednak świadomość społeczeństwa na ten temat jest nadal niska. W ubiegłym roku na 82 tysiące złożone zeznania, zaledwie 37 tysięcy przekazało 1%, dało to kwotę 1 mln 900 tysięcy. W 2011 roku w ten sposób przekazanych zostało 1 milion 750 tysięcy złotych, a w 2010 1 milion 400.
W II Urzędzie Skarbowym kwoty uzyskane z 1% w ostatnich latach były mniejsze. Na 64 tysiące złożonych zeznań w 2012 roku, 41 tysięcy osób przekazało swój 1%, dało to 1 milion 600 tysięcy. W 2011 roku z tego tytułu udało się uzyskać 1 milion 400 tysięcy. Wśród organizacji, które obejmuje nasz urząd, trzy z nich otrzymały największa kwotę. Należą do nich Hospicjum Królowej Apostołów, Radomska Caritas oraz Radomskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami.
Centrum Organizacji Pozarządowych
ul. Andrzeja Struga 1
26-600 Radom
e-mail: cop@umradom.pl
tel./fax: (48) 362- 55-01