Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Opus Dei obchodziło w Radomiu swoje święto

b 2012-06-26 22:08:00

Opus Dei (łac. Dzieło Boże) obchodziło we wtorek w Radomiu swoje święto w liturgiczne wspomnienie założyciela św. Josemarii Escrivy de Balaguer. Ta najbardziej tajemnicza organizacja katolicka, wciąż budzi wiele emocji i pytań, nie tylko za sprawą filmu Dana Browna, Kod Leonarda da Vinci, ale również z powodu kierowanych pod jej adresem oskarżeń, że we współczesnym świecie prowadzi utajoną krucjatę i jest najbardziej zdyscyplinowaną armię Watykanu do zadań specjalnych.

Mszy Św. w liturgiczne wspomnienie założyciela Opus Dei św. Josemarii Escrivy, w radomskim kościele św. Wacława przewodniczył i homilię wygłosił ks. dr Piotr Zamaria. Obok wiernych Prałatury w Mszy uczestniczyli członkowie ich rodzin, przyjaciele i sympatycy Opus Dei. Ks. Zamaria w homilii zachęcał, aby za przykładem wiernych Dzieła, wszystkich wyznawców Chrystusa cechowała jedność życia; w łączności z Bogiem i Ewangelią, w formacji chrześcijańskiej i w życiu codziennym - w rodzinach, pracy zawodowej i aktywności społecznej. A wszędzie tam chrześcijanie winni odważnie wyznawać Chrystusa, służąc drugiemu człowiekowi.

Homilia ks. Zamarii, nie zawierała żadnych odniesień do stereotypów wciąż obecnych w mediach i w części opinii społecznej, wobec tej tajemniczej organizacji Kościoła Katolickiego.

Wśród części świeckich pokutuje bowiem stereotyp elitarnej organizacji z ogromnymi wpływami finansowo – biznesowymi, dla ludzi zamożnych, dobrze wykształconych o wysokim statusie społecznym. Wśród części duchownych daje się odczuć lekki dystans wobec Dzieła ze względu na jego ewangeliczny radykalizm, wyłamywanie się z tradycyjnych struktur parafii i diecezji.

I rzeczywiście Escriva tworząc Opus Dei przeznaczone z zasady dla świeckich, unikał używania terminów zaczerpniętych wprost z kanonicznych określeń. Dlatego członków Dzieła tytułował tak samo, jak Hiszpanii nazywani byli urzędnicy państwowi poszczególnych szczebli. I tak używane w Opus Dei określenie dla żyjących w celibacie ( w ośrodkach Dzieła) - „Numerariusz” oznaczało stopień samodzielnego pracownika w administracji państwowej. Odpowiadało też tytułowi profesora zwyczajnego. W odróżnieniu od niego „Supernumerariusz” (osoba świecka, żyjąca w normalnej rodzinie, pośród „świata”) to odpowiednik profesora nadzwyczajnego albo urzędnika pracującego pod cudzym nadzorem. Przyjęte nazewnictwo miało podkreślać zwyczajność życia w Dziele, a nie budować jego tajemniczość.

Dziś nikt z członków Opus Dei, pytany o przynależność do Dzieła nie ukrywa tego faktu, a informacji na temat dzieł apostolskich Opus Dei, można znaleźć bez miary w Internecie. 28 listopada 1982 r. papież bł. Jan Paweł II w konstytucji apostolskiej „Ut sit” erygował Opus Dei jako prałaturę personalną. To uporządkowało prawny byt organizacji. Jednak nie zakończyło ataków na nią. W Radomiu do Opus Dei należą m.in. radny Sławomir Adamiec i Piotr Wojcieszek właściciel wydawnictwa POLWEN.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych