Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Oddali już tysiące litrów krwi!

KWP Radom, sas 2014-09-03 09:22:00

„Życiodajny krwioobieg” - pod takim hasłem odbędzie się zbiórka krwi, którą 13 września (sobota) organizują mazowieccy policjanci w centrum Radomia. Zbiórka krwi będzie połączona z festynem, w czasie którego funkcjonariusze podsumują dziesięć lat honorowego krwiodawstwa wśród policjantów  i pracowników cywilnych KWP zs. w Radomiu. Patronat honorowy nad imprezą objęli Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji insp. Cezary Popławski oraz Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu bryg. Paweł Frysztak. 

Pomimo ogromnego postępu medycyny, dotąd nie udało się wytworzyć substancji, która w pełni zastąpiłaby ludzką krew. Krew jest niezbędna w wielu sytuacjach np.: dla poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych, przy wielu operacjach, przy przeszczepach narządów. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa. Policjanci doskonale zdają sobie sprawę z tego, jak ważne jest, by krwi nigdy nie brakowało, nieraz bowiem są świadkami tragicznych wypadków, z których do szpitala przewożono rannych wprost na stół operacyjny. Praca w Policji to służba dla społeczeństwa, dlatego policjanci i pracownicy cywilni zawsze odpowiadają na apele dotyczące oddawania krwi.

Oddając krew możemy wyobrazić sobie, że ten cenny dar uratuje komuś życie - dzięki czemu ktoś będzie mógł święcić kolejne urodziny dziecka, rocznicę, przeżyć kolejne wakacje, spacer na plaży, noc pod gwiazdami. Taki prezent naprawdę warto podarować! Osoba, która otrzymuje krew jest nam nieznana, ale ta osoba jest czyimś ojcem, matką, dziadkiem lub przyjacielem. Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi nam zakażenie wirusami przenoszonymi drogą krwi.
 
Pierwsza zbiórka krwi wśród radomskich policjantów odbyła się w lipcu 2004 roku. Jej pomysłodawcami byli Rafał Jeżak, ówczesny rzecznik prasowy KMP w Radomiu, a obecnie pracownik Wydziału Komunikacji Społecznej KWP zs. w Radomiu i Inga Pawłowska, która pracowała wtedy w Zespole Prasowym mazowieckiej policji, a obecnie jest funkcjonariuszem ONZ w Austrii. W pierwszej zbiórce krwi uczestniczyli także strażnicy miejscy. Zakończyła się ona sukcesem. Zebrano ponad 20  litrów tego życiodajnego płynu. Dla wielu osób był to pierwszy kontakt z honorowym krwiodawstwem. Większość z policjantów i pracowników cywilnych, którzy pierwszy raz oddali krew 10 lat temu, wciągnęli się w krwiodawstwo i oddają ją do tej pory. Zapoczątkowana tradycja kilkukrotnej w ciągu roku zbiórki krwi kontynuowana jest obecnie przez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu oraz Zespół Prasowy KWP zs. w Radomiu.
Mazowieccy policjanci i pracownicy cywilni komendy oddali już przez dziesięć lat kilkaset litrów krwi, a duży wkład w tą ilość mają zarówno pomysłodawcy akcji, jak i obecni organizatorzy -  przewodniczący mazowieckich związkowców Rafał Kruk oraz Robert Król, zastępca szefa związków. 
 
Aby podsumować 10 lat honorowego krwiodawstwa Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu, Komenda Wojewódzka Policji zs. w Radomiu oraz Stowarzyszenie „Budujemy Przystań” organizują w dniu 13 września (sobota; godz.13-19) na Placu Jagiellońskim w Radomiu festyn, na który zapraszają mieszkańców miasta.
 
W czasie festynu będzie można oddać honorowo krew w ambulansie radomskiego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa im. dr. K. Vietha oraz na stanowiskach, które będą znajdowały się w pobliskiej Galerii Słonecznej. Organizatorzy festynu przygotowali dla krwiodawców wiele atrakcji. Służby mundurowe, w tym Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna, Straż Miejska i Służba Więzienna przygotowały pokazy pojazdów, którymi posługują się w codziennej służbie, a także pokazy ratownictwa drogowego. Każdy z uczestników festynu będzie mógł też nauczyć się, jak udzielać pierwszej pomocy. Swoje stanowiska przygotowali policjanci z Sekcji Antyterrorystycznej,  Laboratorium Kryminalistycznego, Samodzielnego Pododdziału Prewencji Policji, Wydziału Prewencji i Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu, a także Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska w Radomiu. W akcję włączyli także członkowie Klub Honorowego Dawcy Krwi "OGNISTA KREW”, który funkcjonuje przy Komendzie Miejskiej PSP w Radomiu. Obie imprezy wsparł także kierownik radomskiej delegaturyMazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie Rafał Rajkowski. 
 
Wśród atrakcji nie zabraknie także występów muzycznych. Z uczestnikami sobotniego festynu spotka się też siatkarz Jakub Pastuszka, który kilka lat temu walczył z białaczką i dla którego jedynym ratunkiem był przeszczep szpiku kostnego. Będzie można także zobaczyć pokazy w wykonaniu instruktorów klubu Life Healt & Fitness. Krwiodawcy będą mogli również wziąć udział w konkursie z bardzo cennymi nagrodami, wśród których znajdą się przeloty samolotem, przejazd czołgiem po poligonie, rękawice bokserskie z autografem Alberta Sosnowskiego, a także zaproszenia na baseny i do kompleksu saun w Aquaparku w Centrum Słonecznym.
Sobotni festyn rodzinny poprowadzi znany z programu telewizyjnego „Europa da się lubić” dziennikarz Witold Casetti. 
 
Dzięki zaangażowaniu w „Życiodajny krwioobieg” Stowarzyszenia „Czarni Radom” oraz drużyny siatkarskiej Cerrad Czarni Radom zbiórka krwi będzie kontynuowana także 23 września (wtorek) przed halą sportową Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu przy ul. Narutowicza 9. Tego samego dnia o godz. 16odbędzie się charytatywny mecz siatkówki, w którym zmierzą się drużyny Komendy Wojewódzkiej Policji i RCS Cerradu Czarnych Radom. Tego samego dnia o godz. 18 odbędzie się także mecz Cerrad Czarni Radom - AZS Politechnika Warszawska. 
 
Sobotnia akcja będzie pierwszym w kraju tego typu przedsięwzięciem propagującym honorowe krwiodawstwo. Jej organizatorzy chcą, by „życiodajny krwiobieg” oplótł w przyszłości cały kraj i w jednym terminie, w każdym województwie odbyły się podobne zbiórki krwi. Już teraz poprzez Zarząd Wojewódzki NSZZ Policjantów Województwa Mazowieckiego w Radomiu swoje wsparcie na przyszłość zaoferowali policyjni związkowcy z terenu Mazowsza, a także zarządy wojewódzkie NSZZ Policjantów z całej Polski.
 
Zbiórkę krwi oraz charytatywny mecz siatkówki honorowym patronatem objęli Wojewoda Mazowiecki Jacek Kozłowski, Prezydent Radomia Andrzej Kosztowniak, Mazowiecki Komendant Wojewódzki Policji insp. Cezary Popławski oraz  Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu bryg. Paweł Frysztak.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych