- Prace wewnątrz terminala przebiegają bez problemów. Ułożone zostały już posadzki na powierzchni 3 tys. mkw. Kończą się prace nad wewnętrzną stolarką okienną, w tym luster weneckich oraz zasilaniem i sterowaniem awaryjnym wszystkich systemów. Wcześniej zakończono montaż systemów wentylacyjnych i klimatyzacji, elektrycznych, a także zainstalowano kompletne oświetlenie - mówi Kajetan Orzeł, rzecznik Portu Lotniczego Radom.
Marta Chylińska, rzeczniczka Urzędu Lotnictwa Cywilnego powiedziała, że jednym z warunków otrzymania certufikatu lotniska cywilnego, jest bezpieczna obsługa pasażerów w terminalu. - Sprawdzamy m.in. oświetlenie pionowe i poziome, stan nawierzchni, terminal. Kontrolujemy też aspekty formalno-prawne i wymogi z zakresu kontroli bezpieczeństwa. Najważniejsze jest to, by lotnisko było przygotowane na przyjmowanie pasażerów. Bezpieczeństwo to podstawa - mówi Chylińska.
Budynek terminala ma 3 tys. mkw powierzchni użytkowej oraz kubaturę ponad 13 tys. m3. Jest to obiekt wolnostojący, parterowy, o konstrukcji stalowej. Budynek będzie wyposażony we wszystkie instalacje, w tym klimatyzację. Terminal będzie także posiadał kompletne wyposażenie niezbędne do obsługi pasażerów, w tym taśmociągi bagażowe z wagami, punkty odpraw, a ponadto 11 urządzeń skanujących RTG i różnego rodzaju detektorów. W terminalu znajdą się hale przylotów i odlotów, hala ogólnodostępna, VIP Room, kantor wymiany walut, wypożyczalnia samochodów, 5 sklepów oraz kawiarnia. Obiekt będzie w stanie obsłużyć nawet 1 milion pasażerów, zaś możliwości krytyczne przewidują liczbę 1,5 miliona osób. Koszt tej inwestycji to ok. 4,5 mln zł.
Pierwszy lot pasażerski zaplanowany jest na 19 czerwca tego roku. Do tego czasu terminal musi być już gotowy. Linie Lotnicze Nesma Airlines będą startowały z naszego lotniska do Egiptu. To wszystko dzięki podpisanej umowie z biurem podróżny Alfa Star.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>