Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

O pomoc proszą parlamentarzystów i wojewodę

dag 2012-07-16 16:00:00

Przedstawiciele radomskich firm, którym główni wykonawcy dróg krajowych, autostrad, ale także dróg miejskich nie zapłacili za wykonaną pracę zwrócili się o pomoc do parlamentarzystów ziemi radomskiej oraz wojewody mazowieckiego.

Problem dotyczy siedmiu radomskich firm, m.in. firmy Donatex. - Łączna kwota zaległości dla naszych przedsiębiorstw to przeszło 900 tys. zł. Najstarsza faktura pochodzi z lipca 2011 roku i nie została zapłacona. Transport jest tratowany po macoszemu, jesteśmy usługodawcami, nie możemy być zgłoszeni nigdzie jako podwykonawcy. Nie mamy żadnych praw - mówił Maciej Łuczak z firmy Donatex. 

Kilku przedstawicieli poszkodowanych przedsiębiorstw udało się do radomskich parlamentarzystów oraz wojewody mazowieckiego. Jako pierwsi pismo opisujące problem otrzymali posłowie Marek Suski i Zbigniew Kuźmiuk z Prawa i Sprawiedliwości. - Wybudowaliśmy autostrady, które były projektami rządowymi, a doprowadziło nas to do ruiny. Sytuacja jest katastrofalna, dlatego prosimy was o pomoc - mówili reprezentanci firm do parlamentarzystów. 

Posłowie zapewnili, że ze swojej strony zrobią wszystko co moga aby pomóc. - Zrobimy wszystko, aby przymusić rząd do zapłaty. Jednak prawda jest taka, że dziś rządzi Platforma Obywatelska i to w ich rękach lezy decyzja. Zgłosiliśmy jako PiS poprawkę do ustawy mającej pomóc podwykonawcom w spłacie nieuregulowanych należności. Poprawka została odrzucona, a minister Nowak krzyczał dodatkowo, że przez nasz projekt nie zostaną wyplacone pieniądze, co jest po prostu kłamstwem - mówił poseł Marek Suski.

- Nasza poprawka zmierzała do tego, że wszyscy pracujący na rzecz generalnych wykonawców autostradowych niestety przepadła i odrzucili ją PO i PSL - dodał poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Parlamentarzysta może w tej sytuacji może wnosić o debatę na ten temat, zwołanie komisji, o pytanie w sprawach bieżących lub złożyć interpelację. - Teraz będzie jeszcze jedno posiedzenie Sejmu więc na tym posiedzeniu możemy rozpocząc procedurę, ale większość jest w rękach Ewy Kopacz, drugiej osoby w panstwie. Ale sądzę, że będziecie musieli podjąć działania bardziej radykalne w postaci np. pikiety. Za czasów PiS takich sytuacji nie było - dodał poseł Suski. 

Jak zaznaczył poseł Kuźmiuk usługodawcy są pomijani w programie autostradowym. Podczas posiedzenia Sejmu odbędzie się posiedzenie Komisji Transportu i prawdopodobnie Komisji Kontroli Państwowej. - Mam nadzieje, że istnieje stowarzyszenie firm wykonujących usługi. Być może dobrym pomysłem będzie wydelegowanie przedstawicieli na posiedzenie komisji. To ogólnopolski, poważny problem - mówił poseł Kuźmiuk. 

Po spotkaniu z parlamentarzystami PiS przedstawiciele bankrutujących firm spotkali się z wojewodą mazowieckim Jackiem Kozłowskim. - Nie mogę się konkretnie odnieść do wniosku, ponieważ nie miałem okazji go przeczytać, nieco mnie zaskoczyliście. Ale oczywiście przyjmuję go i sprawdzę co można zrobić w tej sprawie. GDDKiA nie podlega pod wojewodę, ale bez względu na to postaram się jeszcze dzisiaj skontaktować z dyrektorem aby dowiedzieć się jak wygląda sytuacja - powiedział wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski. 

Z prośbą o pomoc zwrócono się również do posła Armanda Ryfińskiego z Ruchu Palikota. Posła Ryfińskiego w biurze jednak nie zastano. Pracownicy jego biura obiecali przekazać mu pozostawione pismo.

Ostatnim parlamentarzystą, do którego udali się przedstawiciele radomskich firm był Radosław Witkowski z Platformy Obywatelskiej. - Po pierwsze trzeba zobaczyc jak będzie funkcjonowaa nowa ustawa. Ma ona zagwarantować wypłat zaległych środków przedsiębiorcom, którzy brali udział w wielkich projektach drogowych i autostradach. po to tworzymy prawo w parlamencie aby służyłoludziom. Absolutnie ważne jest przejrzenie ustawy o zamówieniach publicznych przez parlamentarzystów, środowisko biznesowe i gospodarcze. Ważne, aby zaraz po powrocie z wakacji zając się jej nowelizacją i przede wszystkim dostosowaniem do obecnych wymagań obrotu gospodarczego. Uważam, że transport materiałów budowlanych mieści się w kategorii usług budowlanych. Myślę, że ustawa powinna obejmować wszystkie przedsiębiorstwa biorące udział w remontach i budowach autostrad - powiedział poseł Radosław Witkowski.

Przypomnijmy, że główny wykonawca ul. Mieszka I również nie zapłacił firmie usługodawczej. W tej sprawie interweniować obiecał wiceprezydent Igor Marszałkiewicz.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych