- Monitoring miejski utrzymuje standardy działania, które pozytywnie oceniła Najwyższa Izba Kontroli w lipcu ubiegłego roku, badając jego funkcjonowanie. Znajduje to odzwierciedlenie w statystykach prowadzonych przez tę służbę – mówi Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski, któremu podlega Wydział Ochrony w Urzędzie Miejskim.
W efekcie obserwacji poczynionych przez pracowników monitoringu miejskiego, Policja i straż miejska interweniowały 300 razy więcej niż przed rokiem: Policja podjęła 418 interwencji (wobec 358 w I półroczu 2013), a straż miejska - odpowiednio 1867 wobec 1625 w tym samym okresie minionego roku. - Z porównania tych liczb wynika niezbicie, że pracownicy monitoringu coraz lepiej interpretują i oceniają obraz obserwowany za pośrednictwem kamer, świadczy to o ich dobrym wyszkoleniu i zdobytym doświadczeniu praktycznym – ocenia Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski.
Z analizy pracy monitoringu i uwzględnienia ilości zdarzeń zarejestrowanych przez kamery wynika także, że warto przeprowadzać konsultacje w sprawie ich rozmieszczenia. Potwierdza to chociażby efekt osiągnięty dzięki usytuowaniu – zgodnie z sugestią Policji i spółdzielni mieszkaniowej – kamery na osiedlu Planty. Pracownicy monitoringu odnotowali tu 124 zdarzenia wymagające interwencji służb. Dla porównania, największa liczba zgłoszeń sięga 166 i występuje tradycyjnie w rejonie ulic 25 Czerwca i Struga.
Mówiąc o skuteczności monitoringu miejskiego Sekretarz Miasta podkreśla istotny aspekt tego systemu: jego priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa osób przebywających w przestrzeni publicznej, np. reakcja na nagłe zasłabnięcie lub napad. – Błędem jest oczekiwanie, że monitoring zapobiegnie np. kradzieży roweru. Pracownicy monitoringu nie mogą przecież wiedzieć, kto jest właścicielem danego roweru, a kto korzysta z niego bezprawnie – wyjaśnia Rafał Czajkowski.
Łącznie w systemie monitoringu miejskiego w Radomiu na dzień 30.06.2014 rok pracuje 67 kamer.
System monitoringu miejskiego funkcjonuje w oparciu o dwa systemy:
system bezprzewodowy – 47 kamer
system przewodowy – 20 kamer (w tym cztery kamery stacjonarne).
Monitoring obsługiwany jest przez przeszkolonych pracowników Wydziału Ochrony Urzędu Miejskiego (24 godz. na dobę). Pracownicy posiadają bezpośrednią łączność telefoniczną z Policją i Strażą Miejską.
W przypadku zagrożenia bądź zaistnienia przestępstwa, zostają powiadomione służby, co pozwala na podjęcie natychmiastowej interwencji i zatrzymanie sprawców na gorącym uczynku przestępstwa lub wykroczenia.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>