Jest to gest manifestacji naszej troski o środowisko, przypomnienie o potrzebie oszczędzania naturalnych zasobów Ziemi.
W naszym mieście na godzinę wyłączona zostanie iluminacja świetlna budynku Urzędu Miejskiego i placu przed Urzędem Miejskim przy ulicy Żeromskiego 53, a także podświetlenie Katedry Opieki Najświętszej Marii Panny.
Ideą akcji nie jest zaoszczędzenie energii przez tę godzinę, kiedy światła będą wyłączone. To kwestia przypomnienia i skłonienia do refleksji nad codziennymi nawykami związanymi ze zużyciem energii.
Być może zainspirowani zgaszeniem światła podczas Godziny dla Ziemi zaczniemy także na co dzień gasić zbędne oświetlenie, czy odłączać urządzenia elektryczne lub też podejmiemy inne wyzwania, np. zamienimy codzienną kąpiel w wannie na prysznic, zamiast samochodu wybierzemy zdrowy i ekonomiczny rower, zaczniemy segregować śmieci i ograniczać ich ilość poprzez przemyślane wybory i świadome zakupy.
W 2012 roku w ramach Godziny dla Ziemi światła zgasiły setki milionów ludzi z ponad 5 000 miast, w 150 krajach na wszystkich kontynentach. W Polsce do akcji oficjalnie przyłączyło się ponad 50 miast i ponad 30 000 osób.
Podczas Godziny dla Ziemi wygaszane jest oświetlenie najbardziej charakterystycznych budynków na całym świecie, m.in.: Wieży Eiffla we Francji, Opery w Sydney, Bramy Brandenburskiej w Niemczech, piramid w Egipcie, Stadionu Narodowego, Pałacu Kultury i Nauki oraz Zamku Królewskiego w Warszawie, czy też Spodku w Katowicach, Sukiennic i Kopca Kościuszki w Krakowie.