W 2014 roku w CPR Radom zatrudnionych było 70 operatorów, którzy w zależności od zmiany odbierają od około 170 do 300 zgłoszeń na zmianie dziennej, natomiast na zmianie nocnej od około 50 do 170.
- „Najgorętszymi” miesiącami, jeśli chodzi o telefony alarmowe są miesiące wakacyjne, ale również kwiecień, maj oraz grudzień – mówi Konrad Neska, oficer prasowy radomskiej straży pożarnej. - Znaczne zróżnicowanie liczby obsługiwanych zgłoszeń obserwujemy też w zależności od pory dnia. Statystyki pokazują, że w godzinach od 17 do 22, tych zgłoszeń jest nawet o pond 1000 więcej w porównaniu z godzinami nocnymi czy rannymi – dodaje.
Statystyki pokazują, że z blisko 1,3 miliona telefonów jedynie 22,5 procent było zasadnych. Fałszywe telefony niestety nie tylko absorbują cenny czas operatorów, ale też uniemożliwiają innym skorzystać z numeru 112, kiedy naprawdę tego potrzebują. W całym województwie mazowieckim operatorzy numeru alarmowego 112 odebrali ponad 3 mln zgłoszeń. Aż 45 proc. z nich stanowiły połączenia zbędne i pomyłkowe. CPR-y obsłużyły każdą dzwoniącą osobę, średni czas oczekiwania na połączenie wynosił 11 sekund.
- Wśród zgłoszeń fałszywych największy odsetek stanowią tzw. „głuche telefony”, włączające się w kieszeniach i torebkach. To również połączenia od małych dzieci, bawiących się telefonami najczęściej rodziców – wymienia Neska. - Duża liczba tzw. „fałszywek” to też połączenia od nieco starszych dzieci, nastolatków i młodzieży, którzy robią sobie żarty, często wulgarne i chamskie. Niejednokrotnie operatorzy spotykają się również z prośbą o odblokowanie zablokowanych telefonów, podanie numeru na taxi, z prośbami o dostarczenie pizzy – dodaje oficer prasowy. Nawet z telefonu z wyjętą kartą SIM możemy zadzwonić na 112. Film, który obrazuje problem zobaczysz tutaj.
Dzięki właściwościom systemu CPR w minionym roku (w CPR Radom) odrzuconych zostało ponad 700 000 krótkich, trwających mniej niż 7 sekund wywołań na numer 112, zostaje zakończonych przez system bez udziału operatora. Na przestrzeni roku zdarzają się dni bardzo specyficzne, które znacznie odbiegają od normy, jeśli chodzi o ilość przyjmowanych zdarzeń. Spowodowane jest to różnego rodzaju anomaliami pogodowymi. Są to dni, w których występują silne wiatry, oblodzenia, śnieżyce lub gwałtowne ulewy.
Radomscy operatorzy przyjmują zgłoszenia nie tylko w języku polskim, ale także angielskim, rosyjskim, niemieckim. Ponadto kilku operatorów włada językiem czeskim, hiszpańskim, włoskim.
System informatyczny Powiadamiania Ratunkowego sam rozdziela ilość połączeń kierowanych do poszczególnych operatorów, tak by zbytnio nie obciążyć żadnego z nich. Potrafi również odróżnić, jakim językiem włada operator, tak żeby w pierwszej kolejności zgłoszenie trafiło do właściwej osoby (jedynie w przypadku, gdy zgłaszający używa telefonu zarejestrowanego w jego kraju).
Ponadto jest tak skonstruowany, aby był bardzo oporny na różnego rodzaje awarie, wszystkie wadliwe elementu są zwielokrotnione. Również utrata łączności z bazą danych i platformą lokalizacyjną nie powoduje braku możliwości odbierania zgłoszeń alarmowych. W przypadku uszkodzenia wiązki lub prac konserwacyjnych, ruch automatycznie kierowany jest do zapasowego centrum, dla nas takim centrum jest to zlokalizowane w stolicy woj. dolnośląskiego.
Każde Centrum dysponuje identycznymi zasobami teleinformatycznymi, tak, że dla zgłaszającego jest prawie niezauważalny fakt obsługi zgłoszenia przez operatora z innego miasta. W przypadku dużej ilości zgłoszeń, połączenia nie odebrane na czas we właściwym terytorialnie centrum, również automatycznie kierowane są do centrum zapasowego.
Od listopada 2013 r. w województwie mazowieckim – jako jedynym w Polsce - działają dwa centra powiadamiana ratunkowego: CPR Radom oraz CPR Warszawa, obsługujący tylko samą stolicę. Obydwa centra obsługują w sumie 15 proc. zgłoszeń w skali kraju.
CPR Radom współpracuje z miejskimi i powiatowymi komendami Państwowej Straży Pożarnej w woj. mazowieckim, Komendami Powiatowymi Policji, podlegającymi Mazowieckiej Komendzie Wojewódzkiej Policji, jak i Komendzie Stołecznej Policji oraz z sześcioma zintegrowanymi Dyspozytorniami Medycznymi, które zlokalizowane są w Radomiu, Warszawie, Siedlcach, Płocku, Ostrołęce i Grodzisku Mazowieckim.
Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112 obchodzimy 11 lutego.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>