Jest to już drugi projekt tego typu przgotowany przez Gminę Miasta Radomia. Dzięki poprzedniemu własną działalność gospodarczą założyło 54 osoby. Projekt „Nowa szansa – aktywizacja mieszkańców Radomia pozostających bez zatrudnienia do 6 miesięcy” da podobną możliwość kolejnym 50 osobom. Projekt w całości finansowany jest przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
- Jest to duż sukces osób, które zajmują się tego typu projektami i pokazuje ich fachowość. Dzięki ich działaniom gmina nic do projektu nie dokłada. Jest to szansa na uzskanie zatrudnienia dla kolejnych osób – powiedział podczas konferencji prasowej Andrzej Kosztowniak, prezydent miasta. Projekt zakłada wsparcie m.in. dla 25 osób chcących założyć działalność gospodarczą. Osoby te uzyskają maksmalnie 40 tysięcy dotacji, wsparcie pschologiczne i pomostowe na maksymalnie 12 miesięcy w kwocie 1 300 złotych, wezmą także udział w szkoleniach specjalistycznych i zawodowych. Udział w projekcie to także szansa na staże. W projekcie weżmie także udział 10 osób, które dodatkowo skorzystają z doradztwa, szkoleń zawodowch, stypendium szkoleniowego oraz stypendium stażowego w wyskokości 120% zasiłku. Z kolei 15 osób zostanie zakwalifikowanych do dwunastomiesięcznego zatrudnienia subsydiowanego, czyli dotowanego w wysokości najniższej pensji krajowej. Projekt zakłada, że 25 osób biorących udział w projekcie musi posiadać najwżej średnie wkształcenie oraz że 25 osób muszą stanowić kobiety.
W projekcie zostaną też wyłonione lokalne firmy, w których uczestnicy projektu realizować będą staże i zatrudnienie substydiowane. W rekrutacji firm preferowane będą zawody ujęte jako defictowe. - Współpracujemy z Powiatowym Urzędem Pracy, który pomoże nam określić właśnie te zawody. Chcemy to zoptymalizować, aby osoby te weszły w rynek niszowy co da im szanse na utrzymanie się na rynku. Biorąc pod uwagę osoby, które wzięły udział w poprzednim projekcie, ich powodzenie wynosi ok. 75%. Osoby te z pozcji pracownika weszły w role pracodawcy, dzieki czemu zrozumiały z jakimi problemami borkają się współcześni pracowacy – powiedział Krzysztof Ferensztajn, wiceprezydent Radomia. - Ponadto prowadzimy rozmowy z bankami, abe te stworzły produkt dla małych przedsiębiorstw i umożliwiły im wzięcie kredu na poziomie kilkunastu tysięcy złotch – dodał wiceprezdent.
Rozpoczęcie działalności, a tym samym otrzymanie dotacji przewidziane jest na wrzesień 2013 roku, staże rozpoczną się także we wrzśniu 2013 oraz styczniu 2014 roku. Wartośc projektu wynosi ponad 2 miliony 623 tysięcy złotych. Rekrutacja zaplanowana jest w drugiej połowie marca. Wszelkie informacje będą dostępne na internetowej stronie projektu www.nowaszansa.umradom.pl , która zacznie działać w lutym.