Ołtarz, przy którym sprawowana jest msza św., dla katolików na całym świecie, jest sacrum przy którym kapłani i wierni gromadzą się, aby karmić się Ciałem Chrystusa, dziękować za Jego nieskończoną miłość i pogłębiać swoją wiarę – mówił abp Zimowski podczas niedzielnej homilii. - Jak uczy Katechizm Kościoła Katolickiego na ołtarzu, który stanowi centrum świątyni, uobecnia się w znakach sakramentalnych ofiara Krzyża. Ołtarz, to również miejsce spotkania Boga z człowiekiem. Spotkanie człowieka z nieskończoną Miłością Boga.
Abp Zimowski podziękował również ks. Edwardowi Poniewierskiemu, proboszczowi parafii katedralnej oraz wszystkim, którzy podjęli się tak wielkiego zadania rewitalizacji radomskiej katedry Opieki NMP. Prace renowacyjne w radomskiej katedrze, to nie tylko wielki dar materialny i wysiłek dziesiątków ludzi i instytucji, którzy tworzą jej piękno, ale również dar składany samemu Bogu – mówił bp Henryk Tomasik – ordynariusz radomski.
W niedzielnej uroczystości oprócz licznie zgromadzonych wiernych, którzy szczelnie wypełnili katedrę radomską, uczestniczyli również przedstawiciele radomskich zakonów rycerskich; kawalerowie Zakonu Kolumbów i radomscy rycerze Zakonu Bożogrobców, do których należą, m.in.: ks. Prałat E. Poniewierski, Jerzy Kutnowski, Krzysztof Orzechowski, Józef Wojcieszek i Sławomir Adamiec. Dla Bożogrobców, katedra i ołtarz wokół którego się gromadzą wraz z biskupem, to najważniejsze miejsca w każdej diecezji,ponieważ w tych znakach obecności Bożej, symbolu Chrystusa, miejscu, na którym dokonują się zbawcze tajemnice - „urzeczywistnia się zjednoczenie wiernych z Bogiem”.
Dla nas, członków Zakonów Rycerskich, jak i wszystkich wiernych, od dwóch tysięcy lat ołtarz jest „symbolem środka świata”, jest bowiem „osią świata łączącą to, co w wieczne, z tym, co na ziemi. Miejsce, w którym Niebo łączy się z ziemią – mówi Sławomir Adamiec z Zakonu Bożogrobców.
- Na tym wspaniałym ołtarzu katedralnym od dziś pod sakramentalnymi znakami, uobecnia się ofiara krzyżowa, w której Jezus wydał się za nas dla naszego odkupienia: „Ilekroć na ołtarzu sprawowana jest ofiara krzyżowa, w której „na Paschę naszą ofiarowany został Chrystus”. Ołtarz chrześcijański jest symbolem naszego Pana Jezusa Chrystusa, obecnego pośród swoich wiernych zarówno jako „ofiara złożona dla naszego pojednania”, jak i „niebieski pokarm, który nam się udziela”. Kościół Rzymski modli się w Modlitwie eucharystycznej takimi słowami: „Pokornie Cię błagamy, wszechmogący Boże, niech Twój święty Anioł zaniesie tę ofiarę na ołtarz w niebie, przed oblicze Boskiego majestatu Twego, abyśmy przyjmując z tego ołtarza Najświętsze Ciało i Krew Twojego Syna, otrzymali obfite błogosławieństwo i łaskę” – dodaje Adamiec (OESSH).