System Informacji Miejskiej obejmuje m.in. informację adresową - tablice adresowe na budynkach, uliczną- tablice z nazwami ulic, kierującą pieszych - tablice kierunkowe pieszych, kierującą i identyfikującą kierowców - tablice kierunkowe kierowców, tablice wjazdowe do obszarów SIM, przystankową - tablice o przystanku autobusowym oraz o miejskiej komunikacji autobusowej, opisowo-graficzną - tablice miejsc wyjątkowych, tablice informacji ogólnej, dla rowerzystów oraz tablice parkowe. Dodatkowo opracowanie wzbogacono o obiekty małej architektury.
SIM skonkretyzuje w formie graficznej, słownej i innej oznakowanie nazw ulic i placów, oznakowanie numeracją porządkową obiektów użyteczności publicznej i budynków prywatnych, a także inne nośniki informacji opisujące kompleksowo przestrzeń miejską.
Jak mają wyglądać nowe tablice informacyjne? O tym zadecydowali radomianie, którzy wzięli udział w sondzie internetowej na stronach www Urzędu Miejskiego i MZDiK. Tam pokazano trzy wzory nowego oznakowania. Radomianie wybrali wersję drugą.
Koncepcja opiera się na skontrastowanej kolorystyce tablic: brązowej w strefie reprezentacyjnej i granatowej w pozostałej części miasta. Motywem łączącym poszczególne rodzaje informacji są ostre krawędzie tarcz tablic i ich nośników, które nawiązywać mają do precyzji oraz biały pas tła na większości tablic informacyjnych i szara konstrukcja. Strefę reprezentacyjną określono obszar Starego Miasta, Miasta Kazimierzowskiego oraz oś ulicy Żeromskiego.
- Koncepcję radomskiego Systemu Informacji Miejskiej opracowała dla nas wrocławska firma Linia. Jeśli radni podejmą decyzję o przystąpieniu do budowy SIM, w pierwszej kolejności chcielibyśmy rozpocząć prace od wymiany i ujednolicenia informacji o numeracji budynków i tablic z nazwami ulic. Stan techniczny tych nośników nie jest najlepszy, ponadto obok siebie funkcjonuje wiele różnych wzorów. W dalszej kolejności mogłyby być wymieniane inne tablice - mówi Dariusz Dębski, rzecznik MZDiK w Radomiu.
Zaproponowany nowy wzór oznakowania miasta pozytywnie wpłynie na jego wizerunek. Wdrażanie SIM w Radomiu miałby trwać kilka lat.
- Przewidujemy, że System Informacji Miejskiej byłby wdrażany przez dziesięć lat. Samo kompleksowe oznakowanie ulic nowymi tabliczkami z ich nazwami trwałoby nie krócej niż siedem lat i byłoby najbardziej kosztownym elementem zadania. Jest to jednak rdzeń tego systemu, który naszym zdaniem zdecydowanie wpłynie na społeczny odbiór oznakowania przestrzeni miasta. Wprowadzenie Systemu Informacji Miejskiej, w zależności od ostatecznego zakresu wdrażania, kosztowałoby od 8 do 12 milionów złotych, byłby to jednak wydatek rozłożony na wiele lat - tłumaczy Dębski.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>