Wczoraj Politechnika Radomska oficjalnie stała się Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym, a dziś rektor Zbigniew Łukasik zdjął z budynku rektoratu tablicę z poprzednią nazwą uczelni i zastąpił ją nową. Zaprezentował też nowe logo i sztandar uczelni.
Ale poza dobrymi nowinami są i złe. Politechnika nadal ma poważne kłopoty finansowe, choć jak zapewnił rektor Zbigniew Łukasik jeszcze we wrześniu ma być gotowy program naprawczy, który zakładał będzie m.in. redukcję zatrudnienia, zmniejszenie ilości godzin dydaktycznych, połączenie niektórych biur i wiele innych rozwiązań, jak choćby cięcia w wydatkach. Program naprawczy po zatwierdzeniu przez Senat uczelni przedstawiony zostanie minister Barbarze Kudryckiej, która ostatnio ostrzegła uczelnię, ze na Uniwersytecie może zostać wprowadzony rektora-komisarza.
- Kadra, którą zatrudniamy może kształcić 15 tysięcy studentów, a dziś mamy o połowę mniej – mówił rektor. Także liczba pracowników pomocniczych zatrudnionych na uczelni jest na dziś zbyt duża. Do spłacenia pozostaje 6 milionowy kredyt a łączne długi to 15 mln zł. Dotychczas uczelnia zapowiedziała ograniczenie w zatrudnieniu o 100 osób.
Z okazji przekształcenia Politechniki w Uniwersytet rektor uczelni Zbigniew Łukasik wystosował też we wtorek specjalny list, w którym podkreśla, że jest to sukces nie tylko władz uczelni, ale także wielu lokalnych środowisk, przyjaciół i sympatyków Politechniki Radomskiej.
„W dniu dzisiejszym Politechnika Radomska staje się Uniwersytetem Technologiczno-Humanistycznym. To historyczny i niezwykle ważny moment zarówno w życiu naszej Uczelni, jak i miasta i regionu. Dzisiejszy dzień to ukoronowanie wieloletnich starań i pracy naszego środowiska akademickiego. To sukces nie tylko władz Uczelni, ale także wielu lokalnych środowisk, przyjaciół i sympatyków Politechniki Radomskiej”- napisał w liście rektor Łukasik.
Rektor dziękuje też wszystkim, którzy dołożyli nawet najmniejszych starań by przekształcenie Politechniki Radomskiej w Uniwersytet stało się rzeczywistością.
„Dziękuję za wsparcie naszych działań wszystkim pracownikom, w tym kadrze naukowo-dydaktycznej. To Wasza codzienna praca, oddanie i chęć nieustannego rozwoju sprawiły, że w czerwcu ubiegłego roku wniosek o zmianę nazwy naszej Uczelni przeszedł pozytywnie proces legislacyjny”.
Rektor wyraża też nadzieję, że w tym przekształceniu wszyscy dostrzegą szanse rozwoju Uniwersytetu i że trud i zaangażowanie włożone w to przekształcenie nie pójdzie na marne.