Noc Muzeów 2013 w Muzeum im. Jacka Malczewskiego wzbogaci godzinny recital Jerzego Połomskiego, pokaz mody przygotowany przez uczniów Zespół Szkół Odzieżowych, Stylizacji i Usług, który przy sprzyjającej aurze zostanie zaprezentowany na dziedzińcu muzeum. Odbędzie się także aukcja z licytacja prac uczniów Liceum Plastycznego im. Józefa Brandta. Ponadto będzie można zobaczyć „Żywe obrazy”, czyli tryptyk przygotowany przez jedną za nauczycielek z ZSOSiU. Posłuchamy także koncertu Marceliny Kopyt, radomianki, która brała udział w „Voice of Poland” oraz „Bitwie na głosy”.
Częścią programu będzie także prezentacja zabytkowych pojazdów. Stare auta będzie można podziwiać na Rynku. Przy okazji nocy odbędzie się szereg konkursów, w tym te, związane z życiem i twórczością Jacka Malczewskiego. Historia dostępna jest na stronie muzeum, a ponadto : kaligraficzny, rzeźbiarski, plastyczny oraz quiz z wiedzy o Radomiu. Na uczestników będą czekały nagrody. Będzie także otwarta pracownia konserwacji dzieł sztuki oraz „Aleja gwiazd”, czyli warsztaty astronomiczne przygotowane przez członków warszawskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii oraz po raz pierwszy pokaz Camera Obskura.
Oddzielny program pokaże także Gabinet Numizmatyczny w „Malczewskim”. Zostaną również zaprezentowane najcenniejsze eksponaty Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego oddział w Radomiu. Więcej na temat programu w "Malczewskim" pisaliśmy tutaj.
W Muzeum Sztuki Współczesnej zostanie zaprezentowana wystawa Krystyny Piotrowskiej „Muzeum – miejsce nieobecności” oraz wystawa prac konkursowych uczniów Zespołu Szkół Elektronicznych w Radomiu „Moje inspiracje twórczością Jacka Malczewskiego.
„Rewitalizacja” zaprasza do zwiedzania wystawy poświęconej wykopaliskom archeologicznym z terenu dawnego zamku radomskiego w budynku Kamienicy Starościńskiej przy ul. Grodzkiej 8.Tematem przewodnim tegorocznej Nocy Muzeów w Muzeum Wsi Radomskiej będzie zabawa wiejska. Potańcówkę w Remizie z Antoniowa poprowadzi kapela "Radomskie Muzykanty". Na scenie w zagrodzie z Alojzowa do zabawy "na dechach" przygrywać będą: kapela Zdzisława Kwapińskiego, kapela Krzysztofa Rokicińskiego oraz kapela Lipce. Ponadto skansen proponuj projekcje filmów etnograficznych i zwiedzanie.
Klub Środowisk Twórczych i Galeria „Łaźnia” zaprasza na wyjątkowy „Koncert na osiem strun”, czyli duety na skrzypce i wiolonczelę. Podczas kameralnego koncertu zostaną zaprezentowane najlepsze kompozycje dające pełnię dźwiękową. Sonata na skrzypce i wiolonczelę M. Ravela; Sonatiny A. Honneggera, M. Milhauda; Suita na skrzypce i wiolonczelę Tadeusza Maklakiewicza.
AGNIESZKA MAKLAKIEWICZ – skrzypaczka Ukończyła studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jako solistka i kameralistka występowała w Danii, Grecji, Niemczech, USA i Francji. Wyjechała do Meksyku, gdzie od prawie trzydziestu lat pracuje na Uniwersytecie Stanu Veracruz jako skrzypaczka. Intensywną działalność artystyczną łączy z praca pedagogiczną, jako profesor klasy skrzypiec i altówki.
ANNA MAKLAKIEWICZ – wiolonczelistka Anna Maklakiewicz ukończyła studia magisterskie w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina uzyskując Dyplom z Wyróżnieniem. Brała udział w licznych kursach interpretacji muzycznej. W 1978 r. otrzymała Nagrodę Specjalną za „Wysoki Poziom Artystyczny” na Ogólnopolskim Konkursie Wiolonczelowym w Poznaniu. W latach 1988-1990 odbyła podyplomowe studia w USA otrzymując dyplom „Master of Art”. Brała udział w festiwalach muzycznych i występowała jako solistka i kameralistka. W 1998 podczas rocznego pobytu w Polsce zrealizowała Przewód Kwalifikacyjny I stopnia w UMFC w Warszawie. Od 1990 pracuje nieprzerwanie na Uniwersytecie Stanu Veracruz w Meksyku jako wiolonczelistka oraz jako profesor klasy wiolonczelowej na Fakultecie Muzycznym. Meksyk wiele Polsce zawdzięcza, przede wszystkim w kulturze muzycznej. Muzyka F. Chopina była wzorem dla wielu kompozytorów końca XIX i początku XX wieku. Orkiestry są wypełnione polskimi instrumentalistami. W dziedzinie teatru pierwowzorem meksykańskiej awangardy jest J. Grotowski. Nadzwyczajną popularnością cieszy się tutaj twórczość S. Mrożka. Popularne jest "Trío Chopin" de la Universidad Vercruzana, w składzie którego znajdują się obie artystki.