Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Nie sprzedajmy alkoholu nieletnim! Co ujawnił w Radomiu młodociany "tajny klient" (aktualizacja, zdjecia)

Mieczysław Kaca 2012-12-27 14:42:00

W siedzibie Urzędu Miejskiego odbyła się w czwartek konferencja prasowa, na której koordynator projektu – Bogusław Prajsner, przewodniczący ogólnopolskiego stowarzyszenia  „RoPSAN” – Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim,  zaprezentował wyniki badań dotyczących sprzedaży alkoholu nieletnim przeprowadzonych w ramach projektu współfinansowanego z funduszy unijnych, zamówionego przez Gminę Miasta Radomia.

Na zdjęciach: 1.Otwarcie konferencji przez wiceprezydent Annę Kwiecień 2. Bogusław Prajsner prezentuje. 3. Młodzieżowy "tajny klient".

Na wstępie konferencji wiceprezydent Radomia, Anna Kwiecień zapoznała  radomskich dziennikarzy z celem przedsięwzięcia, będącego kontynuacją przeciwdziałania  uzależnieniom od narkotyków i alkoholizmu.

Przewodniczący Bogusław Prajsner rozpoczął od podania informacji, że po pierwszej  serii działań z udziałem  młodzieżowego „tajnego klienta” stwierdzono w Radomiu  ponad 70  faktów sprzedaży alkoholu nieletnim w radomskich sklepikach  osiedlowych, marketach, supermarketach, na stacjach paliw i w restauracjach – na 103  wizyty w tych placówkach handlowych.

Po pierwszym sprawdzianie, kontrolerzy, poza przedstawieniem się pracownikom placówek handlowych i zastanym klientom, wysłali stosowne pisma do kierownictw placówek, prosząc o zainteresowanie się przestrzeganiem ustawy rozmawiali na temat  przeciwdziałania alkoholizmowi w środowisku nieletnich, spotykając sie ze zrozumieniem czy nawet uznaniem. Zorganizowali też  13 grudnia spotkanie z udziałem  pedagogów, członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, organizacji pozarządowych, komitetów rodzicielskich itp. Pierwszy sprawdzian wykazał, że bardzo skuteczne są interwencje dorosłych klientów, świadków prób nabywania alkoholu przez nastolatków. Również rozmowy przeprowadzane z właścicielami i menadżerami placówek handlowych, w których ujawniono fakty sprzedaży alkoholu nieletnim potwierdziły, że są oni zainteresowani  likwidacją tego rodzaju nieprawidłowości, m.in. podpisywaniem specjalnych oświadczeń przez osoby mające bezpośredni kontakt  z osobami nabywającymi alkohol.

Drugi sprawdzian przeprowadzony w połowie grudnia pozwolił bliżej ustalić rzeczywistą diagnozę zjawiska. I tym razem  objęto sprawdzianem 83 sklepy i 20 zakładów gastronomicznych. –W każdej ze 103 odwiedzanych placówek doszło do krótkiej interwencji profilaktycznej, Mo młodocianemu audytorowi, towarzyszył jego dorosły odpowiednik – dowodził Bogusław Prajsner. Były przypadki zjawienia sie  na miejscu menadżerów placówek handlowych m.in. po to, aby paragonowy zapis o sprzedaży alkoholu wycofać z kasy fiskalnej. W tzw. międzyczasie toczyła się dyskusja z klientami stojącymi przy kasie.

Jakie więc różnice zauważono w wynikach zbiorczych badań. W pierwszej  serii zaistniało 30 wypadków odmowy sprzedaży alkoholu, w drugiej – już 48. Reakcji sprzedających w rodzaju odzywek kierowanych do audytora: niech się pan nie wtrąca, sam wiem co robię -  w pierwszej serii było 22, w drugiej  - tylko 7.  Nieco statystyki zbiorczej. W sumie „tajni klienci” odwiedzili 206  placówki handlowe. W 78 przypadkach sprzedawcy z własnej  inicjatywy odmówili sprzedaży alkoholu, żądając okazania dowodu. Ale okazało sie, że w ponad 60%  przypadkach sprzedali alkohol nieletnim.  Najłatwiej było kupić alkohol na stacjach benzynowych. Certyfikatu nie otrzymał też żaden z 20 wizytowanych lokali gastronomicznych, a  zostaną one doręczone  9. sklepom, w tym 3. marketom  sieci LIDL, 2.pawilonom „ Biedronka”, 1. Społem z „Sezamu”, „Jędruś” z ul. Witolda, „Rybka” z ul. Sycyńskiej i spożywczy z ul. Okulickiego.

Jak wypadł Radom? Przewodniczący Ogólnopolskiego Stowarzyszenia RoPSAN, Bogusław Prajsner  przyznał, że nieźle. Rezultaty kontroli w innych częściach Polski, np.  na Śląsku lub w miastach (Warszawa, Tychy) bywały  bardziej przygnębiające. W Radomiu jest pozytywny odzew społeczny ze strony  szkolnych komitetów rodzicielskich, właścicieli placówek handlowych i przede wszystkim  władz samorządowych miasta. Opowiedziały się one za kontynuowaniem inicjatywy, włączaniem do niej przedstawicieli społeczności  różnych środowisk.

Wiceprezydent Anna Kwiecień powiedziała na zakończenie konferencji prasowej:

- Będziemy nadal przeciwdziałać zjawisku sprzedaży alkoholu nieletnim m.in. poprzez edukację sprzedawców i większe zaangażowanie osób dorosłych. Zapowiedziała, że tego rodzaju badanie będzie kontynuowane w roku 2013 i w latach następnych, lecz już bez uprzedzania. Lista sklepów zweryfikowanych negatywnie znajdzie sie pod szczególnym nadzorem Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, zwrócimy sie też z prośbą do Państwowej Inspekcji Handlowej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych