Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

NIE dla pomnika Czerwca '76

K.S. 2014-06-26 14:03:00

- Nie twórzmy pomników Hyde Park, które są tylko oznaką ambicji. Stwórzmy pomnik serc - mówił Zdzisław Maszkiewicz, prezes radomskiej "Solidarności". Chodzi o pomysł Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym, który zadeklarował powrót do pomysłu zbudowania pomnika Czerwca '76 na miejscu obecnego kamienia węgielnego u zbiegu ulic 25. Czerwca i Żeromskiego.

- Zamiast tworzyć kamienne pomniki, stwórzmy pomnik serc - dom dla weteranów Czerwca '76 z Radomia, Ursusa i Płocka. Stwórzmy go wspólnie z władzami samorządowymi tych miast. Zostawmy ten kamień węgielny, który jest w Radomiu. Składajmy na nim kwiaty, palmy znicze. Nie twórzmy pomników, które mają spełnić ambicje - mówił przed uroczystą mszą świętą upamiętniającą ofiary i strajkujących podczas Radomskiego Czerwca '76 Zdzisław Maszkiewicz, prezes radomskiej "Solidarności".

Prezes Maszkiewicz odniósł się do propozycji Andrzeja Sobieraja, prezesa Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym, który zadeklarował chęć powrotu do dawnego pomysły zbudowania pomnika Czerwca '76 wg zwycięskiego projektu Bronisława Kubicy. Wg pierwszych szacunków koszt tej inwestycji wynosiłby ok. 600 tys. zł.

- Byłem inicjatorem postawienia kamienia węgielnego u zbiegu ulic Żeromskiego i 25. Czerwca. Teraz chcę, byśmy wspólnie postarali się zebrać pieniądze i wybudować pomnik Czerwca '76, który zaprojektował Bronisław Kubica. Jego projekt wygrał w konkursie ogłoszonym w 1981 roku. NZSS Solidarność miała na niego fundusze, ale przez stan wojenny i blokadę pieniędzy, projekt nie został zrealizowany. Teraz chcemy do tego wrócić - tłumaczy Andrzej Sobieraj, prezes Stowarzyszenia Osób Internowanych i Represjonowanych w Stanie Wojennym.

Stowarzyszenie chce, by pomnik stanął na miejscu kamienia węgielnego za dwa lata. Na całość tego przedsięwzięcia potrzeba ok. 600 tys. zł - Przewidujemy różnego rodzaju zbiórki pieniędzy, cegiełki. Radomianie zasługują na ten pomnik - mówi Andrzej Sobieraj.

Projekt pomnika Radomskiego Czerwca 76 przedstawia odcisk nawierzchni ulicy z wgnieceniem w kształcie gąsienic czołgu. Propozycja Kubicy wzbudziła kontrowersje, ponieważ w Radomiu pamiętnego 25 czerwca 1976 roku nie było czołgów. Niektórzy uważają, że w 1981 roku powinien wygrać zupełnie inny projekt, mianowicie "Powiew" Macieja Szańkowskiego. Przedstawiał dwa słupy połączone u góry poziomą belką – przywodząca na myśl odrzwia, bramę. Potężny powiew unosi wysoko ciężką zasłonę, umożliwiając nam, ludziom swobodne przechodzenie, poruszanie się. Ten powiew nosi nazwę 1976 wypisaną na belce, ale na zasłonie, powiewającej w górze, widoczne są również inne daty, zwrócone bardziej ku niebu niż ku ziemi: 1956, 1970, 1980 – wcześniejsze i późniejsze podmuchy wolności.

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych