Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Nie bądź obojętny - mróz zabija

kt, Rafał Jeżak (KWP) 2012-12-06 09:18:00

Kiedy na dworze panują ujemne temperatury, wiele osób traci zdrowie lub nawet życie. Ludzie umierają w wyniku nadmiernego wychłodzenia organizmu. Często dochodzi też od odmrożeń kończyn, kończących się ich amputacją. Problem dotyka przede wszystkim osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku. Zagrożenie utraty zdrowia lub życia dotyczy nie tylko osób przebywających na dworze. Niebezpiecznie jest także przebywanie w opuszczonych i nieogrzewanych pomieszczeniach. Widząc osobę narażoną na takie wychłodzenie pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.

sxc.hu

Mazowiecka policja apeluje do mieszkańców Mazowsza o informowanie o sytuacjach, w których zagrożone jest zdrowie i życie ludzi. Z taką informacją można zadzwonić pod numer 997 albo 112. Funkcjonariusze pomogą dotrzeć osobie potrzebującej do odpowiedniej placówki, w której znajdzie pomoc. Funkcjonariusze będą patrolować miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, kanały ciepłownicze, ogródki działkowe. W okresie zimowym w szczególny sposób monitorowane są zjawiska przemocy w rodzinie, gdyż ucieczka z domu w tym czasie może mieć tragiczne skutki.

Także alkohol przyczynia się często do tragedii. Nie bądźmy obojętni, pamiętajmy, że alkohol plus mróz i nawet odrobina ludzkiej bezmyślności lub obojętności - zabija. Każdy szybki sygnał do policji o leżącym na mrozie człowieku lub osobie potrzebującej pomocy może zapobiec tragedii.

Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego tak ważne jest aby każdy z nas w tym trudnym, zimowym okresie był szczególnie wrażliwy na osoby, które mogą stać się ofiarami mrozu.

Podczas najbliższej zimy na terenie województwa mazowieckiego bezdomni będą mieli do dyspozycji 67 placówek (w tym 25 w Warszawie) dysponujących łącznie 3270 miejscami (1466 w Warszawie, 95 w Radomiu, 42 w Ostrołęce, 69 w Płocku, 45 w Siedlcach, 160 w okolicy Ciechanowa). Są to zarówno noclegownie, schroniska oferujące czasowe schronienie i pełne wyżywienie, jak i hostele zapewniające stałe lub czasowe zamieszkanie, wyżywienie oraz kompleksową opiekę wspomagającą. Dodatkowo, wyodrębniono oddzielne placówki dla kobiet, mężczyzn, matek z dziećmi i dorosłych.

Na Mazowszu działa również 28 jadłodajni i punktów żywienia (12 na terenie stolicy), wydających dziennie ok. 5,3 tys. posiłków (ok. 2,6 tys. w Warszawie). W czasie nadchodzącej zimy będą także działały wyspecjalizowane punkty pomocy medycznej – w Łaźniewie w powiecie warszawskim zachodnim (al. Księży Orionistów 1), Radomiu (ul. Główna 16) oraz w Warszawie (ul. Wolska 172). W stolicy do dyspozycji bezdomnych jest także pralnia (ul. Grochowska 259a).

Mazowiecki Urząd Wojewódzki uruchomił bezpłatną infolinię 987. Pracownicy Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego udzielają informacji na temat możliwych form wsparcia – wskazują najbliższe schroniska, jadłodajnie, czy punkty pomocy medycznej. Straż miejska przyjmuje tego typu zapytania pod numerem 986. Pod oba numery zadzwonić może również każdy, kto zna miejsce przebywania osób bezdomnych. Odpowiednie służby zostaną o tym natychmiast poinformowane.
 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych