Zdaniem autorów listu, nazwa obwodnicy powinna być adekwatna do wielkości i rangi przedsięwzięcia (jest to największa od wielu dziesięcioleci inwestycja drogowa w Radomiu), adekwatna do roli w strukturze komunikacyjnej miasta oraz zdecydowanie niekontrowersyjna dla niewielkich nawet grup społecznych w Radomiu i wreszcie taka, by niosła w sobie pozytywny, konstruktywny wydźwięk.
Uważamy za niesłuszne przy tej okazji uwzględnianie wątków martyrologicznych,mających swe źródło w najnowszej historii Polski lub mających choćby delikatny wydźwięk polityczny, co wydaje nam się dalece niestosowne. Na racjonalny osąd pewnych wydarzeń i ludzi trzeba poczekać – być może 100 i więcej lat. Ci, którzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii, zostaną z pewnością docenieni. Jednocześnie istnieje lista patronów, których doniosłość w dziejach miasta i kraju historia dawno doceniła i którzy nie budzą niczyich wątpliwości, a ich majestat oraz osiągnięcia są powszechnie znane i cenione. Uważamy, iż należy przy każdej możliwej okazji budować świadomość radomian i mieszkańców regionu, iż Radom był i jest znaczącym ośrodkiem na mapie kraju, przez co należy również brać pod uwagę nie tylko nazwy związane z patronami – piszą do nas Radomir Jasiński i Damian Maciąg.
Liderzy stowarzyszenia mając powyższe na uwadze wnoszą o rozpatrzenie pomysłu nadania części nowej arterii nazwy lub nazw:
- Aleja Piastów
- Aleja Kazimierza Wielkiego
- Aleja Wojewódzka
- Aleja X Wieków Radomia (wiemy, iż nasz gród istniał już w okolicach X wieku)
- Aleja Konstytucyjna lub Aleja Konstytucji Nihil Novi
- Aleja Rzeczpospolitej
Tych nazw zdaniem autorów listu uzasadniać nie trzeba.
Ogrom dokonań proponowanych patronów, przede wszystkim dla Radomia, jest dziś oczywisty nawet dla uczniów szkół podstawowych. Bez wątpienia zasłużyli oni na uhonorowanie. Stosując równocześnie nazwy odwołujące się do najstarszych tradycji grodowych naszego miasta, później gubernialnych i wojewódzkich Radomia, naszego wkładu w podwaliny współczesnej Rzeczpospolitej dzięki konstytucji 1505 roku, utrwalamy w świadomości społecznej to, jak znaczącym miastem Radom jest i był, a co dzisiaj wydaje się tak bardzo zapomniane, w dużej mierze przez samych mieszkańców – czytamy dalej.
Ponadto autorzy listu uważają, że w Radomiu ulice będą budowane w dalszym ciągu, więc każdej można nadać odpowiednią do jej rangi nazwę.
Starczy dla wielu propozycji. Mamy się czym szczycić, mamy wspaniałe korzenie, ale nie zawsze dobrze je potrafimy wyeksponować, gdzie za przykład niech posłuży marginalna w układzie drogowym ulica Kochanowskiego, czy brak w zasadzie jakichkolwiek odniesień do najwspanialszych kart historii Radomia. Powinniśmy się wieloma rzeczami szczycić, mówić o nich mówić głośno i należy wg nas to brać pod uwagę w pierwszej kolejności – kończą swój list Radomir Jasiński i Damian Maciąg.
Powyższy list został przez członków stowarzyszenia skierowany do prezydenta miasta Radomia oraz rady miejskiej w Radomiu.