Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Nauka na cmentarzu. Poznaj pierwszą ścieżkę edukacyjną

Roksana Kowalewska 2012-09-19 16:11:00

Na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Limanowskiego otwarto dziś (19 września) ścieżkę edukacyjną. Na szlaku znajduje się ponad 20 obiektów zabytkowych. Projekt ma na celu edukację nowego pokolenia. Powstanie szlaku wpisuje się 200 jubileusz cmentarza.

Na ścieżce edukacyjnej, której przejście zajmuje ok. 30 minut, znajduje się 26 bezcennych nagrobków. Ukazują one przekrój społeczny XIX-wiecznego Radomia. Materiały zebrał i opracował Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu.

Do rejestru zabytków wpisanych jest 355 obiektów historycznych znajdujących się na cmentarzu przy ul. Limanowskiego, dlatego wybór 26 nie był prosty. - Selekcji dokonałem na podstawie trzech kryteriów. Ważna była postać historyczna, której nagrobek jest poświęcony oraz to, w jakim stopniu przyczyniła się ona dla Radomia. Za drugie kryterium uznałem wartość plastyczną i architektoniczną danego obiektu. Chodziło o styl, w jakim został wykonany oraz bogactwo jego zdobień. Ostatnim wyznacznikiem był czas postania grobu - mówi Janusz Wieczorek.

Ścieżkę edukacyjną rozpoczyna najstarszy grób cmentarza, nagrobek Franciszka Truszkowskiego z 1820 roku. Ponadto, znajdziemy tu także Grób Saskich, kaplicę grobową rodziny Chudzickich, grób Jana Kantego Trzebińskiego, radomskiego drukarza i wydawcy. Najważniejszy stanowi jednak jednak nagrobek Józefa Brandta, znanego artysty malarza.

Ścieżka przeznaczona jest nie tylko dla uczniów i młodzieży Radomia, ale dla wszystkich mieszkańców naszego miasta. Mapę pokazującą przebieg trasy wraz z opisem zabytków można nieodpłatnie pobrać w kancelarii znajdującej się przy cmentarzu. W folderze informacyjnym każdy z obiektów został dodatkowo oznaczony kodem kwadratowym. - Dzięki temu najistotniejsze informacje można przenieść na urządzenia mobilne czytelne dla młodego pokolenia - mówi ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza przy ul. Limanowskiego. - W planach jest ponadto powstanie infokiosku oraz aplikacji, która ułatwi odnalezienie grobów pochowanych osób – dodaje.

Ks. Andrzej Tuszyński, proboszcz parafii. św. Wacława już ma koncepcje na kolejne tego typu ścieżki edukacyjne. - Chcemy w przyszłości podjąć działania, które pozwolą utworzyć kolejne szlaki. Już mamy kilka pomysłów, ale wszystko jest jeszcze w opracowaniu. Mamy nadzieję, że wysiłek, jaki włożyliśmy w ten projekt zaowocuje praktyczną wiedzą – planuje ks. Tuszyński.

Aby ułatwić przejście trasą, każdy z nagrobków umieszczonych na ścieżce został oznaczony na alejce bordową kostką. - Część z obiektów zabytkowych znajduje się w głębi kwater, a nie tuż przy alejce. Aby zobaczyć te historyczne groby niekiedy należy wejść w głąb – zaznacza Janusz Wieczorek.

Ścieżka edukacyjna powstała z inicjatywy Parafii św. Wacława w Radomiu. Partnerami w przedsięwzięciu byli Janusz Wieczorek ze Społecznego Komitetu Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu, ks. Piotr Zamaria, dyrektor cmentarza przy ul. Limanowskiego oraz Urząd Miejski w Radomiu, który od wielu lat wspiera ratowanie zabytków.

Konserwacje zabytków historycznych przeprowadził Społeczny Komitet Ochrony Zabytkowego Cmentarza Rzymskokatolickiego w Radomiu dzięki funduszowi ofiarowanemu przez obywateli miasta Radomia.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych