Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Najwyższy wskaźnik zachorowań na grypę od lat: ponad 14 tysięcy!

Roksana Kowalewska 2013-03-16 14:00:00

Grypa w tym roku daje popalić radomianom. Od stycznia do 13 marca 2013 roku w Radomiu i powiecie zgłoszono 14 001 przypadków zachorowań na grypę sezonową  i  zespoły rzekomogrypowe. Zgonów nie odnotowano. To o 9, 5 tysiąca przypadków więcej niż w tym samych okresie w roku ubiegłym.

fot. sxc

Statystyki odnoszące się do wskaźnika zachorowań na grypę i zespoły rzekomogrypowo co roku rosną. W 2009 roku odnotowano 9.292 przypadków, w 2010  roku 5.718, w 2011 roku  10.350, a w 2012 roku było ich już 13.508. Od stycznia do 13 marca 2013 roku w Radomiu i powiecie zgłoszono 14 001 przypadków zachorowań na grypę sezonową i zespoły rzekomogrypowe. W analogicznym okresie w roku ubiegłym takich przypadków było  4.449. Najwięcej zachorowań odnotowano w grupie wiekowej  15 – 64 lata, czyli  wśród  uczniów oraz  osób czynnych zawodowo.

- Do takiego stanu rzecz doprowadziły szerzące się w Polsce tzw. „ruchy antyszczepionkowe” i podawanie nierzetelnych informacji w niektórych w mediach. Są to informacje niepoparte opinią konsultanta krajowego w dziedzinie emidemiologii prof. Andrzeja Zielińskiego, konsultanta krajowego w dziedzinie grpy prof. Lidii Brydak ani współczesną wiedzą medyczną – wyjaśnia Beata Nowak, rzecznik Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radomiu.

Pojawia się pytanie czy szczepionka przeciw grypie całkowicie chroni nas przed rozwojem choroby? - Możemy zachorować na grypę, nawet jeśli zaszczepiliśmy się, ale jedynie wtedy, gdy w momencie szczepienia w organizmie człowieka był już wirus grypy. Jesteśmy całkowicie chronieni dopiero po dwóch tygodniach od momentu zaszczepienia – wyjaśnia Lucyna Wiśniewska dyrektor sanepidu. Przypomnijmy, że na wirus grypy nie działają antybiotyki, a zażywanie ich na własną rękę jest nieodpowiedzialne.

Typowa grypa trwa pięć lub sześć dni. Zwykle objawem są bóle mięśni i stawów oraz wysoka gorączka. Wówczas najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do lekarza oraz tzw. terapia pidżamkowo-pościelowa. Jeśli temperatura utrzymuje się dłużej niż te sześć dni, mamy do czynienia z powikłaniem pogrypowym. Wirusy uszkadzają śluzówkę, torując drogę bakteriom. Dlatego najczęstszymi powikłaniami są zapalenia oskrzeli i płuc, zaostrzenie objawów choroby przewlekłej, np. cukrzycy, astmy – mówi rzecznik sanepidu.

Grypa jest chorobą sezonową i trwa od stycznia do marca. Jej apogeum przypada jednak na luty. – Dlatego szczepimy jesienią. Organizm musi nabrać odporności. Często słyszę, że ktoś się zaszczepił, a i tak chorował. Tak naprawdę celem szczepień jest to, aby było jak najmniej powikłań pogrypowych -tłumaczy rzecznik. W całym kraju od 1 stycznia do 12 marca 2013 roku zgłoszono 1.092.640  przypadki osób chorych  na grypę i zespoły  grypopodobne, odnotowano 102 zgony. W 2012 roku zgłoszonych było ogółem 1.326.582 przypadków. Dane pochodzą  od lekarzy pierwszego kontaktu, którzy zgłaszają liczbę chorych do  Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych