Przygotowanie do wyjścia
Jeśli planujecie dłuższy spacer albo wycieczkę, warto się do nich odpowiednio przygotować. Nie stresuj się niepotrzebnie tym, że Ty musisz zająć się przygotowaniem przekąsek, a Twój maluch będzie się w tym czasie nudził. Zaangażuj go, wspólne przygotowanie jedzenia może stanowić dla niego atrakcję. Zaproponuj dziecku świeże pieczywo, dobrej jakości wędlinę, zestaw warzyw, z których maluch skomponuje dla siebie zdrową kanapkę.
Pamiętaj, że dziecko poniżej 3. roku ma specjalne potrzeby żywieniowe, inne niż osoby dorosłe. Pozwól dziecku wybrać owoce, które zapakujecie i zabierzecie ze sobą, może warto wycisnąć z nich sok, który będzie stanowił przekąskę w trakcie zabaw na powietrzu. Jeśli Twoje dziecko jest za małe na wspólne przygotowywanie posiłku, wykorzystaj możliwość poznawania świata, jaką daje dziecku zabawa podczas przygotowywania posiłków. Maluch może sprawdzać zapachy i konsystencje, smak warzyw i owoców, może spróbujecie zrobić razem pieczątkę z ziemniaka.
Ogród bez tajemnic
Czas spędzony na świeżym powietrzu jest dla dziecka bezcenny. Dotleni ono organizm, ale przy okazji będzie odkrywać otaczającą je przyrodę. Zabawy na powietrzu sprzyjają także lepszej koordynacji ruchowej. Wybierzcie się razem do przydomowego ogródka albo na działkę do babci i dziadka. Pozwól dziecku wybierać owoce i warzywa, na które ma ochotę, pozwól na zrywanie i wąchanie ziół. Dzięki temu maluch będzie poznawał świat i chętniej skusi się na spróbowanie warzyw czy owoców, które będzie kojarzyć z zabawą z rodzicem. Przy okazji uświadamiasz malucha, że najlepsze są sezonowe owoce i warzywa.
Pamiętajmy, że w trakcie pierwszych 1000 dni życia dziecka trwa proces tzw. programowania żywieniowego. Od samego początku możemy mieć wpływ na kształtowanie w dziecku prawidłowych nawyków żywieniowych.
Miejskie szaleństwa
Place zabaw w parkach to miejsca uwielbiane przez dzieci. Pozwól maluchowi dotykać przedmiotów, z którymi styka się po raz pierwszy. Kawałek piknikowego koca, twardy kamień, liść o nietypowej fakturze będą okazją do nauki poprzez zabawę. Zabierzcie ze sobą kredki, farbki, kartki papieru. Dziecko może odbijać rączkę na papierze, może podjąć pierwsze próby rysowania. Układajcie z kwiatków, liści rysunki, złóżcie budowlę z zebranych patyczków.
Pamiętaj, że ogranicza Was tylko wyobraźnia! Możesz pomyśleć nad piknikiem dla całej rodziny. Wybierając produkty dla dziecka, pamiętaj o kilku zasadach. Sprawdzona żywność dla niemowląt określana jest jako środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego.
Zatem musi spełniać rygorystyczne wymagania dotyczące użytych surowców, sposobu przygotowania, wartości odżywczej czy nawet odpowiedniego opakowania. Wybierając dla dziecka produkt ze sklepowej półki, sprawdź etykietę, źródło pochodzenia i zastanów się czy jest on dostosowany do wyjątkowych potrzeb dziecka poniżej 3. roku życia. Pamiętaj o tym, że dziecko to nie mały dorosły: nie wystarczy zmniejszenie porcji, by dostosować posiłek do jego potrzeb i możliwości.
Co włożyć do kosza piknikowego?
Spróbuj przygotować dla malucha przekąski, które wspólnie zjecie na świeżym powietrzu. Poniżej znajdziesz inspiracje, które możesz zaproponować dziecku powyżej 13. miesiąca życia.
Babeczki z kaszy manny (składniki na 1 porcję):
• 100 mleka krowiego 3,2 % tłuszczu
• 7-8 łyżeczek kaszki manny
• 1 łyżeczka cukru
Sposób przygotowania: Mleko doprowadzić do wrzenia i dodać kaszkę. Masa powinna być gęsta. Dodać cukier, wymieszać. Wysmarować małą foremkę lub filiżankę masłem lub olejem i napełnić przygotowaną kaszką. Pozostawić do ostudzenia. Wyłożyć babeczkę na talerzyk i udekorować kawałkami owoców lub musem owocowym.
Placuszki z kaszy jaglanej (składniki na ok. 10 placuszków):
• 8 łyżek kaszy jaglanej w postaci surowego produktu (70 g)
• łyżka oleju rzepakowego (10 g)
• duszony por
• 1 jajo
• 1 łyżka oleju rzepakowego
Sposób przygotowania: Kaszę jaglaną ugotować, po ostygnięciu dodać podduszony na oleju rzepakowym por i roztrzepane jajo. Dodać kilka kropli oleju rzepakowego i całość zmiksować. Gdy masa będzie za gęsta, dodać wodę (masa powinna być nieco gęstsza niż ciasto na naleśniki). Na rozgrzaną patelnie nakładać niewielkie porcje ciasta (łyżką), smażyć bez tłuszczu z obu stron, aż się przyrumienią. Podawać np. z jogurtem naturalnym i owocami. W razie braku odpowiedniej patelni olej zamiast dodać bezpośrednio do ciasta rozgrzej na patelni i smaż placki.
Więcej przepisów i porad znajdziesz na 1000dni.pl