- Często zgłaszają się do mnie osoby niepełnosprawne i proszą o pomoc, także w znalezieniu pracy. Charakterystyczne jest to, że w czasie rozmów z tymi osobami dowiaduję się czego te osoby nie mogą robić i jakie mają ograniczenia. Natomiast jeśli zapytam o to, co chciałyby robić czy co potrafią - zapada cisza - mówi Anna Kwiecień. Wiceprezydent zauważyła, że osoby niepełnosprawne często nie są odpowiednio przygotowane do tego, by umieć się dobrze zaprezentować przed pracodawcą. Zaznaczyła jednak, że zna także osoby, które są niepełnosprawne, mają rodziny, pracę lub własne firmy i świetnie sobie radzą w życiu.
Kluczową sprawą wydaje się być podejście osoby niepełnosprawnej do samej siebie i swojej niepełnosprawności. Warunkiem sukcesu jest to, by osoba nie skupiała się na swoich ograniczeniach tylko na możliwościach i umiejętnościach, by była otwarta na ludzi, nowe doświadczenia i zaangażowana w życie społeczne. Często bowiem osoby niepełnosprawne przez swoje oczekiwania i uzewnętrzniane poczucie krzywdy same stwarzają bariery utrudniające im integrację z ludźmi zdrowymi i tym samym skuteczne poszukiwanie pracy.
Jak informuje Anna Kwiecień - 42 pracowników z 740 zatrudnionych ogółem w Urzędzie Miasta to osoby ze stopniem niepełnosprawności.
Jak wynika z doświadczenia pracodawców, wśród osób niepełnosprawnych część to pracownicy wzorowi, angażujący się w pracę i punktualni, są jednak także osoby, które notorycznie wykorzystują swoją sytuację do tego by często korzystać ze zwolnień lekarskich. Te osoby zwykle także oczekują taryfy ulgowej w traktowaniu ich samych i ocenianiu efektów ich pracy. Jak się okazuje, częściej takie sytuacje mają miejsce w urzędach, niż w firmach prywatnych.
W 2011 roku (na terenie gminy) dzięki dofinansowaniu na podjęcie działalności gospodarczej 22 osoby niepełnosprawne otworzyły swoje firmy, w 2012 roku były to 23 osoby a w 2013 - 11 osób. Anna Kwiecień przyznaje, że sama jest wielokrotnie pozytywnie zaskoczona, jak świetne pomysły mają osoby niepełnosprawne. Ze swoich kontaktów z nimi i ich pracodawcami widzi także, że potrafią być doskonałymi pracownikami.
Z danych przytoczonych przez wiceprezydent wynika, że gmina ze środków PFRON w latach 2006 - 2014 utworzyła 226 miejsc pracy dla osób niepełnosprawnych. Anna Kwiecień jest zadowolona z takiego rezultatu.
W ramach seminarium uczestnicy mogli posłuchać również o aspektach psychologicznych funkcjonowania osób niepełnosprawnych w miejscu pracy, a także o dobrych praktykach zatrudniania osób niepełnosprawnych.
Maltański Ośrodek Pomocy w Radomiu bierze udział w projekcie „Staż w administracji publicznej wsparciem aktywizacji społecznej i zawodowej osób niepełnosprawnych oraz budowaniem pozytywnego wizerunku osób niepełnosprawnych na rynku pracy II”. W jego ramach zostało zorganizowane dzisiejsze seminarium w hotelu Aviator.
Celem projektu i jednym z działań ośrodka jest promowanie zatrudniania osób niepełnosprawnych w jednostkach administracji publicznej, czyli w urzędach państwowych i samorządowych, podnoszenie szans na zatrudnienie osób niepełnosprawnych na otwartym rynku pracy oraz przełamywanie stereotypów dotyczących funkcjonowania osób niepełnosprawnych jako pracowników. Beneficjentami projektu obok osób niepełnosprawnych są także pracownicy jednostek administracji publicznej.
Głównym celem projektu stażowego jest podniesienie szans na zatrudnienie osób niepełnosprawnych dzięki umożliwieniu 200 z nich odbycia stażu rehabilitacyjnego w wytypowanych jednostkach administracji publicznej oraz znalezienie zatrudnienia dla 40 osób.
Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Liderem projektu jest Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Maltański Ośrodek Pomocy w Radomiu mieści się przy ul. Miłej 17. (tel. 48 363 22 82). Obecnie wspiera i monitoruje obecnie sytuację zawodową około osiemdziesięciu osób niepełnosprawnych ruchowo. W ramach swojej działalności prowadzi warsztaty aktywizacji społeczno-zawodowej, podczas których m.in. przekazuje treści związane z możliwościami poszukiwania pracy, ale także organizuje działania integracyjne. Ośrodek przeprowadza z osobami niepełnosprawnymi testy predyspozycji zawodowych, a doradcy zawodowi i psycholodzy wspierają beneficjentów m.in. poprzez rozmowy i organizowane kursy zawodowe.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Najlepszą rehabilitacją dla osób niepełnosprawnych jest praca
O barierach i korzyściach wynikających z zatrudniania osób niepełnosprawnych w administracji publicznej dyskutowano dziś podczas seminarium zorganizowanego przez Maltański Ośrodek Pomocy w Radomiu. W spotkaniu poza specjalistami wzięła udział także wiceprezydent Anna Kwiecień, która opowiadała o działaniach magistratu w tym zakresie.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu