Numer 112 w województwie mazowieckim jest obsługiwany przez policję (z telefonów komórkowych) oraz straż pożarną (z telefonów stacjonarnych), a w Warszawie w całości przez Komendę Stołeczną Policji.
- Na Mazowszu przewidziano uruchomienie dwóch Wojewódzkich Centrów Powiadamiania Ratunkowego (WCPR): w Warszawie przy ul. Młynarskiej i Radomiu przy ul. Traugutta. Zgodne z zakresami terytorialnymi wojewódzkich komend policji, pierwsze obejmie stolicę i powiaty okołowarszawskie, drugie, pozostałą część województwa. Oba budynki są gotowe pod względem technicznym, mają zatrudnionych i przeszkolonych operatorów – mówi Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.
W Radomiu od sierpnia 2011 r. pracuje 10 osób, a docelowo będzie ich 50. Obecnie w Radomiu w budynku WCPR funkcjonują: siedziba Państwowej Straży Pożarnej i dyspozytornia pogotowia ratunkowego. W Warszawie WCPR mieści się w Centrum Bezpieczeństwa Miasta Stolełcznego Warszawy. Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego rozpoczną pracę w pełnym zakresie obsługi numeru 112 po zintegrowaniu ich systemów informatycznych z systemami policji i straży pożarnej.
- Prace te prowadzone są na zlecenie Centrum Projektów Informatycznych, podległego Ministerstwu Administracji i Cyfryzacji – dodaje rzecznik wojewody.
Jest to ostatni brakujący element do pełnego uruchomienia obu WCPR. Od paru miesięcy trwa „końcowy etap” scalania systemów. We wrześniu, komendant Straży Pożarnej w Radomiu, Paweł Frysztak, zapowiadał, że „centrum ruszy na dniach”. Jest połowa listopada, a centrum nadal nie działa. Czy są problemy z aplikacją? Czekamy na odpowiedź Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w tej sprawie.
– Przełączenie na centrum odbędzie się łagodnie, wręcz niezauważalnie dla mieszkańców miasta. Nie podamy dokładnego terminu, kiedy to się stanie, z obawy przed wzmożoną liczbą telefonów. Może się tak stać, choćby ze zwykłej ciekawości radomian, czy centrum już działa i jak działa. Niepotrzebne telefony mogłyby zakłócić prawidłowe funkcjonowanie systemu – wyjaśnił podczas rozmowy komendant straży pożarnej w Radomiu.
Już teraz dzwoniąc pod numer alarmowy 112, mieszkańcom udzielana jest pomoc poprzez przekierowanie do odpowiednich służb, takich jak policja, straż pożarna czy pogotowie ratunkowe.