Bitwa Warszawska, decydująca dla wojny polsko-bolszewickiej i uznawana za jedną z przełomowych w historii świata, która zdecydowała też o zachowaniu przez Polskę niepodległości i uratowały Europę przed bolszewizmem, odżyła na nowo podczas widowiska historycznego „Na polu chwały 1920. Twierdzą nam będzie każdy próg…”.
Widowiska historyczne organizowane z okazji świąt narodowych, przypominające karty naszej historii stały się już radomską tradycją. Radomianie bardzo polubili taką formułę obchodów i w tym roku również licznie przybyli na świąteczny piknik, tym razem zorganizowany w skansenie.
Pogoda dopisała, a widowisko spełniło wszelkie oczekiwania. Jego akcja umiejscowiona została w regionie radomskim. Rekonstruktorzy historyczni przedstawią udział bohaterskich synów i córek Ziemi Radomskiej w zmaganiach z bolszewickim najeźdźcą w 1920 roku. Malownicze plenery Muzeum Wsi Radomskiej były wymarzoną scenerią dla scen rodzajowych z udziałem dziewcząt i chłopców w strojach z drugiej dekady XX wieku.
Reżyser całości - historyk Przemysław Bednarczyk, we wspaniały sposób komentował sceny rozgrywane przez grupy rekonstrukcyjne, snując jednocześnie opowieść o wojnie 1920 roku i jej znaczeniu dla Polski i Europy. Widzowie mogli obejrzeć m.in. pododdziały piechoty i kawalerii w rozmaitych mundurach Wojska Polskiego oraz Armii Czerwonej z czasów wojny 1919-1921, broń z tamtej epoki oraz sprzęt wojskowy, w tym zaprzęg artyleryjski, wozy taborowe i taczanki.
Na początek uroczystości, w kościele garnizonowym, na Placu Konstytucji 3 Maja, w samo południe odprawiona została msza św.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>