Jak wyjaśnia Kajetan Orzeł, rzecznik prasowy Portu Lotniczego Radom, malowanie poziomych znaków odbywa się przez całą dobę. - Specjalny pojazd usuwa dotychczasowe malowanie płaszczyzn betonowych i asfaltobetonowych. Maszyna pracuje całą dobę tak, aby najpóźniej do końca listopada usunąć wszystkie znaki poziome. Jednocześnie nanoszona jest specjalna, odblaskowa farba przeznaczona na lotniska i odporna na trudne, lotniskowe warunki – mówi rzecznik lotniska.
Farba ma za zadanie zapewnić właściwą przyczepność kół statków powietrznych do podłoża. Nowe malowanie będzie zgodne z niezwykle wymagającymi przepisami międzynarodowego i polskiego prawa lotniczego. - Oznakowanie poziome będzie składało się z linii bezpieczeństwa, miejsc oczekiwania przed drogą startową, osi drogi startowej i dróg kołowania, linii krawędziowych czy wreszcie oznakowania strefy przyziemienia i tożsamości drogi startowej na kierunkach 25 i 07. Oznakowane zostaną również stanowiska postojowe dla statków powietrznych kodu B i C oraz pole techniczne – wylicza Kajetan Orzeł.
Ponadto na lotnisku trwają także prace związane z budową terminala. W przyszłym tygodniu będzie już przygotowany fundament pod elementy konstrukcyjne obiektu. Jak informuje rzecznik, „ w tej chwili trwa w Łodzi demontaż dachu, a w ciągu dwóch kolejnych tygodni ostatnie elementy zostaną przywiezione na radomskie lotnisko”.
Dodajmy, że powstało już ogrodzenie wokół lotniska o długości ponad 7 kilometrów, jest już dobrej jakości plyta startowa oraz postawiono certyfikowane znaki portu. Znaki te zostaną także podświetlone, gdy drogi kołowania zyskają ostateczny kształt. Planowane jest także dociągnięcie 600 metrów trakcji kolejowej aż do terminalu lotniska. Według Tomasza Siwaka, prezesa portu, "taka opcja z powodzeniem sprawdza się na lotnisku w Świdniku, które niebawem zostanie uruchomione".
- Wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem, a niektóre nawet go wyprzedzają. Wszystko wskazuje na to, że do końca roku terminal stanie na części cywilnej lotniska - zapowiada Orzeł.
We wrześniu 2013 roku Port Lotniczy uruchomi lotnisko dla lotów niskokosztowych. Na przełomie 2019/2020 zostanie uruchomiony terminal docelowy przewidziany do obsługi 3 milionów pasażerów rocznie. Uruchomienie lotniska wiąże się także ze zmniejszeniem bezrobocia. Docelowo, pracę w Porcie znajdzie pracę 200 osób.