Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Można już zgłaszać projekty do budżetu obywatelskiego na rok 2014

Roksana Kowalewska 2013-04-02 14:40:00

Rozpoczął się pierwszy etap konsultacji budżetu obywatelskiego na rok 2014. Od 2 kwietnia do 17 maja mieszkańcy Radomia mogą składać swoje propozycje inwestycji i zadań do budżetu na rok 2014. Wniosek może złożyć każdy kto ukończył 16 rok życia. O tym, które projekty zostaną zrealizowane w 2014 roku dowiemy się 30 września.

- Budżet obywatelski to dla nas bardzo ważny projekt. Cieszymy się, że jesteśmy jednym z samorządów w Polsce, które wprowadzają budżet obywatelski. Zachęcam wszystkich mieszkańców do zgłaszania projektów dla poszczególnych dzielnic oraz projektów ogólnomiejskich. Warty podkreślenia jest fakt, że uczniowie radomskich szkół średnich, młodzi ludzie powyżej 16 lat, mają inicjatywę konsultacyjną – powiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak.

Kwota budżetu obywatelskiego wyniesie  łącznie 3 mln złotych. Oznacza to, że na projekty każdego z pięciu okręgów wyborczych do Rady przeznaczone zostanie po 500 tysięcy złotych. Tyle samo, również 500 tys.,  będzie do dyspozycji na projekt ogólnomiejski. Swoje pomysły mogą przedstawiać wszyscy mieszkańcy, którzy ukończyli 16 rok życia. Możliwość złożenia wniosku będzie dwojaka, elektronicznie lub drogą papierową w Biurze Rady Miejskiej, Biurze Obsługi Mieszkańca Urzędu Miejskiego, Centrum Organizacji Pozarządowych i Centrum Komunikacji Społecznych. Formularz można pobrać także tutaj.

- Forma formularza była konsultowana pod względem czytelności, jednak jego wypełnienie może nastręczyć problemów, dlatego złożone przez mieszkańców wnioski będą najpierw weryfikowane przez merytoryczne wydziały urzędu pod kątem możliwości ich realizacji, gospodarności, kosztu realizacji i możliwości zabezpieczenia w budżecie na kolejne lata ewentualnych kosztów, które ten projekt będzie generował w przyszłości. W razie ewentualnych poprawek będziemy kontaktować się z pomysłodawcą. Wnioski moga dotyczyć realizacji potrzeb wszystkich mieszkańców miasta. Pomysł może dotyczyć nie tylko budowania dróg czy chodników, ale także kultury, rekreacji czy komunikacji – dodał Paweł Dycht, kierownik Centrum Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miejskim.

Jednym z warunków złożenia wniosku jest wiarygodność osoby składającej, dlatego w formularzu należy podać imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer kontaktowy oraz adres e-mail. Wnioski, które przejdą wstępną weryfikację trafią do specjalnie powołanego Zespołu Opiniującego  złożonego z prezydenta miasta i jego zastępca nadzorujący inwestycje miejskie, skarbnik miasta, dyrektor Wydziału Inwestycji, przewodniczący Rady Miejskiej, przewodniczący Komisji Budżetowej Rady Miejskiej, przewodniczący klubów Rady Miejskiej, przewodniczący Zespołu Konsultacyjnego ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi, przedstawiciele Parlamentu Młodzieży Miasta Radomia oraz radomskich stowarzyszeń.

- Nie chciałem, aby te wnioski znalazły się poza Radą Miejską. Weryfikacja będzie oparta na wiedzy tych ludzi. Ponadto radni działają głównie w swoich dzielnicach i to oni zostali wybrani przez mieszkańców. Ich obszerna wiedza oraz przedstawicieli innych społeczności, pozwoli w szybkim tempie ocenić czy dany projekt będzie możliwy do realizacji i czy uregulowane są wszystkie kwestie prawne z ni związane. Dlatego ten zespół jest złożony z tylu osób – wyjaśnił prezydent.

Zespół Opiniujący  dokona ostatecznego podziału zgłoszonych projektów pod kątem zakwalifikowania ich do kategorii projektów lokalnych (okręgowych), bądź kategorii projektów o charakterze ogólnomiejskim i  opracuje ich ostateczne listy, podlegające głosowaniu. Jeśli okaże się, że projekt przewyższa pół miliona złotych zostanie podjęta decyzja o tym, czy dana inwestycja zostanie przesunięta na następny rok lub okres jej realizacji zostanie rozłożony np. 2 lub 3 lata. Weryfikacja zgłoszonych projektów potrwa od 20 maja do 5 czerwca 2013 roku. Lista projektów, które przejdą weryfikację zostanie opublikowana 7 czerwca.

- Jeśli któryś ze zgłoszonych projektów nie przejdzie weryfikacji bo na przykład, jego wartość przekroczy pół miliona złotych lub nie będą uregulowane kwestie prawne dotyczące terenu, na którym miałaby zostać zrealizowana inwestycja, decyzja ta zostanie upubliczniona łącznie z argumentacją – wyjaśnia prezydent. Przez dwa miesiące, od 30 czerwca do 30 sierpnia, odbędzie się głosowanie mieszkańców i ocena projektów w skali od 0 do 5. Ostatecznie zostaną wybrane te projekty, które otrzymają największą liczbę punktów. Głosować będzie można za pośrednictwem internetu lub przez karty do głosowania w czterech wyznaczonych punktach: Biurze Rady Miejskiej (ul. Moniuszki), Centrum Komunikacji Społecznej (Urząd Miejski, pok. 104, wejście od ul. Żeromskiego), Biurze Obsługi Mieszkańca (Urząd Miejski, wejście od ul. Kilińskiego) oraz Centrum Organizacji Pozarządowych przy ul. Struga 1. 30 września zostaną przedstawione wyniki głosowania, a wyłonione projekty zostaną ujęte w budżecie miasta Radomia na 2014 rok.

- Podczas wcześniej przeprowadzonych konsultacji społecznych z mieszkańcami, zgłoszonych już zostało kilkanaście projektów, które są w trakcie realizacji lub będą realizowane w 2014 roku. Należą do ich ul. Czysta, która faktycznie wymaga wybudowania jej od nowa z całą infrastruktura kanalizacyjną. Projekt ten będzie realizowany w 2014 roku. W czwartym kwartale 2013 roku rozpoczną się prace na terenie Leśniczówki i Parku Stary Ogród. Obecnie w Urzędzie Marszałkowskim trwa weryfikacja wniosków. Duże zaangażowanie mieszkańców było w związku z ul. Banacha. Projekt ten będzie realizowany w 2014 roku – powiedział prezydent.

Ponadto zrealizowane zostaną następujące projekty: zainstalowanie monitoringu na osiedlu Ustronie, docieplenie budynku PSP nr 23 oraz poprawa stanu chodników na terenie szkoły (2013 r.), poprawa nawierzchni oraz dostawienie ławek na ul. Pawiej, zwanej „deptakiem na Borkach” (2013 r.), wybudowanie miejsc parkingowych przy ul. Maratońskiej (2013/2014 r.), wybudowanie kanalizacji i utwardzenie ul. Józefowskiej (2014 r.) oraz remont sali gimnastycznej w PSP nr 3 (2013r.)

Prezydent zapowiedział kolejne konsultacje społeczne z mieszkańcami. - Część mieszkańców miasta nie słyszała jeszcze o budżecie obywatelskim, część się z nim zapoznała, a jeszcze inna część podchodzi do niego z dystansem. W moim przekonaniu wspólne działanie mieszkańców scala ich i zacieśnia między nimi relacje. Jeśli mieszkańcy danego osiedla walczą w imieniu danego projektu, ludzie lepiej się poznają – dodał Kosztowniak. Wnioskodawcą może być jedna osoba, zgłoszenie projektu nie wymaga zebrania większej ilości głosów. O tym, czy projekt zostanie zrealizowany zadecyduje w pierwszej kolejności weryfikacja, a ostatecznie głosowanie. Jeśli środki przeznaczone  na jednej obszar (500 tys. złotych) nie zostaną wykorzystane, nastąpi ich przesunięcie na inny obszar.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych