- RIT jest jednym z elementów polityki miejskiej w latach 2014-2020 przede wszystkim adresowanym do miast o znaczeniu regionalnym i subregionalnym. Na terenie Mazowsza takich miast zostało wyznaczonych pięć. Są to Radom, Płock, Siedlce, Ostrołęka i Ciechanów. Te miasta wspólnie z samorządami, które najbliżej z nimi współpracują miały przygotować wspólnie projekty, które będą projektami odnoszącymi się do założeń, które zostały wskazane w czterech podstawowych obszarach wyznaczonych przez UE - tłumaczy prezydent Andrzej Kosztowaniak.
RIT ma na celu wspieranie podejścia terytorialnego w zarządzaniu rozwojem województwa. O kształcie RIT będą decydować Urzędy Marszałkowskie.
- Szukaliśmy z wójtami i burmistrzami naszej ziemi możliwości jak najszerszego spojrzenia na możliwość zabezpieczenia jak największej ilości usług czy też interesów poszczczególnych jednostek samorządu. Próbując wyznaczyć te obszary podjęliśmy decyzję, że będziemy to robić w oparciu o zdrowie i o komunikację - mówi Andrzej Kosztowniak.
RIT dla miasta Radomia i obszaru funkcjonalnego będzie realizowany w latach 2014 – 2018 poprzez 2 projekty wiodące. Pierwszy z nich dotyczy modernizacji i doposażenia Radomskiego Szpitala Specjalistycznego oraz szpitali powiatowych w Pionkach i Iłży. Drugi ma na celu zakup autobusów ekologicznych dla MPK w Radomiu oraz budowę ścieżek rowerowych na terenie powiatu radomskiego.
Jeśli propozycje zyskają akceptację i dofinansowanie w ramach ramach pierwszego projektu dotyczącego modernizacji i doposażenia szpitali, w RSzS m.in. powstanie: centrum rehabilitacji, hospicjum, centralna sterylizatornia. Przebudowana i doposażona w aparaturę medyczną zostanie także część oddziałów, poradni specjalistycznych, jak również część diagnostyczna. Przebudowana i doposażona zostanie również apteka szpitalna, w szpitalu zostanie wybudowane własne ujęcie wody, wyremontowane zostaną dachy, placówka zostanie zinformatyzowana. Inwestycje w szpitalu w Pionkach objęłyby natomiast informatyzację placówki, przebudowę i modernizację oddziałów oraz zakup sprzętu medycznego dla szpitala i poradni. Inwestycje w szpitalu w Iłży mają dotyczyć utworzenia działu rehabilitacji, modernizacji bloku operacyjnego, działu chirurgicznego, doposażenia oddziałów i poradni.
W ramach projektu dotyczącego transportu planowane jest wybudowanie ścieżek rowerowych, które będą prowadzić przez gminy: Wierzbica, Skaryszew, Kowala, Wolanów, Przytyk, Jastrzębia, Pionki, Jedlnia-Letnisko, Iłża. Inwestycje w Radomiu objęłyby zakup 30 autobusów niskoemisyjnych wraz ze stacjonarnymi systemami doładowania i stacją zasilającą na terenie zajezdni MPK, wdrożenienie systemu zarządzania ruchem, w tym m.in. inteligentnego systemu transportowego wraz z przebudową sygnalizacji oraz niezbędną korektą geometrii skrzyżowań, utworzenie centrum zarządzania ruchem, opomiarowanie skrzyżowań kamerami, wdrożenie systemu umożliwiającego nadawanie priorytetów dla kierunków i linii autobusowych.
Łączna wartość projektów to 351 mln 276 tys. zł, a dofinansowanie ze środków unijnych będzie wynosiło 80% wartości.
Mechanizm RIT bazuje na koncepcji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT) określonych w „Zasadach realizacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych w Polsce” przyjętym przez MRR w lipcu 2013 r. oraz założeniach przedstawionych w projekcie Umowy Partnerstwa. Mechanizm RIT wynika z potrzeby wzmocnienia ośrodków regionalnych i subregionalnych, w celu rozwinięcia funkcji społeczno-gospodarczych miast. Ma on przeciwdziałać negatywnym trendom rozwojowym na obszarach pozametropolitalnych województwa oraz umożliwić dostęp do potrzebnych usług, a także zapewnić odpowiednią jakość i poziom życia mieszkańcom regionu. Dlatego mechanizm RIT jest skierowany do miast regionalnych i subregionalnych oraz ich obszarów funkcjonalnych, jako ośrodków istotnych dla rozwoju województwa mazowieckiego ze względu na pełnienie ważnych funkcji społeczno-gospodarczych uwzględnionych w obszarach strategicznej interwencji.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Modernizacja szpitali, autobusy elektryczne i ścieżki rowerowe. Miasto i powiat wspólnie zabiegają o unijne pieniądze
Prezydent Radomia podczas konferencji zorganizowanej w Urzędzie Miasta poinformował o tym, że 17 stycznia wspólnie z Mirosławem Ślifirczykiem - starostą radomskim złożył do Regionalnego Instrumentu Terytorialnego dwa wnioski opiewające łącznie na kwotę 351 mln złotych. Dotyczą one zdrowia i komunikacji.
Od lewej: Mirosław Ślifirczyk - starosta radomski, Andrzej Kosztowniak - prezydent Radomia i Sebastian Murawski - dyrektor Wydziału Funduszy Unijnych i Strategii UM

Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu
Dodaj komentarz
Przeczytaj też:

Nowa lokalizacja Izby Przyjęć Planowych

Gombrowicz w podróży: z Paryża do Radomia

Trwa realizacja programu Miasto Przyjaznych Zmian
![Pogoda w Radomiu. Prognoza na dziś i najbliższe siedem dni [SPRAWDŹ]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/04/58128/8eb48e6047a8b310df3863900f496042-310-180.jpg)
Pogoda w Radomiu. Prognoza na dziś i najbliższe siedem dni [SPRAWDŹ]
![Radomianie robią przedświąteczne zakupy. Wielu kupujących na targowisku Korej [ZDJĘCIA]](./zarzadzanie/uploads//artykuly/artykuly/2025/04/58127/6a9b8aa204635b57696c0f8144e886f3-310-180.jpg)
Radomianie robią przedświąteczne zakupy. Wielu kupujących na targowisku Korej [ZDJĘCIA]
