Poniedziałek 25 listopada
Erazma, Katarzyny, Beaty
RADOM aktualna pogoda

Misie pomogą policjantom w pracy z dziećmi dotkniętymi przemocą w rodzinie

KWP, mbas 2013-11-26 15:50:00

Rusza program Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, realizowany wspólnie z Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej i Fundacją Dzieci Niczyje. Jest on ukierunkowany na przeciwdziałanie przemocy w rodzinie. Głównym bohaterem tego projektu jest maskotka - Miś. Pluszowego przyjaciela policjanci przekazywać będą dzieciom dotkniętym problemem przemocy domowej.  Ale to nie jedyna nowość. Policjanci będą także korzystać ze specjalnych formularzy, które pomogą im w ocenieniu ryzyka podczas pracy w terenie.

Foto: KWP Radom

Przemoc w rodzinie jest jednym z najpoważniejszych zjawisk patologicznych. Wpływa negatywnie na rozwój dzieci i powoduje zaburzenie więzi rodzinnych. Ofiary ze strachu przed sprawcą, czy ze wstydu przed sąsiadami boją się o tym mówić. Przez lata biernie znoszą agresję, znęcanie psychiczne czy fizyczne. A przecież wystarczy jeden telefon na policję, aby przerwać trwającą od dłuższego czasu tragedię rodzinną.

Według danych garnizonu mazowieckiego w ciągu 10 miesięcy ofiarami przemocy w rodzinie padło 7759 osób, w tym 4714 kobiet, 2112 dzieci i 733 mężczyzn. - Każdy taki przypadek to tragedia. Trudno mówić o tym, że jest to taki lub inny współczynnik, bo każde takie zdarzenie niesie za sobą konsewkencje - mówił inspektor Marek Świszcz, Zastępca Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Jedną z form pomocy rodzinom dotkniętym przemocą, jest procedura "Niebieskiej Karty", którą oprócz policji, realizują również inne instytucje. Policjanci rozmawiają z ofiarami, zatrzymują sprawców, kierują osoby potrzebujące do instytucji mogących wspierać dotkniętych przemocą domową. Współpracują z ośrodkami pomocy społecznej, komisjami rozwiązywania problemów alkoholowych, służbą zdrowia, placówkami opiekuńczo-wychowawczymi i organizacjami pozarządowymi. Z ich doświadczeń wynika, że ofiarami są głównie kobiety i dzieci.

Misie pomogą dzieciom

To właśnie do dzieci skierowany jest pilotażowy program Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, który ma na celu zniwelowanie stresu osób małoletnich dotkniętych problemem przemocy w rodzinie. Dzięki porozumieniu pomiędzy Mazowieckim Centrum Polityki Społecznej, Fundacją Dzieci Niczyje i Komendą Wojewódzką Policji zs. w Radomiu przygotowano i wyprodukowano policyjne maskotki - Misie. Na maskotkach zamieszczone jest logo z numerem bezpłatnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży 116 111 i adres strony internetowej www.116111.pl. Misie będą przekazywane dzieciom dotkniętym problemem przemocy domowej, na razie pilotażowo w powiatach: węgrowskim oraz szydłowieckim. W ramach programu, organizowane są również szkolenia dla policjantów, dotyczące przemocy wobec dzieci.

Celem programu jest poprawa poczucia bezpieczeństwa małoletnich ofiar przemocy domowej i podniesienie świadomości wpływu na własne bezpieczeństwo w wyniku prawidłowych zachowań w sytuacji zagrożenia. Dzięki maskotkom, dzieci otrzymują informację o Telefonie Zaufania i stronie internetowej, zasadach ich funkcjonowania i przeznaczeniu.

- Każda interwencja  w domu wiąże się ze stresem, raz ze względu na akcję policji, dwa dlatego że w takim dziecku stres kumuluje się od dłuższego czasu - wyjaśniał Marek Świszcz. - Liczymy na to, że misie pomogą w takich sytuacjach. Pomogą przywrócić dziecku poczucie bezpieczeństwa, rozładować stres, a także przełamywanie barier blokujących do rozmowy o przemocy w rodzinie - dodał.

Miś nie ma swojej nazwy lub imienia. Dziecko, do którego przytulanka trafi w trudnej sytuacji  samo nazwie swojego przyjaciela. 

Formularze pomogą w ocenie ryzyka

O ile misie, to jak na razie program pilotażowy, który będzie przeprowadzony w dwóch powiatach, o tyle od stycznia 2014 roku w całym kraju zostaną wprowadzone formularze, które pozwolą policjantom na lepszą ocenę ryzyka podczas pracy w terenie.

- Musimy mieć swiadomość, że ograniczenie wolności to bardzo poważne narzędzie. Nie można o nim decydować tak po prostu, zwłaszcza w stresujacych warunkach - tłumaczył zastępca komendanta.

 Policjantom pomogą dwa formularze. Jeden dotyczący dorosłych, drugi dzieci. W formularzach zawarte jest po 13 pytań podzielonych na dwie kategorie. W tym dotyczących dorosłych jeśli policjant zaznaczy jedną pozytywną odpowiedź w pytaniach 1-3 lub pięć w pytaniach 4-13 będzie miał podstawy do zatrzymania osoby stwarzających zagrożenie. W przypadku dzieci sytuacja wygląda niemalże identycznie, z ta różnicą że pytań z pierwszej grupy jest cztery.

Przykładowe pytania: ''Czy doszło do duszenia?'', ''Czy w domu jest broń?'', ''Czy w ostatnim czasie doszło do nasilenia przemocy?''

Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy?  POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych