W prywatne ręce trafią m.in. oddziały kardiologii, ginekologii i neurologii.
- Pozostałe zostaną oddłużone, z pieniędzy uzyskanych z prywatyzacji. W tej chwili nie mamy już wyjścia i musimy podjąć tak drastyczne i trudne społecznie decyzje – informuje nas Anna Kwiecień, wiceprezydent odpowiedzialna za służbę zdrowia. To rozwiązanie powinno usatysfakcjonować wszystkich! – dodaje pani wiceprezydent.
Ustawa o działalności leczniczej, która weszła w życie 1 lipca 2011 r. zakłada, że samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki same, będą musiały pokryć ich ujemny wynik w terminie trzech miesięcy od upływu terminu zatwierdzenia sprawozdania finansowego. W przypadku niewywiązania się z tego obowiązku samorządy w ciągu 12 miesięcy będą musiały zmienić formę organizacyjno-prawną szpitala (przekształcić go w spółkę kapitałową lub jednostkę budżetową) lub dokonać jego likwidacji.
Samorządy, które przekształcą szpitale, będą mogły skorzystać z umorzenia zobowiązań publicznoprawnych, a podmioty tworzące szpitale-spółki otrzymają dotację w wysokości wartości umorzonych w wyniku ugody kwoty głównej lub odsetek z tytułu zobowiązań cywilnoprawnych oraz wynikających z zaciągniętych kredytów bankowych pozostałych do spłaty. Warunkiem uzyskania dotacji jest wpisanie spółki powstałej z przekształcenia do rejestru przedsiębiorców nie później niż 31 grudnia 2013 r. Na to rozwiązanie proponowane przez rząd PO-PSL nie było jednak zgody władz Radomia i koalicji rządzącej miastem - PiS-PSL.