Monitoring służy nie tylko łapaniu przestępców. Z danych wynika, że ponad połowa interwencji zgłoszonych przez system monitoringu miejskiego dotyczy kwestii udzielania pomocy, np. w przypadku gdy ktoś zasłabnie na ulicy.
- Dziewięć najstarszych kamer działało jeszcze w starym systemie na tzw. skrętkę czyli na wynajęte kable od sieci świadczących usługi telefoniczne. Niestety ten system nie do końca się sprawdzał, był awaryjny, a to są ważne kamery, w istotnych punktach miasta – powiedział Rafał Czajkowski, sekretarz Radomia. - Kamery te zostały przeniesione do systemu radiowego, w którym pracują już prawie wszystkie kamery obsługiwane przez Urząd Miejski – dodał.
Nowe kamery, a każda w wandaloodpornej obudowie, zostały zlokalizowane m.in. przy dworcu KP, na Placu Małgorzatki (ul. Traugutta), Placu Jagiellońskim, Placu Konstytucji 3-go Maja oraz na Rynku. Są to najbardziej newralgiczne punkty Radomia. Nowe kamery dostarczyła oraz włączyła do systemu radiowego firma Symetra.
Wymiana kamer trwała od połowy listopada. Koszt modernizacji - to 280 tysięcy złotych. W systemie działa w sumie 67 kamer. Na podstawie przesłanego z nich obrazu pracownicy monitoringu zgłaszają obecnie około 4,5 tysiąca interwencji rocznie. Interwencje te podejmowane są w przytłaczającej większości, stanowiącej około 80% , przez Straż Miejską. Pozostałe 20% interwencji podejmują inne służby, jak Policja, Straż Pożarna, pogotowie ratunkowe, energetyczne, wodociągowe lub gazowe.
Przypomnijmy, że dobre praktyki miejskiego monitoringu w Radomiu Sekretarz Miasta Rafał Czajkowski prezentował niedawno na konferencji dotyczącej funkcjonowania monitoringu wizyjnego w miastach, która odbyła się w Krakowie pod hasłem "Monitoring wizyjny - za i przeciw".
- Możemy być dumni z tego, że nasz pomysł na funkcjonowanie monitoringu miejskiego jest doceniany przez specjalistów najwyższej klasy i stanowić może inspirację czy nawet wzór do naśladowania dla innych dużych miast, przyczyniając się tym samym do budowy bardzo dobrego wizerunku naszego miasta – mówi Rafał Czajkowski.
Radom dzielił się także swoimi doświadczeniami w zakresie wykorzystania monitoringu dla zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni miejskiej również w ubiegłym roku podczas konferencji na Uniwersytecie Jagiellońskim, dotyczącej koordynacji działań lokalnych na rzecz bezpieczeństwa.
Najszybsze informacje z Radomia wprost na Twojego Facebooka:
KLIKNIJ I POLUB NAS TERAZ >>