- Polityka wytchnieniowa to bardzo ważny element polityki społecznej w naszym mieście. Chcemy wspierać rodziny, które na co dzień, praktycznie 24 godziny na dobę, opiekują się osobami z niepełnosprawnościami. Potrzeby w tym zakresie są duże i bardzo się cieszę, że w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy możemy zaprezentować kolejną odsłonę dobrze realizowanej polityki wytchnieniowej - mówi prezydent Radosław Witkowski.
W mieszkaniach, które powstały w Domu Pomocy Społecznej Weterana Walki i Pracy osoby niepełnosprawne będą mogły przebywać bezpłatnie przez 14 dni. - Program jest skierowany do osób ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osób z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Zapewniając opiekę całodobową zabezpieczamy wszystkie ich potrzeby. Oferujemy m.in. opiekę pielęgniarską, wyżywienie dostosowane do potrzeb zdrowotnych czy pomoc w czynnościach dnia codziennego - mówi dyrektor DPS Renata Pogodzińska.
Politykę wytchnieniową w Radomiu realizuje także Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, który zapewnia opiekę dzienną w domu osoby niepełnosprawnej. Ważne są też działania organizacji pozarządowych. W zeszłym roku stowarzyszenie „Do Celu”, korzystając ze wsparcia miasta i środków z Funduszu Solidarnościowego zapewniło całodobową opiekę w bursie szkolnej przy ul. Kościuszki dla 34 osób. Wkrótce miasto planuje ogłosić konkurs na realizację podobnych działań także w tym roku.
W realizacji programu opieki wytchnieniowej miasto korzysta z dofinansowania z zewnątrz. Na ten rok Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej przyznało 540 tys. zł.