Prowadzone do tej pory badania archeologiczne na terenie Miasta Kazimierzowskiego przyniosły wiele cennych wiadomości na drodze do zrekonstruowania układu średniowiecznego Radomia.
Wiele lat badań
Mury miejskie badane były już od lat 60. ubiegłego wieku. Badania pozwoliły uzyskać obraz poszczególnych elementów radomskich fortyfikacji. Przypomnijmy, że poznaliśmy kształt i formę bramy Krakowskiej oraz przebieg murów miejskich z zarysem ośmiu baszt miejskich. Ubiegłoroczne prace archeologiczne prowadzone w Radomiu pozwoliły ostatecznie ustalić, jak w średniowiecznym mieście przebiegały fortyfikacje od strony południowej. Stały się one wstępem do rozpoczętych właśnie przez spółkę Rewitalizacja prac na skwerze.
– Po uzgodnieniach z konserwatorem zabytków przygotowaliśmy projekt. Do ogłoszonego następnie przez nas przetargu przystąpiło trzy firmy. Umowa została już podpisana, plac budowy przekazany i teraz wykonawca, Firma Bud-Rom Usługi Remontowo-Budowlane z Jasieńca Iłżeckiego prowadzi wskazane w zamówieniu prace. Ma na nie 60 dni – podkreśla Mariusz Mróz, prezes spółki Rewitalizacja.
Mur i dwie baszty
Jak zmieni się Skwer Unii Radomsko - Wileńskiej? Rekonstrukcja murów ma polegać na wyznaczeniu ich zarysu oraz zaznaczeniu ich otoczakami. – Zgodnie z ustaleniami, wysokość rekonstruowanych murów będzie sięgała ok. 30 cm. – tłumaczy Mariusz Mróz. Ciekawostką jest, że wytyczony zostanie także zarys dwóch baszt. Jedna z nich, tzw. Wieża Biała różniła się od innych.
– Podczas wspomnianych badań, archeologowie odkryli, że chociaż była wybudowana w kształt podkowy, od lica muru wystawała na ok. trzy metry. Także jako jedyna została otynkowana, skąd wzięła się jej nazwa – opowiada prezes spółki Rewitalizacja. Wiemy, że wieża w latach, gdy spełniała swoją funkcję, miała dwa piętra oraz piwnicę, a w pomieszczeniach znajdowały się okna, kominek i piec polewany. Zamykała skład zespołu zamkowego od strony południowo-wschodniej. Jej rekonstrukcja przewiduje wyłożenie wewnętrznej posadzki białym piaskowcem. Druga, nieco mniejsza baszta, będzie miała posadzkę z czerwonej cegły.
Wspomniana rekonstrukcja to tylko jeden z elementów prac. – Przy okazji chcemy ułożyć nowe alejki na skwerze i wzbogacić o elementy małej architektury – zdradza prezes spółki Rewitalizacja. Mowa m.in. o ławkach czy koszach na śmieci. Po zakończeniu prac budowlanych, na Skwerze posadzone zostaną m.in. kwiaty, krzewy i drzewka. – Całość podkreśli także tablica pamiątkowa, na której będą umieszczone szczegółowe informacje dotyczące m.in. historii tego miejsca – podsumowuje Mariusz Mróz.
Skwer ma być oddany do użytku w październiku b.r.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>
Miasto Kazimierzowskie wkrótce wypięknieje
Odtworzenie muru miejskiego wraz z otoczeniem przy Skwerze Unii Radomsko-Wileńskiej (między ulicami Grodzką i Wałową) będzie kolejnym elementem rewitalizacji Miasta Kazimierzowskiego. Firma przebudowująca plac przejęła już teren budowy, a efekt prac radomianie będą mieli okazję podziwiać w październiku.
Komentarze naszych czytelników
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu