Bardzo skrajne. Jednym towarzyszył stres, zaś drudzy nie mieli z nim żadnego problemu: - Dzień przed ogłoszeniem wyników nie czułam stresu. Pojawił się on dopiero zaraz po przebudzeniu. Na szczęście to uczucie niepokoju znikło wraz z otrzymaniem wyników - powiedziała nam Patrycja, absolwentka I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Radomiu. Jej koleżanka Ania dodaje: - Zero stresu. W momencie odbierania wyników zemdlałam z wrażenia. Mój wynik z angielskiego mnie pozytywnie zaszokował - mówi uśmiechnięta nastolatka.
Innego zdania był Piotrek z Czachowskiego: - Przed spotkaniem z wychowawczynią byłem podekscytowany i zniecierpliwiony. Jednak gdy odebrałem dokument troszkę zafrasowała mnie geografia - powiedział nam maturzysta. Ze swoich ocen niezadowolony był także Michał: - Najpierw usłyszałem, że wszyscy w klasie na pewno zdali podstawę, co mnie bardzo ucieszyło. Po zobaczeniu moich wyników z rozszerzeń nie byłem już taki szczęśliwy – mówi były uczeń II Liceum im. Marii Konopnickiej – Myślałem o uczelni w Białymstoku – dodaje.
Nie brakuje również abiturientów, którzy są niemile zaskoczeni oceną z języka polskiego, z którego arkusz wywołał wiele kontrowersji: - Dość słabo poszedł mi język polski – powiedziała nam Kasia, maturzystka z radomskiego Traugutta - Najlepszy wynik mam z matematyki. Mam zamiar składać dokumenty na wydział ekonomiczny, na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Natomiast Monika z Zespołu Szkół Skórzano-Odzieżowych, Stylizacji i Usług stwierdza: - Z wyników matur ogólnie jestem zadowolona. Oczywiście mogłoby być lepiej, ale nie mogę narzekać – dziewczyna chce kontynuować naukę w Radomiu – Zamierzam iść do szkoły medycznej, ponieważ ma dosyć ciekawą ofertę.
Przed absolwentami radomskich szkół średnich kolejny stres – oczekiwanie na ogłoszenie wyników rekrutacji na wyższe uczelnie. W poszczególnych placówkach listy przyjętych będą znane do końca lipca.
Według wstępnych danych Okręgowej Komisji Edukacyjnej w Warszawie zdawalność w województwie mazowieckim wyniosła 81 procent. W tym roku egzamin maturalny na Mazowszu zdawało 51642 osób, w tym 44528 tegorocznych absolwentów szkół średnich oraz 7114 osób, którym nie poszczęściło się w ubiegłym roku. W powiecie radomskim do matury przystąpiło 6756 maturzystów.
Do matur przystąpili także absolwenci, którzy uzyskali świadectwo dojrzałości we wcześniejszych latach, w celu poprawienia wyniku egzaminacyjnego bądź uzyskania wyniku z nowego przedmiotu.
Maturę na Mazowszu zdało 81 % abiturientów. Do egzaminu poprawkowego ma prawo przystąpić 13 % zdających. Natomiast odsetek osób, które nie zdały więcej niż jednego przedmiotu wyniósł 6 %. Największą zdawalnością nadal cieszą się licea ogólnokształcące, gdzie pozytywny wynik uzyskało 89 % podchodzących do egzaminu.