Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Marcowa sesja rady Miejskiej - relacja na żywo

K.S. 2014-03-17 09:09:00

Za nami marcowa sesji Rady Miejskiej. Radni zajęli się rozpatrzeniem projektów uchwał m.in. w sprawie: zakazu umieszczania reklam na słupach oświetleniowych, pomników przyrody i Systemu Informacji Miejskiej. Radni uchwalili miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Brzustówka – etap I”.

9.00 rozpoczęcie sesji Rady Miejskiej.

9.07 Rozpatrzenie projektów uchwał w sprawach:

- zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Miasta Radomia na lata 2014-2029 oraz wprowadzenia zmian w budżecie Miasta Radomia na 2014r. - radni zagłosowali za przyjęciem zmian.

- przystąpienia do sporządzenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego oraz uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Brzustówka – etap I” - 20 radnych było za przyjęciem uchwały, 0 było przeciw, 3 wstrzymało sie od głosu.

9.15 sporządzenie planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru węzłowego „Grzecznarowskiego-Niemcewicza-Jarzynowa-Biała” - radni przyjęli tę uchwałę.

9.20 plan zagospodarowania przestrzennego osiedla XV-lecia:

Kazimierz Woźniak - To teren, który obejmuje XV-lecie. Przy ul. Sowińskiego mamy duży zielony teren. Czy były jakieś rozmowy na temat sprzedaży tego miejsca? Nie wiem, jaka miałaby być zabudowa. Interesuje mnie czy rozmawiano na ten temat.

Stanisław Bochyński - To działka miejska. Żadna decyzja o budowie nie została podjęta. Deweloperzy są nią zainteresowani. Jednak zabudowa w tym terenie byłaby pewnego rodzaju dysonansem.

Radni przyjęli uchwałę.

9.27 uchwała na temat zakazu umieszczania reklam na słupach oświetleniowych i słupach energetycznych zlokalizowanych w pasie drogowym dróg publicznych położonych w granicach administracyjnych miasta Radomia.

Przewodniczący Rady Miejskiej Dariusz Wójcik przeczytał list od PGE Dystrybucja w sprawie zakazu wieszania na słupach energetycznych reklam. 

- Należałoby zakaz wieszania reklam nie tylko wyborczych, ale ogólnie wszystkich. Po kampanii reklamy fruwają po ulicach miasta. PGE już zdecydowało o zakazie wieszania na słupach energetycznych. To dobra decyzja. Chcemy wspólnie rządzić. Zobaczcie co się stało z koalicją choćby w radomskim powiecie. Reklamy na słupach nie wygrywają wyborów. Zadbajmy o estetykę naszego miasta. Mamy jeszcze ważne rzeczy do omówienia, np. reklamy na kamienicach. Wiem, że będą protesty, ale musimy to uporządkować.

Waldemar Kordziński - Uchwała, która budzi emocje, to też nie kwestia być albo nie być. Każdy z nas dostosuje się do możliwości wyborczych. Krajobraz po wyborach to krajobraz po bitwie. Sam sprzątałem te reklamy po poprzednich wyborach. Teraz jest to uchwalanie przed wyborami samorządowymi. Medialnie jesteśmy rozpoznawalni, dla nas to nie problem, że nie będziemy wisieć na słupach, ale inni, którzy po raz pierwszy będą startować do wyborów, już zaplanowali tego typu kampanię. W autobusach prawa strona też nie będzie mogła być przeznaczona na reklamy. To pewnego rodzaju ograniczenie. Szkoda, że wcześniej nie podjęliśmy takiej decyzji.

Sławomir Adamiec - Aż dziw, że wcześniej tego nie uchwaliliśmy. Ale teraz to zajmie moment. Odczytuję treść tej uchwały jako bezpieczeństwo na drodze, bo wielokrotnie było tak, że na znaku drogowym wisiała czyjaś reklama.

Damian Maciąg - Dla mnie ta uchwała jest bardzo pozytywna. Nie tylko w trakcie wyborów pojawiają się reklamy, ale w innych sytuacjach. Takie reklamy ograniczają widoczność na drodze. To też kwestia porządku na przystankach. Przystanki były oklejane w nielegalny sposób. Trzeba wziąć odpowiedzialność za porządek w tych miejscach. Gdy na słupie wisi po pięć twarzy, wyborca de facto nie zauważy żadnego.

Jan Maniak - Plakatami nie wygrywa się wyborów. Z własnego doświadczenia wiem, że słupy nie są potrzebne. Wiemy doskonale, że nie można wieszać plakatów na słupach ze znakami drogowymi. Trzeba poprzeć tę uchwałę. Miasto będzie bardziej estetyczne. 

Jakub Kowalski - Każdy z państwa wie, że wyborów nie wygrywa się na słupach. Formy prezentacji swojej osoby są znacznie szersze. Plakaty denerwowały radomian. Pytali dlaczego wydawano pieniądze na ten cel. To nie te czasy, by plakaty były właściwym narzędziem w kampanii wyborczej. W nocy zrywano plakaty konkurencji. To już było śmieszne.

19 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały, 6 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.

9.53 Parlament Młodzieży o nagrodzie Super Samorząd

- Chcieliśmy zbliżyć radomian do radnych. Sporządziliśmy specjalną aplikację, organizowaliśmy spotkania z naszymi władzami. 

9.56 System Informacji Miejskiej

Kamil Tkaczyk - Przychodzimy z nową propozycją uporządkowania przestrzeni miejskiej, a konkretnie wprowadzenia jednorodnego SIM. Ten system był poddany dyskusji radomianom. Zapoznacie się Państwo z wybraną już wersją SIM. 

System Informacji Miejskiej obejmuje m.in. informację adresową - tablice adresowe na budynkach, uliczną- tablice z nazwami ulic, kierującą pieszych - tablice kierunkowe pieszych, kierującą i identyfikującą kierowców - tablice kierunkowe kierowców, tablice wjazdowe do obszarów SIM, przystankową - tablice o przystanku autobusowym oraz o miejskiej komunikacji autobusowej, opisowo-graficzną - tablice miejsc wyjątkowych, tablice informacji ogólnej, dla rowerzystów oraz tablice parkowe. Dodatkowo opracowanie wzbogacono o obiekty małej architektury. SIM skonkretyzuje w formie graficznej, słownej i innej oznakowanie nazw ulic i placów, oznakowanie numeracją porządkową obiektów użyteczności publicznej i budynków prywatnych, a także inne nośniki informacji opisujące kompleksowo przestrzeń miejską. Koncepcja opiera się na skontrastowanej kolorystyce tablic: brązowej w strefie reprezentacyjnej i granatowej w pozostałej części miasta. Motywem łączącym poszczególne rodzaje informacji są ostre krawędzie tarcz tablic i ich nośników, które nawiązywać mają do precyzji oraz biały pas tła na większości tablic informacyjnych i szara konstrukcja. Strefę reprezentacyjną określono obszar Starego Miasta, Miasta Kazimierzowskiego oraz oś ulicy Żeromskiego. 

Paweł Marek, firma Linia z Wrocławia - SIM to to także elementy obiektów małej architektury: ławki, wiaty przystankowe, stojaki rowerowe, kosze na śmieci. 

Korzyści: poprawa bezpieczeństwa - oznakowane budynki pomagają służbom, łatwości docierania do celu, poprawa ładu przestrzennego, wzrost estetyki miasta, lepsza promocja miasta i jego walorów kulturowych, lepszy przekaz informacji. 

SIM jest zaprojektowany zgodnie z barwami Marki Miasta Radomia i hasłem "siła w precyzji". SIM jest budowany w ciągu kilku lat. W Poznaniu buduje się go od 2005 roku. 

Jakub Kowalski - To kolejny ważny krok do budowania marki Radomia. Jestem zadowolony z tego, co zobaczyłem. To system spójny. Główne wymogi zostały świetne wypełnione. Chciałbym usłyszeć jak wygląda harmonogram prac. Czy będziemy ogłaszać przetargi wspólnie dla obszarów czy osobne przetargi na tablice, na znaki, na numery budynków itd.

Sławomir Adamiec - Dbałość o każdy element wyglądu miasta widać. Chciałbym się upewnić co do wydatków. Czy w tej kwocie maksymalnej zmieścimy się z wymianą wszystkiego, co jest w planach w SIM?

Kazimierz Woźniak - Czy przewidujecie Państwo konkretne wymiary tablic na budynkach? Czy tablice są zgodne z przepisami? Powinien być napis o zarządcy danego budynku. To wymóg. Co stanie się z obecnymi tabliczkami? Kto zapłaci za ich wymianę? 

Małgorzata Półbratek - Uważam, że Radom będzie coraz piękniejszy i dziękuję za przekazanie takiego projektu. Czy takie tablice będą refundowane przez zarządców? Kto będzie je wykonywał? Na pewno są one niezbędne. Są czytelne. Bardzo dobrze, że będą tablice informacyjne. To pomoże w poruszaniu się po naszym mieście osobom przyjezdnym.

Piotr Kotwicki - Ten system jest bardzo czytelny. Mam pytanie o koszty - kto je będzie ponosił? Jaki jest koszt oznakowania nieruchomości. Czy jesteśmy w stanie wymóc na właścicielach nieruchomości do wprowadzenia wzoru tabliczek? Mam jeszcze pytanie do języków - ma być język angielski i język niemiecki. Mam wątpliwości co do tego drugiego. Czy wybór ten był podyktowany jakimiś badaniami? Mam też pytanie o wielkość koszy na śmieci - w niektórych miejscach one się szybko wypełniają. Może trzeba by było w tych newralgicznych miejscach umieścić większe. Jeszcze chcę poruszyć kwestię dewastacji. W jaki sposób będziemy się zabezpieczać przed dewastacją? Często te stojaki na rowery są łamane, mazane. 

Kamil Tkaczyk - Mamy pewne założenia co do harmonogramu - najpierw budynki użyteczności publicznej, później zabytki miasta, strefa centralna. Będziemy ogłaszać przetargi osobno na każde tablice. Jak będziemy mieli dane elementy, wówczas będziemy je wymieniać w przestrzeni miejskiej. Jeśli mielibyśmy wymieniać wszystko od razu, wówczas potrzebowalibyśmy 12 mln zł. Dlatego jest to rozłożone w czasie, by zaoszczędzić. Jest 9 rozmiarów tablic w zależności od odległości dostępności. Na tych tablicach ma być numer, nazwa ulicy. Nie musi być zarządca. W ramach oznaczenia simowego możemy tę nazwę wprowadzić. Nie mamy żadnego aparatu przymusu, by prywatny właściciel zawiesił nową tablicę na swojej nieruchomości. Ale jak się okazuje, właściciele sami będą chcieli je wymienić, ponieważ zobaczą, jak to wygląda w całym mieście. Na obszarze strefy Łucznik funkcjonują te nowe tablice. Nie będzie refundacji tablic. Stąd też długi czas na wymianę tablic. Będziemy informować o zmianach. Języki - na tablicach są też qr kody, które pomagają w dostępności innych języków. 

Wszyscy radni byli za przyjęciem SIM w Radomiu.

10.49 projekt uchwały w sprawie zmiany uchwały Nr 462/2012 w sprawie podziału Gminy Miasta Radomia na 5 sektorów wywozowych do obsługi gospodarki odpadami komunalnymi - uchwałę przyjęto

10.50 przyjęcie „Programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Miasta Radomia w 2014r.” - projekt przyjęto.

10.51 ustanowienie pomnika przyrody „Antoni” oraz uznania za pomnik przyrody „Starodrzew Starego Ogrodu”

Marek Szary - Sformułowanie uchwały jest takie, że w skład pomnika "Starodrzewa znajduje się 9 drzew. Jeśli te drzewa wypadną, złamią się, to znów będziemy uchwalać nowy pomnik? 

Sławomir Adamiec - Obok renowacji parków miejskich przystępujemy do tworzenia pomników przyrody. Najstarsze drzewa potrzebują przestrzeni, światła. Te rewitalizacje są bardzo dobre. Kiedy będziemy się mogli cieszyć zakończeniem prac w parkach?

Wszyscy radni zagłosowali za przyjęciem uchwały.

10.58 - Informacja Powiatowego Urzędu Pracy nt. stanu bezrobocia w mieście i aktualnej sytuacji na rynku pracy.

Waldemar Kordziński - Jakie są działania prezydenta w sprawie utworzenia miejskiego urzędu pracy?

Sławomir Adamiec - Bezrobocie w kraju w ostatnim czasie rośnie. My możemy tego nie widzieć, ale w ubiegłym roku wyemigrowało 500 tys. ludzi. Co do Radomia - nasze miasto tworzy miejsca pracy. Mieszkańcy regionu też na tym korzystają. Pracodawcy wybierają najlepszych. Gdyby do pracy byli przyjmowani tylko radomianie, na pewno mielibyśmy mniejsze bezrobocie. PUP otrzymuje pieniądze z budżetu państwa, z porozumienia miasta ze starostwem. Jakie są koszty utrzymania filii PUP? Chciałbym wiedzieć ile staży otrzymali radomianie,  ile mieszkańcy powiatu? Za jakie efekty pracy są nagradzani urzędnicy PUP?

Jan Maniak - Chciałbym zapytać o 400 pracowników "Łączników". Czy dyrektor PUP ma wiedzę na ten temat?

Marek Szary - Ile firm otrzymało wsparcie z PUP? Czy zakończył się proces pomocy pracownikom "Łuczników"? Ilu z nich znalazło pracę? Ilu otrzymało wsparcie? Ile z firm, które przyjęły stażystów, przyjęło ich jako pracowników? W innych miastach firmy podpisują deklaracje, że na pewno przyjmą stażystę po zakończeniu stażu. Czy u nas jest to możliwe?

Jakub Kowalski - Czy któreś gminy otrzymały stażystów? Jeżeli tak, to co je różniło od Urzędu Miasta, który takiej zgody nie dostał?

Józef Bakuła, dyrektor PUP - Nigdy nie robiliśmy odniesienia naszego bezrobocia z całym krajem. Z reguły to się pokrywa. Sytuacja jest trudna, choć w lutym odnotowaliśmy mały spadek. Filia w Pionkach. Obsługuje 3 tys. bezrobotnych. Pozostałe filie pracują w pomieszczeniach, które udostępniają nam wójtowie. Do tej pory mieliśmy 7% dla pracowników, a ma być 5% obligatoryjne. Pozostałe 2% pozostawia sobie ministerstwo pracy dla urzędów pracy efektywnych. Nie mamy żadnych możliwości, by wymusić na pracodawcy zatrudnienia stażysty. Mogę ewentulnie przy rozpatrywaniu następnego wniosku, rozpatrzeć go negatywnie. Nie oczekuję zatrudnienia na czas nieokreślony. Może być zatrudnieni na zastępstwo. We wniosku deklaracyjnym jest informacja o zatrudnieniu na czas określony. Jeżeli chodzi o efektywność stażystów idziemy w dobrym kierunku, bo to rośnie. Eliminacja wszystkich instystucji, w których trzeba ogłaszać konkursy i które ubiegają się o stażystów, jest kwestią do rozważenia. 

Jakub Kowalski - Dzisiaj żaden wójt nie zagwarantuje zatrudnienia w swoich urzędach. To krętactwo. Mam prośbę, by dyrektor PUP nie sugerował możliwości obejścia przepisów.

Rafał Czajkowski - Gminy mogą zadeklarować, że w ramach konkursów, jeśli ktoś je wygra, wówczas otrzyma pracę. Nie możemy kosztem przedsiębiorców obchodzić przepisów. 

Dariusz Wójcik - Kiedy prezydent rozpocznie procedurę tworzenia miejskiego urzędu pracy? Bo co roku jest ten sam problem. Woli współpracy starostwa nie ma.

Andrzej Kosztowniak - Jeśli jest taka wola, to musi być ona poprzedzona dyskusją. Jesteśmy skłonni przygotować się do takiej sesji nadzwyczajnej. Na przestrzeni lat wydajemy grube setki milionów złotych i ciagle słyszę z PUP, że jest jakiś problem, więc jestem gotowy na rozmowy. W ciągu dwóch - trzech dni dam odpowiedź w tej sprawie. 

11.39 - 

przyjęcia przez Gminę Miasta Radomia od Powiatu Radomskiego zadań w zakresie prowadzenia powiatowej biblioteki publicznej - 21 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały

11.40 - zmiany nazw szkół - 21 radnych zagłosowało za przyjęciem uchwały

11.42 - wprowadzenie zmian do Statutu Radomskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli - uchwała została przyjęta

11.43 podział środków z PFRON na realizację przez powiat zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej w 2014r. - wszyscy byli za przyjęciem uchwały

11.44 określenie katalogu ulg, zwolnień i preferencji oraz wykazu jednostek organizacyjnych Gminy Miasta Radomia realizujących Program „Karta Rodzina Plus” 

Sławomir Adamiec - To jedna z najważniejszych uchwał dla radomskich rodzin. Czy w tym katalogu znajdą się instytucje komercyjne? Na jakim etapie są rozmowy na ten temat? 

Marek Szary - Na ubiegłej sesji przyjmowaliśmy Kartę Rodzina Plus. Dziś mamy materializację tej Karty. Ja sobie wyobrażałem, że te ulgi będą miały charakter taki, jaki zaproponował DK Idalin. Usługa byłaby od szóstej osoby bezpłatna. Apeluję, by zastanowić się nad progresem tych ulg. Dla dużych rodzin te ulgi powinny być większe.

Jan Pszczoła - Karta Rodzina Plus jest potrzebna. Panie prezydencie wielkim nakładem sił pan medialnie usiłuje wprowadzić model rodziny 2+3. Przepływ informacji równa się zeru. Isnieje MOPS. Od 400 do 600 rodzin w mieście ma troje dzieci i więcej. Może zamiast ulg do kultury bardziej potrzebne byłyby ulgi do opłat za CO. Zastanówmy się nad ukierunkowaniem tych ulg. 

Andrzej Kosztowniak - Ta informacja radnego Pszczoły zostanie rozpatrzona, ale najpierw należy ją przyjąć. Wtedy praca informacyjna ruszy. Nie będę wychodził przed szereg. Spróbujemy jak najszerzej dotrzeć do osób, które mogłyby skorzystać z Karty. To instytucje muszą podjąć decyzję, czy wejdą do katalogu Karty. Mam nadzieję, że będzie się on rozrastał cały czas. Zachęcam do tego instytucje marszałkowskie, publiczne, prywatne.

Robert Fiszer - W tym wykazie nie ma MDk-u. Dlaczego?

Anna Kwiecień - Przyjęcie dzisiejszej uchwały daje nam możliwość rozmów z instytucjami komercyjnymi. Wówczas rozpoczniemy również akcję informacyjną w mediach. Już zgłosiła się do nas firma, która będzie oferowała niższe opłaty z tytułu energii. To od firm zależy, jaką formę ulg zaproponują. MDK nie pobiera żadnych opłat za zajęcia. Możemy umieścić na ulotkach, że zajęcia tam są bezpłatne.

Wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały.

12.00 przerwa 

12.39 - wznowienie obrad

12.40 - przekazanie środków finansowych na rekompensaty pieniężne za czas służby przekraczającej normę dla policjantów Komendy Miejskiej Policji

Małgorzata Półbratek - Jestem za tym, by policjanci byli godnie uposażani, ale przecież nie są naszymi pracownikami. 

Rafał Czajkowski - Nie dokładamy do pensji policjantom. Czasami ich prosimy o zabezpieczenie niektórych imprez. 

Wszyscy radni byli za przyjęciem uchwały.

12.42 - wyrażenie zgody na nieodpłatne użyczenie lokalu w RSzS organizacji pozarządowej pożytku publicznego - uchwała przyjęta

12.43 - określenie rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie miasta Radomia na 2014r. - uchwała przyjęta

12.44 powołanie Radomskiej Rady Seniorów i nadania jej statutu

Jakub Kowalski - Proszę o wprowadzenie autopoprawki w punkcie 4. Trzeba uszczegółowić, że głosowaniu podlegają osoby wybrane z tego punktu. 

Wpłynął wniosek o zmianę w punkcie 4. statusu Radomskiej Rady Seniorów przez Jakuba Kowalskiego. 

Przyjęcie uchwały z autopoprawkami - 21 za, 0 przeciw, 1 wstzrymał się od głosu

12.51 Informacja o pracy Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej.

12.52 Sprawozdanie delegata Miasta Radomia z posiedzenia Związku Miast Polskich.

Andrzej Kosztwoniak - Na ostatnim posiedzeniu rozmawialiśmy o coraz mniejszych pieniądzach dla samorządów i coraz większych obowiązkach. Ta sytucja niebawem będzie nie do zniesienia. Sytuacja finansowania samorządów w perspektywie 2014-2020 jest bardzo zła. Starostowie i marszałkowie mają decydujący wpływ na tę sytuację. Urbaniści coraz głośniej biją na alarm. Miasta się rozlewają bez kontroli. Zagospodarowania przestrzenne służą ludziom, ale tendencja do wyludniania się miast jest stała i wystepuje w każdym mieście. Taka dyskusja czeka i nas. Rozlewanie się miast będzie powodowała, że będzie nam się żyło coraz gorzej. 

12.59 Interpelacje i zapytania radnych oraz odpowiedzi Prezydenta Miasta 

Marek Szary - Chciałem zwrócić się do prezydenta w sprawie przejścia dla pieszych ulic warszawskiej, Janiszewskiej i Staroopatowskiej. Czy mieszkańcy tego terenu mogą liczyć na zainstalowanie w tamtym rejonie sygnalizacji świetlnej? 

Sławomir Adamiec - Kiedy ostatecznie dowiemy się co się stanie z RIT? Mam na myśli projekt poprawy służby zdrowia.

Kazimierz Woźniak - Jest remontowany akademik Wcześniak. Wykonawca wyrzuca gruz z okien. Wszystkie lekkie materiały budowlane fruwają po osiedlu. Nie ma kontenerów na odpady. Nikt się nie liczy z tym, co się dzieje wokół. Wykonawca powinien dostać za to kilka tysięcy kary. Mamy zarośnięty, zaśmiecony teren działkowy przy parku Gołębiów II. Trzeba by to posprzątać.

Damian Maciąg - Dyrektor liceum im. Jana Kochanowskiego prosi za moim pośrednictwem o naprawę chodnika przy szkole. Chodzi mi również o budowę drogi S12. Chciałbym wiedzieć co się dzieje w tej sprawie. 

Jakub Kowalski - Chciałbym poprosić całą Radę o popracie Rady Programowej TVP, by informacje w TVP Warszawa były obiektywne, nie tylko szkodliwe. Przygotuję taki apel. 

Wiesław Wędzonka - Czy Radom coś zapłacił za promocję miasta w serialu w TVP 2? Mam pytania do pana wiceprezydenta Fałka - te decyzje, które pan podjął od momentu wyroków sądu w sprawie radomskiej "Samochodówki", podejmował pan zgodnie z prawem? Czy ta pani, która teraz pełni obowiązki dyrektora tej szkoły było zgodne z prawem? Konkurs na dyrektora został ogłoszony. Taka sytuacja w takim mieście nie powinna mieć miejsca. 

Robert Fiszer - Jest remontowana ul. Limanowskiego. Czy planowana jest sygnalizacja świetlna przy stacji krwiodawstwa?

Rafał Czajkowski - Poprawa bezpieczeństwa przy ul. Warszawskiej będzie rozpatrywany w następnym tygodniu. Z tego, co wiem, będzie on przychylnie rozpatrzony. Trzeba tylko poszukać na ten cel pieniędzy. w planach jest również budowa sygnalizacji przy stacji krwiodawstwa. 

Andrzej Kosztwoniak - Zwrócimy uwagę wykonawcy remontu akademika. W sprawie RIT - zmian było dziesiątki, wniosków również. Na tę chwilę została zmieniona zasada pierwotna. Polityka miejska RIT została zmieniona. Wystąpiłem do zarządu marszałkowskiego o konkretne zasady RIT-u. Jeżeli RIT ma być polityką regionalną, wówczas to zarząd marszałkowski powinien go kszatałtować. Jak będzie wyznaczony obraszr funkcjonalny? Żadne z miast Mazowsza tego nie wie. Oczekuję tego od marszałka. Chciałbym poznać w jaki sposób będą dzielone pieniądze na Mazowsze? Nasze województwo ma ok. 130 mln eu do podziału, a Warszawa ok. 160 mln eu. Będę zabiegał o projekt zdrowotny, bo on spełnia warunki poprzednie i te obecne. W perspektywie 2014-2020 jest bardzo mało pieniędzy przeznaczonych na szpitale. Dlatego walczę o nasz projekt dla naszych placówek zdrowotnych. RIT jest im w stanie pomóc, doposażyć. Radomskie pogotowie obsługuje 724 tysiące osób. Proszę o wspracie tego projektu. Piłka leży po stronie urzędu marszałkowskiego. Jeżeli chodzi o S12 - faktycznie budowa ta jest w uśpieniu. Decyzja w poprzednim roku, by S12 była zrzucona na późniejszy czas, została podjęta. Dla nas S12 jest bardzo ważna. Był ogłoszony przetarg, który został odwołany. Nie znam powodu takiej decyzji. Przebieg nie został wyznaczony. Ale zobaczmy, że od wschodu Mazowsza S12 jest, a u nas nie. O S12 będzie decydował minister transportu. 

Wiceprezydent Ryszard Fałek - Sytuacja jest pozytywna - NSA unieważniło konkurs. Czekam na uzasadnienie na piśmie. Sąd uznał, że można było poczekać na uzupełnienie dokumentu, bo to osoba znana. Chciałbym otrzymać zasady konkursu, by nie zostać posądzony o subiektywizm. Dyrektorowi i wiceedyrektorom Samochodówki kończyły się kadencje. Powierzyłem obowiązki wybranemu pracownikowi. Dzisiaj sąd tę decyzję uchylił. Czekam na orzeczenie tego sądu. Konkurs został ogłoszony w piątek. Do 15 kwietnia powinien zostać roztrzygnięty. Sytucja z konkursem będzie trudna. Komisja pracowała na podstawie zasad ministra. Dziś sąd mówi inaczej.

13.59 sprawozdanie z wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach prowadzonych przez jednostkę samorządu terytorialnego; sprawozdanie z wykonania Uchwały Nr 143/2011 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 20 czerwca 2011r. w sprawie określenia zasad wnoszenia, cofania i zbywania akcji Gminy Miasta Radomia w spółce Port Lotniczy „RADOM” SA; sprawozdanie z wykonania Uchwały Nr 275/2012 Rady Miejskiej w Radomiu z dnia 27 lutego 2012r. oraz Zarządzenia Nr 4525/2014 Prezydenta Miasta Radomia z dnia 9 grudnia 2013r. w sprawie wniesienia wkładu niepieniężnego do Wodociągów Miejskich w Radomiu Sp. z o.o.; analiza stanu gospodarki odpadami komunalnymi na terenie Gminy Miasta Radomia za 2013 rok;

Kazimierz Woźniak - Ilu pracowników utrzymujemy za obsługę gospodarki odpadami? Ile kar i który przewoźnik zapłacił za nieterminowy wywóz śmieci? Co się dzieje z tymi karami? 

Dariusz Wójcik - Doszły do mnie informacje, że niektóre firmy wywożące śmieci chcą wypowiedzieć umowy. Jest mniej odpadów do wywożenia. Cena wywozu jest mała. Pewnie firmy będą musiały zapłacić odszkodowanie gminie. Ale czy jesteśmy na to przygotowani?

Krzysztof Ferenstein - W ramach propozycji do umów określiliśmy strumień średni odpadów. Sprawdzamy to jeszcze. Trzeba to dobrze rozwiązać logistycznie. Rozmawialiśmy o tym z Radkomem. Na razie nie widzimy takiego zagrożenia, by z któregoś rejonu Radomia nie zabierano śmieci. Na razie nie chcę wypowiadać się co do firmy, która ma jakieś wątpliwości. Poziom segregacji śmieci jest bardzo dobry. 

Grażyna Krugły - Kilkadziesiąt tysięcy złotych kar otrzymały firmy wywożące śmieci w październiku, listopadzie głównie za naruszenia harmonogramu odbioru odpadów. Obsługą gospodarki odpadmi zajmuje się 26 osób.

14.45 sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny za rok 2013 oraz potrzeby związane z ich realizacją;

14.49 sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w 2013r.;

14.53 informacja w sprawie wydanych decyzji naliczających jednorazowe opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oraz zgłoszonych żądań skierowanych do gminy o odszkodowanie za poniesioną rzeczywistą szkodę.

14.55 Na tym kończymy naszą relację z sesji Rady Miejskiej.

 

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych