Umowę na wykonanie mapy akustycznej miasta z systemem jej zarządzania podpisano w 2011 roku. Wykonanie projektu podzielono na dwa etapy. Pierwszy z nich rozpoczęto od sporządzenia ortofotomapy, czyli trójwymiarowego modelu terenu, na którym uwzględniono radomskie drogi, budynki i wiele innych. Następnie przystąpiono do całodobowego pomiaru natężenia hałasu w ok. 120 punktach. To najruchliwsze ulice Radomia, okolice lotniska, zakładów przemysłowych czy linii kolejowych. Wyniki pomiaru zostały następnie przeniesione na mapę.
Po pomiarach natężenia hałasu, których dokonano w 2012 roku okazało się, że hałas przekracza normę na 20 proc. terenów miasta, m.in. na ulicach Warszawskiej, Żółkiewskiego, Słowackiego oraz Wojska Polskiego.
- Powstał już program ochrony przed hałasem, który do końca czerwca muszą przyjąć radni rady miejskiej. W tej chwili dokument jest na biurku prezydenta, który chce się z nim szczegółowo zapoznać - wyjaśniła Grażyna Krugły.
W programie zapisane zostały różnego rodzaju rozwiązania, które zminimalizują hałas. W zależności od potrzeb powstaną ekrany akustyczne lub pasy zieleni.