W 2013 roku w radomskim Urzędzie Stanu Cywilnego udzielono 343 śluby cywilne, w tym 12 z obcokrajowcami. Cudzoziemcy małżonkowie pochodzili zarówno z krajów europejskich tj. Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania, a także z krajów bardziej egzotycznych m.in. Jordanii, Egiptu, Hiszpanii, Senegalu czy Turcji.
Nadal większość zawieranych małżeństw w naszym mieście to tzn. śluby kościelne - konkordatowe. Jednak również w kościołach zawarto ich o 100 mniej niż w roku 2012. Ślubów cywilnych udzielono o 40 mniej niż w roku poprzednim.
Coraz większa różnica wieku
Zdaniem pracowników radomskiego USC, kolejny rok wyraźnie zaznaczył tendencję do poślubiania przez panie dojrzałych, statecznych mężczyzn. Coraz częściej panowie bywają starsi o kilkanaście lat od swoich partnerek. Rekordowa różnica między partnerami w ubiegłym roku to 33 lata.
Kobiety rzadko poślubiają znacznie młodszych mężczyzn. W Radomiu głównie przeważają związki zawierane przez osoby w równym wieku (w 2013 roku było ich 187) oraz z mężczyzną starszym o rok (152) lub dwa lata (142) od swojej partnerki.
Najstarszy mężczyzna, który wstąpił w związek małżeński miał 79 lat, zaś kobieta 76 lat.
W księgach radomskiego Urzędu Stanu Cywilnego w roku ubiegłym zarejestrowano 81 związków małżeńskich, które zostały zawarte poza granicami kraju.
W 2013 roku w naszym mieście posrebrzany medal nadany przez Prezydenta RP, za długoletnie pożycie małżeńskie otrzymało 124 pary. Najbardziej zasłużeni małżonkowie świętowali 65. rocznicę ślubu.
Nie tylko śluby
W 2013 roku w radomskim Urzędzie Stanu Cywilnego odnotowano 451 rozwodów i 17 separacji. W porównaniu do roku poprzedzającego jest to o 56 rozwodów więcej i 5 separacji mniej.
Jeden z rozwodów dotyczył małżeństwa zawartego w 1965 roku - został on orzeczony po 48 latach trwania małżeństwa. Natomiast związek pary z najkrótszym stażem trwał 1 rok i 20 dni.
- Zaobserwować możemy, że pary z długim stażem małżeńskim rozwodzą się znacznie rzadziej, niż te, które w związek małżeński wstąpiły stosunkowo niedawno. Wśród małżeństw zawartych w latach 60-tych rozwód był tylko jeden, a małżeństwa zawarte w latach 70-tych rozwiązane zostały w 17 przypadkach - tłumaczą pracownicy radomskiego USC.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>