Budowa lecznicy onkologicznej w Radomi jest niezwykle ważną inwestycją. Radomianie i mieszkańcy okolicznych gmin często wybierają Warszawę lub Kielce na miejsce swojego leczenia. Podróżowanie w sytuacji choroby onkologicznej jest uciążliwe. W naszym mieście funkcjonuje oddział onkologii w szpitalu na Józefowie, ale zdecydowanie za mało. Stąd pomysł wybudowania oddzielnej jednostki, która leczyłaby chorych onkologicznie radomian i mieszkańców pobliskich gmin.
Wybrano działkę na Wacynie przy ul. Uniwersyteckiej 6. Teren obejmuje pałacyk i obszar wokół niego. Radomska firma Archi-Rad stworzyła projekt budynku, natomiast generalnym wykonawcą jest ROSA-BUD. Szacunkowy koszt tej inwestycji to ponad 80 mln zł. Prace zostały podzielone na dwa etapy: pierwszy to budowa szpitala zabiegowego i diagnostycznego, natomiast drugi to budowa ośrodka radioterapii i chemioterapii. Wykonawcy zapowiadali, że I etap budowy zakończy się wraz pod koniec 2013 roku. Jednak powstał problem, który spowodował przesunięcie tego terminu.
- Realizacja inwestycji jest na etapie końcowym. Z powodu pewnych trudności w doprowadzeniu mediów energetycznych nastąpiło przesunięcie w harmonogramie realizacji o miesiąc-półtora, tzn. zaplanowane oddanie szpitala do użytku po wszystkich odbiorach nastąpi nie tak, jak było zaplanowane na przełomie marca i kwietnia, ale w drugiej połowie maja - informuje Iwona Szulim, dyrektorka biura Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej.
Co obecnie dzieje się na terenie inwestycji?
- W tym momencie trwa zakończenie prac instalacyjnych wewnątrz budynku. Rozpoczęto również prace wykończeniowe. - Obecnie zatrudniony jest zespół 8. osób realizujący zadania bieżacego etapu. Proces rekrutacyjny odbywa się bardzo intensywnie, kończy się formowanie grup zawodowych w celu przeprowadzenia docelowych szkoleń - dodaje Szulim.
Centrum Onkologii Ziemi Radomskiej ma być nowoczesnym szpitalem spełniającym wymogi europejskie, z wykwalifikowaną kardą medyczną, izbą przjęć, salami oepracyjnymi, centrum diagnostycznym, 38 łóżkami i 5 dodatkowymi na O.I.O.M-e. W centrum ma być oddział chemioterapii i radioterapii. Tej drugiej w Radomiu nie ma. Lecznica ma przyjąć do pracy ok. 300 osób. Twórcy tego projektu starają się, by NFZ kontraktował szpital. Rzecz w tym, by każdy chory mógł skorzystać z leczenie bezpłatnie.
Chcesz szybciej dowiadywać się o nowych wydarzeniach i czytać najświeższe newsy? POLUB NAS NA FACEBOOKU. ZRÓB TO TERAZ >>