Wtorek 26 listopada
Delfiny, Lechosława, Konrada
RADOM aktualna pogoda

Makieta z brązu i kafle portretowe w kamienicy starościńskiej (zdjęcia)

dag 2012-06-18 14:00:00

Mansardowy dach, skwery z ławeczkami, makieta zamku radomskiego wykonana z brązu, wspaniała ekspozycja - tak prezentuje się obecnie odnowiona kamienica starościńska, którą w poniedziałek oficjalnie otwarto.

Remont kamienicy starościńskiej mieszczącej się w okolicach ulic Grodzkiej i Małej rozpoczął się w listopadzie 2007 roku. Realizowany bł w ramach projektu Rewitalizacja Miasta Kazimierzowskiego W Radomiu. To, jak kamienica prezentuje się dzisiaj to efekt pracy wielu ludzi. - Niezmiernie cieszę się, że będzie to siedziba instytucji takich jak Instytut Archeologii i Etnologii Państwowej Akademia Nauk, Związek Harcerstwa Rzeczpospolitej oraz Zespół Naukowy do badań dziejów Radomia. Chciałbym, aby tutaj ścierały się poglądy dotyczące rozwoju miasta i nas samych - powiedział prezydent Andrzej Kosztowniak. 

Warto zaznaczyć, że Państwowa Akademia Nauk od wielu już lat nie otwierała nowej siedziby na terenie kraju. -PAN to marka naszego kraju, wspaniała marka, która świetnie go promuje - wspomniał Kosztowniak. - Od kilku lat realizujemy projekt na Piotrówce i liczymy, że współpraca z miastem będzie trwała dalej - dodał prof. Andrzej Buko.

W kamienicy starościńskiej stacjonować będzie ZHR. - Obecnie jest nas 98 harcerek. W końcu możemy powiedzieć, że jesteśmy dumne z tego fantastycznego miejsca - mówila Anna Kowalska z ZHR.

Poseł Marek Suski gratulował władzom miasta i PAN otwarcia tak pięknego miejsca. - Myślę, że wyniki badań przeprowadzonych w Radomiu wpiszą się na stałe na karty historii nie tylko miasta, ale i kraju - mówił Suski.

Po przemowach nadszedł czas na symboliczne przecięcie wstęgi i poświęcenie budynku oraz jego zwiedzanie. W podziemiach znajduje się fantastyczna ekspozycja, na której zobaczyć możemy odnalezione podczas wykopalisk w kamienicy cegły z odciskami zwierzęcych łap, fragmenty kielichów, butelek z pieczęciami, szklaną i ceramiczną zastawę, gliniane fajki cz nawet fragment gzymsu. Pierwszy wykop w kamienicy starościńskiej powstał w 2002 roku. - Na wystawie zobaczymy eksponaty znalezione do 2010 roku. Zostały zachowane fundamenty kamienne i ceglane oraz różne bogato zdobione elementy. Kamienica starościńska miała dwa piętra. Na parterze znajdowały się pomieszczenia gospodarcze i kuchnia, natomiast na pierwszym piętrze jadalnia królewska - powiedział archeolog Grzegorz Barczyk.

Eksponowane są również bardzo cenne kafle, np. z wizerunkami władcy czy pawia. Wszyscy chętni wystawę mogą oglądać od poniedziałku do piątku w godz. pracy spółki Rewitalizacja.

Zmieniło się otoczenie kamienicy. Od strony ul. Małej zdjęto ogrodzenie. Teraz znajduje się tam skwer z ławeczkami. Drugi, podobny jest przy ul. Grodzkiej. Tam stoi makieta zamku radomskiego wykonana z brązu. Zagospodarowano także miejsce na parking. 

Koszt całej inwestycji to ok 3 mln. zł.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych