Niedziela 24 listopada
Emmy, Flory, Jana
RADOM aktualna pogoda

Lewiatan i POHiD apelują: nie ograniczajcie handlu w niedziele w Radomiu

Dorota Antochów POHiD, Henryka Bochniarz Lewiatan, red. K.S. 2014-04-28 16:30:00

Konfederacja Lewiatan oraz Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji są przeciwne zakazowi handlu w niedziele w naszym mieście, opierając się na wzroście bezrobocia w Radomiu, konsekwencjach ekomonicznych. Publikujemy ich apele w całości.

"Konfederacja Lewiatan jest przeciwna wprowadzaniu rozwiązań ograniczających wykonywanie pracy w placówkach handlowych w niedziele, albowiem wpłyną one negatywnie na sytuację ekonomiczną przedsiębiorstw i pogorszą sytuację na lokalnym rynku pracy.

Ograniczenie działalności handlowej spowoduje wzrost bezrobocia i pogorszy warunki bytowe pracowników, a w rezultacie doprowadzi do eskalacji napięć społecznych i segmentacji społeczności radomskiej.

Warto wspomnieć, że stopa bezrobocia w lutym 2014 r. w powiecie radomskim wyniosła 30,9%, co jest niepokojącym zjawiskiem porównując z województwem mazowieckim – 11,4% czy terenem całego kraju – 13,9%. 

W ocenie Konfederacji Lewiatan tego rodzaju propozycje mają charakter restrykcji w stosunku do całego sektora handlu i wywrą negatywny wpływ na jego dalsze funkcjonowanie, zarówno w segmencie nowoczesnym, jak i tradycyjnym doprowadzając do zaostrzenia walki konkurencyjnej. Ponadto pogorszą kondycję ekonomiczną dostawców i usługodawców pracujących dla handlu, głównie wielkopowierzchniowego i centrów handlowych. 

Dla handlu czas pracy jest najcenniejszym zasobem. Uszczuplenie go o wszystkie niedziele, czyli o ponad 1/7 (ok. 15% całości), spowoduje szereg szkodliwych następstw ekonomicznych i społecznych. Pociągnie za sobą spadek obrotów od 4 do 10% (w centrach handlowych nawet 25%) i potrzebę kompensacji straty. Spowoduje pogorszenie warunków zatrudnienia i redukcję etatów o ok. 10%, co oznacza likwidację ok. 1000 kalkulacyjnych miejsc pracy w Radomiu. Dodatkowo zanotuje się spadek zatrudnienia czasowego, popularnego wśród studentów. Wzrost bezrobocia w mieście, gdzie jego poziom jest bardzo wysoki (wynosi ok. 23%), szczególnie dotknie kobiety w wieku 25-55 lat oraz ludzi młodych.

Nieodwracalne straty finansowe poniosą również dostawcy i firmy usługowe pracujące dla sklepu (świadcząc zakontraktowaną obsługę obiektów), jak i dla klientów – gastronomia, rozrywka, usługi bytowe. Nie do pominięcia jest też okoliczność, że niedzielne zakupy zakazane w Radomiu, konsumenci zrobią poza Radomiem, co chyba Miastu i jego przedsiębiorcom nie bardzo się opłaci. 

W aspekcie społecznym ograniczenie handlu w niedziele również przyniesie negatywne skutki, wywołując niezadowolenie i utrudnienia w codziennym funkcjonowaniu. Nie ma istotnego powodu, aby pozbawiać społeczeństwo możliwości wyboru form spędzania wolnego czasu. Zdaniem Konfederacji Lewiatan, przy podejmowaniu decyzji ograniczających możliwości funkcjonowania placówek handlowych warto zastanowić się nad konsekwencjami w wymiarze zarówno jednostkowym, regionalnym, jak i ogólnokrajowym. Rodzi się pytanie o odpowiedzialność, w pierwszej kolejności, za pracowników, którzy utracą pracę  i pogorszą swoją sytuację materialną; po drugie, za kondycję gospodarczą miasta, gdyż wiele firm – nie tylko placówki handlowe, poniosą zbyt duże straty ekonomiczne. Rynek radomski stanie się jeszcze bardziej niekonkurencyjny i nieatrakcyjny inwestycyjnie. 

Dlatego apelujemy o rozwagę i nie podejmowanie uchwały regulującej godziny pracy na terenie Miasta Radom".

POHiD informuje, że ponownie zwrócił się do Radnych z apelem o poważne wzięcie pod uwagę argumentów ekonomicznych i społecznych w trakcie decydowania o czasie pracy handlu w mieście:

• znaczenie czasu pracy dla funkcjonowania handlu,

• możliwość redukcji zatrudnienia w handlu i branżach z nim związanych,

• przenoszenie z innych krajów ograniczeń dla czasu pracy handlu bez uwzględnienia specyfiki lokalnego rynku

• pomijanie faktu, że Europie trwa szybki odwrót od tego rozwiązania, spowodowany ostatnią recesją

• spadek obrotów w handlu i branżach z nim związanych

• zaostrzenie form konkurencji przez silnych uczestników rynku

• pogorszenie klimatu inwestycyjnego w mieście

• pogorszenie komfortu życia konsumentów w Radomiu, szczególnie pracujących poza Radomiem i zwykle dokonujących zakupów w niedzielę

• przeniesienie zakupów niedzielnych do miast niestosujących ograniczeń dla handlu Podniesiono także argument etyczny, wskazując na pomijanie przez promotorów ograniczenia kwestii odpowiedzialności za rodziny, które w związku z utratą pracy lub pogorszeniem warunków płacowych, znajdą się w trudnej sytuacji życiowej – czas przeznaczony dla rodziny i świętowania niedzieli kłopotów tych nie zrekompensuje.

W kwestii samych konsultacji, w Apelu POHiD zwrócił m.in. uwagę na: - niewielką frekwencję uczestników konsultacji, co każe podnieść argument reprezentatywności - stosunkowo niewielką różnicę pomiędzy głosami „za i przeciw”. POHiD przypomina, że w kwestii prawomocności decyzji władz lokalnych w sprawie czasu pracy Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego.

Komentarze naszych czytelników

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu

Dodaj komentarz

Nie przegap

RADOM aktualna pogoda

Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Strona używa cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług oraz prowadzenia statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia.

Akceptuję, nie pokazuj więcej
Polityka prywatności Ochrona danych osobowych